آیا شباهتی بین مسایل مالی و مسایل جنسی می‌بینید؟

برچسب‌ها :

مسایل مالی

 

سازماندهی امورات مالی و به دست آوردن پول یک چالش بسیار نفس‌گیر است، بخصوص اگر در سن جوانی باشید و دغدغه‌های دیگری نظیر تشکیل خانواده و پیداکردن شغل هم داشته باشید.

این که می‌گویم چالش نفس‌گیری است بیراه نگفته‌ام چرا که بسیاری از افراد که ممکن است خود شما و من هم یکی از آنها باشیم چیزی به نام مدیریت کردن پول در امورات مالی شخصی را اصلا قبول نداریم.

اغلب ما آنقدر نیازهای از پیش‌تعریف شده داریم که اگر پولی دست‌مان برسد فقط باید به آنها بپردازیم، به همین خاطر است که می‌گوییم «پول که مدیریت نمی‌خواهد اگر پول دستم برسد می‌دانم با آن چکار کنم.» در حالی که نمی‌دانیم بخشی از مدیریت پول همین مدیریت نیازهاست.

در جامعه‌ای که ما زندگی می‌کنیم صحبت کردن از پول، نحوه‌ی خرج کردن و پس‌انداز کردن آن و کلا مسایل مالی مانند مسایل جنسی به یک تابو تبدیل شده است و کسی دوست ندارد و شاید جرات نداشته باشد که در مورد این مسایل حرف بزند و همه آن را یک چیز کاملا  شخصی می‌دانند.

تا حالا چند بار این جمله را شنیده‌اید که «…پولش اصلا برام مهم نیست…» انگار اگر بگوییم پول برایمان مهم است کسر شان می‌آورد و باید تا جایی که می‌توانیم خودمان را از پول دور نگه داریم.

در جمعی اگر می‌نشینیم خیلی با احتیاط در مورد مسایل مالی خودمان با  دیگران صحبت می‌کنیم اما در عوض خیلی راحت در مورد اخلاق زشت همکارمان ساعت‌ها بحث می‌کنیم. والدین از مطرح کردن مسایل مالی با کودکان خود طفره می‌روند و تا جایی که بتوانند آنها را از درگیر کردن با امورات مالی خانواده دور نگه می‌دارند.

تا زمانی‌که پول برای ما تابو باشد و از حرف زدن و تلاش کردن برای به دست آوردن آن ترس داشته باشیم و بخواهیم آن را از دیگران پنهان کنیم هرگز روش درست مدیریت کردن آن را یاد نمی‌گیریم.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *