دوره آموزشی اصول پایه‌ای سواد مالی – عادت‌های خوب هنگام خرید- تحقیق قیمت – قسمت هفتم

برچسب‌ها :

تحقیق قیمت

 

همان‌طور که در درس قبل گفتیم کسی که دارای سواد مالی است و می‌خواهد خرید هوشمندانه‌ای داشته باشد در زمان قبل از خرید برنامه‌ریز‌ی‌هایش را انجام داده است و این کارها را به صورت یک عادت در آورده است.

 

یکی از عادت‌هایی که بررسی کردیم عادت ایجاد فایل بودجه‌بندی در ابتدای هر ماه بود.

 

و حال در این نوشته عادت دوم را بررسی خواهیم کرد:

عادت‌های خوب خرید کردن در دوره قبل از خرید

عادت اول: عادت ایجاد فایل بودجه‌بندی

عادت دوم: عادت تحقیق قیمت‌ ها قبل از خرید

یکی از عادت‌های بدی که من داشتم این بود که هر زمان می‌خواستم چیزی بخرم با خودم می‌گفتم تفاوت قیمت برایم مهم نیست و به اولین مغازه‌ای که می‌رسیدم و وسیله مورد نظر را پیدا می‌کردم سریع آن را می‌خریدم.

آن زمان توجیه من این بود که مگر یک فروشنده چقدر می‌تواند قیمت را تغییر دهد در حالی که واقعا در بازار ایران تغییر قیمت از یک مغازه به مغازه کناری و از یک منطقه شهر به منظقه‌ای دیگر می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

اگر در طول هفته یا ماه چند بار خرید می‌کنید تفاوت‌های کوچک در قیمت‌ها می‌تواند روی مقدار نهایی پرداختی‌هایتان تاثیر بسیاری بگذارد.

نکته جالبی که من همیشه و در همه جا دیده‌ام این است که در جامعه ما افراد برای به دست‌آوردن پول زحمت زیادی می‌کشند اما هنگام خرج کردن با بی‌توجهی تمام این کار را انجام می‌دهند

و با وجود آشفته بازاری که در تفاوت بین قیمت‌ها وجود دارد همچنان نسبت به قیمت واقعی چیزهایی که قصد خرید دارند بی‌تفاوت رد می‌شوند.

 

فرض کنید در ابتدای ماه فایل بودجه‌بندی‌تان را ایجاد کرده‌اید و می‌دانید که درماه جاری قرار است چه چیزهایی بخرید

حال از چند طریق می‌توانید نسبت به تحقیق قیمت وسایلی که قصد خرید دارید اقدام کنید:

روش اول: امروزه قیمت همه محصولات در اینترنت وجود دارد و شما می‌توانید با یک جستجوی ساده در گوگل نسبت به قیمت هر چیزی اطلاع حاصل کنید.

فرضا می‌خواهید یک دستگاه چای‌ساز بخرید…

دستگاه‌های چای‌ساز با برندهای مختلفی در بازار وجود دارند و هر کدام قیمت مخصوص به خود دارند

ضمنا در فروشگاه‌های مختلف بخش نظرات کاربران هم وجود دارد که در مورد هر وسیله‌ای که خریده‌اند نظرات‌شان را نوشته‌اند.

شما می‌توانید با بررسی چند برند از انواع چای‌سازها و تعیین قیمت  آنها در چندین وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی محدوده قابل قبول قیمت چای ساز را به دست آورید.

این جستجو ممکن است بیست دقیقه تا نیم ساعت طول بکشد.

حال که شما برای خرید این چای‌ساز به فروشگاهی مراجعه می‌کنید می‌توانید با اطمینان خیلی بیشتری نسبت به قیمتی که فروشنده اعلام می‌کند اظهار نظر کنید و تصمیم نهایی خود را بگیرید.

حتی اگر به صورت اینترنتی هم می‌خواهید خرید کنید باید قیمت‌ها را در چندین فروشگاه دیگر بررسی کنید و شاید لازم باشد قیمت واقعی آن را در بازار فیزیکی هم پرس‌وجو کنید.

روش دوم: این است که به صورت واقعی به چندین مغازه سر بزنیم و محدوده قیمت را پیدا کنیم

در این روش هم بهتر است که مغازه‌ها در نقاط مختلف شهر انتخاب شوند.

چون واقعیت این است که در مناطق پررفت‌وآمد و یا لوکس شهر قیمت اجاره مغازه بسیار بیشتر از نقاط معمولی است و قیمت وسایلی هم که در این جور جاها فروخته می‌شوند بسیار بالاتر از نقاط دیگر است.

روش سوم: از این به بعد سعی کنید نسبت به قیمت وسایلی که می‌خرید توجه بیشتری نشان دهید و قیمت‌ها را به خاطر بسپارید.

همین که قیمت وسیله‌ای را که امروز خریده‌اید به یاد داشته باشید دفعه بعدی برای خرید همان وسیله دقت بیشتری خواهید داشت و تفاوت قیمت‌ها را متوجه خواهید شد.

و به مرور این عادت در شما شکل می‌گیرد که یک لیست قیمتی بلند بالا از اجناس مختلف در ذهن‌تان خواهید داشت و کم‌کم مقایسه بین قیمت‌ها و انتخاب بهترین گزینه برایتان راحت‌تر خواهد شد.

 

شاید با خودتان بگویید مگر من بیکارم که همه‌اش دنبال قیمت این وسیله و اون وسیله بگردم تازه مگر تفاوت چقدر می‌تواند باشد؟

درجواب این سئوال این نکته را در نظر داشته باشید که اگر می‌خواهید سواد مالی‌تان را بالا ببرید و نسبت به امورات مالی‌تان بی‌تفاوت نباشید خرید کردن یکی از مهم‌ترین بخش‌ها ست و هرکسی در هر مقام و منصب و سن و موقعیتی درگیر مساله خرید کردن است پس ناچار هستید که نسبت به خرید کردن و بخصوص تحقیق قیمت بی‌توجه نباشید.

بسیار اتفاق افتاده است که شخصی هنگام خرید ماشین یا خانه به دلیل همین بی‌اطلاعی و عدم آگاهی از قیمت اصلی و اعتماد کامل به فروشنده دچار زیان‌های بزرگی شده است.

این نوع زیان‌ها در خریدهای بزرگ به راحتی درک می‌شوند اما متاسفانه در خریدهایی که هر روزه با آنها درگیر هستیم اصلا به چشم نمی‌آیند و نادیده گرفته می‌شوند.

کسی که نتواند یک خرید کوچک را به درستی انجام دهد در خریدهای بزرگ هم قطعا با مشکل واقع خواهد شد.

پس تحقیق قیمت ها را جدی بگیریم.

در درس بعدی با ماباشید با معرفی یک عادت خوب دیگر هنگام خرید…

 

 

عضویت در تلگرام

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *