تاریخچه پیدایش بورس در جهان

تاریخچه پیدایش بورس در جهان

تاریخچه پیدایش بورس در جهان

شکل‌گیری واژه بورس

واژه‌های بورس، بانک و بیمه تقریبا از قرن ۱۴ و ۱۵ میلادی به بعد به وجود آمدند و رفته‌رفته تکامل پیدا کردند. اما شکل اجرایی آنها در یک حالت ساده‌ و ابتدایی، از مدت‌ها قبل در زندگی انسان‌ها وجود داشته است.

تاریخچه‌ی پیدایش بورس در جهان معمولا از قرن ۱۵ میلادی به بعد بررسی می‌شود یعنی همان زمانی که واژه «بورس» به وجود آمد و نه سازوکار بورس. بورس در یک تعریف بسیار ساده یعنی شراکت در انجام یک معامله یا شراکت در تاسیس یک شرکت. با توجه با اینکه در گذشته‎‌های بسیار دور هم معامله‌گری و بازرگانی وجود داشته پس سازوکار بورس از قدیم در بین انسان‌ها وجود داشته است.

واژه بورس از نام بازرگانی به نام واندر بورس  گرفته شده‌است. این بازرگان در قرن ۱۵ میلادی در شهر بروژ بلژیک به معامله‌گری و دادوستد کالا و پول می‌پرداخت. بازرگانان زیادی هر روز در کنار خانه‌ی این شخص جمع می‌شدند و مشغول معامله‌گری و شراکت در معاملات دیگر می‌شدند. بعدها به هر مکانی که در آن به دادوستد مالی می‌پرداختند نام بورس اطلاق ‌شد.

 

اولین شرکت سهامی

به مرور زمان که نظم و انظباط بیشتری بر این مکان‌ها حاکم شد انجام معاملات بورس که همان خرید و فروش سهام بود در اختیار بازرگانان، دلالان و صرافان قرار گرفت و فقط این افراد اجازه خریدوفروش در این مکان‌ها را داشتند.

اما خریدوفروش سهام به شکل کنونی آن با ایجاد شرکت‌های سهامی شکل گرفت. اولین شرکت سهامی به نام ماسکوی(Muscovy)   در قرن ۱۶ میلادی در روسیه ایجاد شد. اما رسمیت سهام شرکت‌ها به عنوان یک وسیله‌ی تبادل مالی با انتشار سهام کمپانی هندشرقی هلند در اوایل قرن ۱۷ میلادی در بورس آمـستردام هلند شکل گرفت.

در این زمان، انجام معاملات بورس، دیگر در میدان‌ها و فضاهای باز صورت نمی‌گرفت بلکه این معاملات در تالارهای مسقفی که برای همین منظور ساخته‌شده بودند انجام می‌گرفت.

بورس آمستردام هلند

 

بزرگ‌ترین شرکت بورسی

در قرن ۱۸ میلادی، ۲۴ معامله‌گر سهام در خیابان وال‌استریت نیویورک در پای یک درخت چنار قراردادی امضا کردند که به «قرارداد درخت چنار» معروف شد. حاصل این قرارداد تاسیس بازار  بورس نیویورک بود که امروزه بزرگ‌ترین مرکز مبالات مالی در جهان است.

قرارداد درخت چنار

 

همه‌گیرشدن بورس در جهان

در قرن ۱۹ میلادی، اساس‌نامه سازوکار فعالیت در بورس،  در بازار بورس نیویورک تنظیم شد و بعد تقریبا تمامی شهرهای بزرگ اروپایی وآمریکایی دارای بازار بورس شدند و این روند در کشورهای صنعتی ادامه پیدا کرد.

امروزه  نقش بورس در اقتصاد جهان غیرقابل انکار است و کمتر کشوری یافت می‌شود که بازار بورس نداشته باشد. اما اینکه بورس به عنوان یک بازار مالی رسمی در چه زمانی وارد ایران شد موضوع درس بعدی است.

 

 

ترتیبی که برای مطالعه این مجموعه به شما پیشنهاد می‌دهیم:

 

درس اول: آشنایی با بورس(نقشه‌ راه درس)

درس دوم: تاریخچه‌ی پیدایش بورس در جهان

درس سوم: تاریخچه‌ی پیدایش بورس در ایران

درس چهارم: بورس به عنوان یک بازار

درس پنجم: سرمایه‌گذاری در بورس چه مزایایی دارد؟(کسب درآمد)

درس ششم: سرمایه‌گذاری در بورس چه مزایایی دارد؟ (امنیت در سرمایه‌گذاری)

درس هفتم: سرمایه‌گذاری در بورس چه مزایایی دارد؟ (حفظ ارزش سرمایه)

درس هشتم: بورس می‌تواند شغل شما هم باشد

 

 

 

مطالعه بیشتر