دوره آموزشی اصول پایه‌ای سواد مالی- پس‌انداز و صندوق ضروری پول -قسمت چهاردهم

صندوق ضروری پول

 

همان‌طور که در درس قبل گفتیم یکی از اهداف پس‌انداز این است که برای مدیریت حوادث غیرمترقبه و غیرقابل پیش‌بینی که در زندگی هر کس ممکن است رخ دهد تدبیری اندیشیده شود.

یکی از این تدابیر که تا حد بسیار زیادی هم کارساز است تدبیر مالی است.

البته این روش به این معنی نیست که شما بتوانید به طور کامل حادثه‌ی ناخواسته‌ای که رخ داده را کنترل کنید و اثر آن را خنثی نمایید

اما بهرحال می‌توانید با منابع مالی که از طریق پس‌انداز کردن در درست دارید آن را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید.

فرض کنید میزان درآمد ماهیانه‌ی شما چیزی حدود پنج میلیون تومان است که بعد از پراخت اقساط بانکی و خرج‌های روزمره تا پایان ماه چیزی از آن باقی نمی‌ماند.

حالا فرض کنید یک‌دفعه با ماشین‌ تصادف می‌کنید و خسارت زیادی به ماشین‌تان وارد می‌آید.

چیزی حدود ۴ میلیون هزینه تعمیر ماشین می‌شود.

این پول را از کجا تامین می‌کنید؟

چهار میلیون تومان تقریبا معادل حقوق دریافتی ماهیانه‌ی شماست و حتما در پرداخت آن با مشکل مواجه خواهید شد.

حالت دیگری را در نظر بگیرید که یک دفعه بر اثر تعدیل نیرو در جایی که مشغول به کار هستید از کار اخراج می‌شوید و تمام درآمد ماهیانه‌ی خود را از دست می‌دهید و هیچ درآمد دیگری هم ندارید.

در این حالت تا زمان به دست آوردن یک کار جدید و یا حداقل دریافت بیمه بیکاری که سه یا چهار ماه زمان می‌برد چگونه مایحتاج زندگی خود را تامین می‌کنید؟

یا اگر یکی از اعضای خانواده دچار یک بیماری شود و فرضا هزینه بیست میلیون تومانی بابت عمل لازم داشته باشد؟ این پول را از کجا تامین می‌کنید؟

همیشه احتمال وقوع هر یک از این اتفاقات برای هر کدام از ما وجود دارد اما متاسفانه ما احتمال وقوع این اتفاقات را برای دیگران درک می‌کنیم اما در مورد خودمان هرگز این احتمال را نمی‌دهیم که ممکن است روزی دچار یکی از انواع این گرفتاری‌ها شویم.

اما راه‌حل چیست؟ و چگونه می‌توان این حوادث را مدیریت کرد؟

خوشبختانه برای این جور مواقع راه‌حلی وجود دارد اما با وجود این که بسیار هم ساده است ولی در عین حال کمتر کسی هست که به اجرای آن بپردازد و به صورت درست و کامل در زندگی‌اش پیاده‌سازی کند.

این راه‌حل ایجاد صندوق ضروری پول است.

صندوق ضروری پول، پس‌اندازی است که به اندازه سه تا نه ماه هزینه‌ی خانواده را در بر می‌گیرد.

یعنی اگر هزینه‌های ماهیانه‌ی شما حدود دو میلیون تومان باشد چیزی مابین شش تا هیجده میلیون تومان پول برای صندوق ضروری پول لازم است.

اما این مقدار پول را چگونه تهیه کنیم؟

اگر یادتان باشد قبلا در نوشته‌ای که مبحث بودجه‌بندی ماهیانه را بحث می‌کرد و در لینک زیر می‌توانید اصل نوشته را مطالعه کنید:

نوشته مرتبط: مدیریت امور مالی شخصی در عمل: قسمت پنجم؛ ایجاد فایل بودجه‌بندی-۱

به این نکته اشاره کردیم که هر بار که فایل بودجه‌بندی را برای ماه پیش رو تنظیم می‌کنید به عنوان اولین پرداختی‌ها قسمتی از درآمد ماهیانه خود را پس‌انداز کنید.

اولین برنامه پس‌انداز خود را برای ایجاد صندوق ضروری پول اختصاص دهید و تا مبلغ این صندوق تکمیل نشده است لازم نیست در فکر پس‌انداز دیگری باشید.

اگر درس‌های قبلی این مجموعه را در مورد نحوه درست و مدیریت شده خرید کردن مطالعه کرده باشید و بتوانید آنها را در زندگی روزمره خود پیاده‌سازی کنید حتما هر ماه می‌توانید مبلغی به عنوان صرفه‌جویی در خرید برای پس‌انداز نگه‌دارید.

چند نکته‌ی بسیار مهم و ضروری در مورد این صندوق وجود دارد که حتما باید آنها را رعایت کنید وگرنه ایجاد این صندوق نمی‌تواند کارایی لازم را داشته باشد:

نکته اول: در شرایط معمولی به هیچ عنوان از مبلغ این صندوق خرج نکنید.

این صندوق فقط برای حوادث غیر معمول و غیر قابل پیش‌بینی است و در هیچ زمان دیگری غیر از بروز این حوادث حق ندارید از پول آن مصرف کنید.

نوشته مرتبط: قانون مورفی و لزوم وجود صندوق ضروری پول

نکته دوم: اگر مقدار پول این صندوق به حد مشخصی رسید هرگز آن را به صورت پول نقد نگه‌داری نکنید.

اقتصاد ایران یک حالت تورمی دارد و نگه‌داری پول نقد به مدت طولانی از ارزش آن می‌کاهد. پس بهتر است این پول را در جایی سرمایه‌گذاری کنید.

نکته سوم: باید قابلیت نقدشوندگی صندوق ضروری پول بسیار بالا باشد.

یادتان باشد این پول برای مواقع ضروری است و شما در صورت نیاز به ان باید بتوانید به سادگی و بدون هزینه آن را به پول نقد تبدیل کنید. بنابراین باید آن را در مکان‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که در قابلیت نقدشوندگی بالایی دارند. مثلا سرمایه‌گذاری در سکه، برخی ارزهای خارجی یا در صورت آگاهی در بورس.

بعد از این که مبلغ لازم برای صندوق ضروری پول تامین شد دیگر لازم نیست پولی در این صندوق ذخیره کنید مگر این که پول آن را در یک حادثه‌ای خرج کرده باشید که در این صورت باید دوباره پس‌انداز در این صندوق را در اولویت پس‌اندازهای خود قرار دهید.

در درس بعد در مورد پس‌انداز و اهداف مالی صحبت خواهیم کرد.

مطالعه بیشتر