تعریف دقیق سواد مالی و تاثیر آن بر زندگی ما

برچسب‌ها :

سواد مالی

 

سواد مالی تمامی جنبه‌های زندگی شما که به نوعی به پول مربوط می‌شود را پوشش می‌دهد.

سواد مالی موضوعی است که در مدرسه و دانشگاه اصلا به آن پرداخته نمی‌شود.

سواد مالی ضرورتی است که تمامی افراد جامعه از هر تیپ و شخصیتی و از هر سن و جنسیتی و از هر قوم و ملیتی باید آن را فرا بگیرند.

سواد مالی مهارتی است که اغلب افراد احساس می‌کنند آن را دارند اما در عمل تعداد بسیار اندکی آن را در زندگی مالی خود به کار می‌گیرند.

سواد مالی مهارتی است که باید آموخته شود.

نداشتن سواد مالی بسیار پر خطرتر و پرضررتر  از نداشتن سواد خواندن و نوشتن است.

این ها جملاتی تکان‌دهنده هستند که نباید از کنار آنها به سادگی گذشت.

سواد مالی یعنی مدیریت امور مالی شخصی

شاید فکر کنید مدیریت امور مالی به بحث‌های خسته‌کننده و بی‌روح در مورد بازار سهام و بورس و نرخ بهره و اوراق مشارکت و این جور چیزها می‌پردازد. این حس تا حدودی می‌تواند درست باشد اما به این نکته‌ی مهم دقت کنید که مدیریت امور مالی شخصی بیشتر روی کلمه‌ی سوم تاکید دارد یعنی بخش «شخصی» امور مالی.

درمدیریت امور مالی شخصی تحت عنوان سواد مالی، هرچیزی که مربوط به امور مالی شما باشد مورد بررسی قرار می‌گیرد. پس حتما می‌تواند برای شما هم جذاب باشد و هم بسیار مهم و ضروری.

اگر خیلی ساده بخواهیم امور مالی شخصی را توضیح دهیم به این صورت خواهد بود:

«امور مالی شخصی تمامی جنبه‌های پولی و مالی زندگی شما را شامل می‌شود از خرید یک بلیت اتوبوس گرفته تا خرید یک خانه، از پس‌انداز با کمترین مقدار گرفته تا هر مقداری که در ذهن‌تان بگنجد، از سرمایه‌گذاری در بدیهی‌ترین زمینه گرفته تا پیچیده‌ترین و پرریسک‌ترین نوع آنها، از بیمه آتش‌سوزی منزل‌تان گرفته تا انواع بیمه عمر و سرمایه‌گذاری»

امور مالی شخصی شما بر روی نوع زندگی‌تان، روابط‌تان با دیگران، تربیت فرزندانتان و بسیاری دیگر از جنبه‌های زندگی‌تان تاثیر مستقیم دارد.

سواد مالی یا مدیریت امور مالی شخصی را جدی بگیریم و در هر سنی که هستیم به یادگیری آن بپردازیم.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *