دوره‌ی صفر تا صد آشنایی با چک -لزوم آشنایی با چک-قسمت اول

برچسب‌ها :

آشنایی با چک

 

ممکن است هر کسی در طول دوره‌ی زندگی خود حتی برای یک بار هم که شده سروکارش با چک بیافتد.

در این دوره آموزشی می‌خواهیم تمامی مطالب لازم و ضروری در رابطه با چک را به زبانی شیوا و قابل فهم برای شما بیان کنیم.

اگر جزو آن دسته افرادی هستید که خودتان صاحب دسته چک هستید و هرازگاهی برای کارهای مالی خود از آن استفاده می‌کنید و یا از دیگران چک دریافت می‌کنید لازم و ضروری است که قوانین استفاده از آن را بدانید. ممکن است بارها در وجه دیگران چک کشیده باشید و یا چک دریافت کرده باشید اما این را بدانید که اگر قرار باشد کسی از طریق چک از شما کلاه‌برداری کند از مسیری وارد می‌شود که معمولا افراد عادی جامعه نسبت به آن بی‌اطلاع هستند و همین سبب می‌شود که ضرر مالی هنگفتی متحمل شوید و یا حتی به زندان هم بیافتید.

اگر جزو افرادی هستید که تا بحال دسته چک نداشته‌اید و در کارهای مالی هم سررشته‌ای ندارید و نیازی نمی‌بینید که از دیگران چک دریافت کنید مطمئن باشید  در جایی این نیاز را پیدا می‌کنید و ممکن است درآن هنگام دسترسی به اطلاعات موثق نداشته باشید پس بهتر است اکنون که زمان دارید فرصت آشنایی با چک را از دست ندهید و با سازوکار آن آشنا شوید.

بخشی از سواد مالی مربوط به دانستن اطلاعات در مورد بانک‌ها و سازوکار حساب‌های بانکی است و نحوه استفاده‌ی صحیح از چک هم بخشی از مسایل بانکی است که لازم است هر کسی در مورد ان اطلاعاتی داشته باشد.

چک سندی است که اگر دارنده‌ی آن طرز استفاده‌ی صحیح از آن را بلد نباشد به راحتی می‌تواند کل داریی‌اش را به خطر بیاندازد و اعتبار و آبروی خود را با آن از بین ببرد.

در سالی که در آن به سر می‌بریم (سال ۹۷) و سال قبل از آن، بیشترین آمار چک برگشتی در هر ماه نسبت به سال‌های قبل ثبت می‌شود. بنابر آمار بانک مرکزی در اکثر ماه‌های سال ۹۶، هر ماه یک میلیون و پانصد هزار چک برگشتی در سامانه بانکی ثبت شده است که آمار فوق‌العاده وحشتناکی است. در نظر بگیرید برای هر چک برگشتی حداقل دو نفر درگیر هستند یکی صادر کننده چک و دیگری دریافت‌کننده‌ی چک است و با این حساب هر ماه حداقل ۳ میلیون نفر درگیر مشکلات مربوط به چک هستند.

اگر قوانین استفاده از چک را بلد باشیم و اصول استفاده صحیح از آن را یاد بگیریم می‌توانیم خود را از گزند آسیب‌های آن دور نگه داریم.

پس حتما درس‌های دیگر این دوره را با دقت پیگیری فرمایید.

 

عضویت در تلگرام

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *