دوره آموزشی اصول پایه‌ای سواد مالی- پس‌انداز و اهداف مالی -قسمت پانزدهم

اهداف مالی

 

در درس قبلی هدف از پس‌انداز کردن را در سه مورد خلاصه کردیم:

گفتیم که اولین هدف می‌تواند جهت مدیریت مالی حوادث و اتفاقاتی باشد که دور از انتظار ما هستند و در بودجه‌بندی‌ ماهیانه برای آنها چیزی در نظر گرفته نمی‌شود. مثلا اخراج از کار یا وقوع یک بلای طبیعی نظیر زلزله و مختل شدن کسب‌وکار روزمره.

اما دومین هدف از پس‌انداز که در این نوشته می‌خواهیم به آن بپردازیم دست‌یابی به اهداف مالی است.

در این روش اهدافی مالی برای خود تعریف می‌کنیم و سعی می‌کنیم هر بار با پس‌انداز مقداری پول، به آن هدف دست پیدا کنیم.

اما اهداف مالی یعنی چی؟

فرض کنید می‌خواهید یک ماشین بخرید. کمتر کسی هست که همین که اراده کند یک ماشین جدید بخرد سریع بتواند آن را عملی کند و بابت تامین مالی آن مشکلی نداشته باشد.

بنابراین تامین پول لازم برای خرید ماشین تبدیل به یک هدف مالی می‌شود و از این پس به منظور تامین پول خرید ماشین هر ماه مبلغی را باید پس‌انداز کنیم.

باید بین مقدار پولی که می‌خواهید پس‌انداز کنید و قیمت ماشین و زمانی که می‌خواهید ماشین را بخرید یک رابطه درست وجود داشته باشد.

مثلا اگر در تامین پول ماشین مبلغ ۱۰ میلیون تومان کسری دارید و قصد دارید تا پنج ماه آینده حتما آن ماشین را بخرید باید هر ماه مبلغ دو میلیون تومان پس‌انداز کنید.

اما ممکن است در عمل این کار برایتان دشوار باشد و نتوانید این مقدار پول را ذخیره کنید

اینجاست که مدیریت هزینه کردن و کنترل خرج‌های اضافی می‌تواند به کمک شما بیاید و با صرفه‌جویی در برخی هزینه‌ها در طول این پنج ماه، هرطور شده این مقدار پول را پس‌انداز کنید.

محل نگهداری این نوع از پس‌اندازها به دلیل این که معمولا سریع‌تر خرج می‌شوند می‌تواند بانک باشد که درصورت نیاز سریع بتوانید آن را برداشت کنید.

البته در بانک هم سعی کنید آن را در یک حساب پس‌انداز نگه‌داری کنید تا سودی به آن تعلق بگیرد.

معمولا افراد برای پس‌انداز کردن به منظور دست‌یابی به اهداف مالی انگیزه بیشتری دارند تا پس‌انداز برای حوادث ناخواسته.

به همین دلیل هرطور شده سعی می‌کنند هزینه‌های خود را برای مدتی کنترل کنند تا بتوانند به پول لازم دسترسی پیدا کنند.

ذکر یک نکته در این بخش بسیار ضروری است لطفا با دقت بیشتری ادامه متن را بخوانید:

اقتصاد ایران اقتصادی تورمی است و گاه مشاهده شده که قیمت اجناس و کالاها در مدت زمانی کم بسیار افزایش پیدا کرده است طوری که اصلا قابل مقایسه با قیمت قبلی نیست.

مثلا در سال ۹۱ و ۹۲ یک دفعه قیمت همه کالاها افزایش بی‌سابقه یافت و حتی برخی کالاها دو تا سه برابر افزایش قیمت پیدا کردند

یا سال ۹۷ که اکنون در آن به سر می‌بریم و در تابستان قیمت‌ها به شدت افزایشی شده‌اند.

در این حالت‌ها معمولا کسانی که اهداف مالی برای خود در نظر گرفته بودند و در چند ماه گذشته برای آن پس‌انداز کرده بودند قادر به خرید کالای مورد نظرشان نیستند.

اما در این موارد تکلیف چیست؟

این که بخواهیم برای کسی که قبلا این چنین تصمیمی گرفته و اکنون با مشکل چند برابر شدن قمیت کالا مواجه شده است راه‌حلی ارایه دهیم از عهده ما خارج است

و بهرحال باید پذیرفت که در اقتصاد همیشه ریسک وجود دارد و هیچ وقت هیچ چیزی قطعیت کامل ندارد بنابراین باید بپذیرید که این ریسک در این حالت متوجه او هم شده است

و باید یا دوباره صبر کند تا مقداری پول جدید به دست بیاورد یا این که هدف مالی‌اش را تعدیل کند

مثلا به جای خرید یک ماشین صفر کیلومتر می‌تواند یک ماشین کارکرده با همان پول بخرد.

اما اگر می‌خواهید از این پس دچار این نوع بحران‌ها نشوید باید از قبل بتوانید تا حدودی بازار را اولا رصد کنید و ثانیا با تحلیل‌هایی که می‌کنید آن را حدس بزنید.

مثلا در سال ۹۶ ما با تهدیدات شدید امریکا مواجه بودیم و خارج شدن ترامپ از برجام این تهدیدات را شدت بخشید.

در این حالت می‌توان حدس زد که در آینده به احتمال زیاد ممکن است قیمت دلار در بازار افزایش پیدا کند و افزایش قیمت دلار هم معمولا با تاخیری چند ماهه روی دیگر کالاها تاثیر خواهد گذاشت.

اما یادتان باشد این فقط یک حدس خواهد بود که می‌تواند به وقوع بپیوندد بنابراین برای در امان ماندن از صدمات این اتفاق، باید سعی کنید برنامه خریدهای خود را جوری تنظیم کنید که به مواقع بحران نزدیک نباشد.

هرچند انجام این کار بسیار سخت خواهد بود اما با رصد تحلیل‌گرانه بازار و نه انتقادگرایانه می‌توانید تا حدودی حدس‌های خود را به مرور زمان بهتر و بهتر کنید.

وقتی تهدیدهای خارجی، گران شدن ارز، ورشکستگی بسیاری از بانک‌ها و اختلاس‌های بی‌پایان و فساد مالی مسئولین را می‌بینید همه این‌ها نشانه‌هایی از تورم و از هم‌گسیختگی اقتصادی با خود به همراه دارند بنابراین باید تصمیم‌گیری‌هایتان را هوشمندانه‌تر انجام دهید.

یک مثال ساده‌تر:

تجربیات چند ساله نشان داده که هر سال در اسفند ماه با نزدیک شدن به نوروز و آغاز تعطیلات قیمت ماشین تا در بازار تا حدودی افزایش پیدا می‌کند.

حالا اگر شما اهداف مالی‌تان را جوری تنظیم کرده‌اید که در اسفند یک ماشین کارکرده بخرید این یک تصمیم اشتباه است چون نسبت به بقیه ماه‌های سال در اسفند قیمت ماشین بالاتر است و باید برنامه خریدتان را تغییر دهید.

یا اغلب والدین خرید نوشت‌افزار و وسایل مدرسه فرزندانشان را در روزهای پایانی شهریور انجام می‌دهند یعنی درست زمانی که در اوج قیمتی هستیم و تقاضای بسیار زیادی در بازار شکل گرفته است.

باید نسبت به تعیین اهداف مالی‌تان دقت بیشتری داشته باشید تا پولی که برای آن پس‌انداز می‌کنید ارزش خریدش را از دست ندهد.

زمان تعیین اهداف مالی و برنامه‌ریزی برای پس‌انداز معمولا هنگام بودجه‌بندی ماهیانه انجام می‌شود.

می‌توانید در ابتدای فایل بودجه‌بندی اهداف مالی‌تان را بنویسید و در همان فایل بودجه‌بندی و در ابتدای پرداخت‌های ماهیانه رقمی که قصد پس‌انداز آن را دارید بنویسید.

در شکل زیر نمایی از فایل بودجه‌بندی و محل تعیین اهداف مالی و نحوه درج مبلغ پس‌انداز را می‌بینید.

فایل بودجه بندی ماهیانه

در درس بعد با ما باشید تا هدف سوم پس‌انداز را تشریح کنیم.

مطالعه بیشتر