دوره آموزشی اصول پایه‌ای سواد مالی- پس‌انداز کردن -قسمت دوازدهم

پس انداز کردن

قبلا در درس دوم راجع به حوزه‌های اصلی سواد مالی صحبت کردیم و چهار حوزه را مشخص کردیم

در ادامه مروری دوباره براین چهار حوزه خواهیم داشت:

چهار حوزه اصلی در سواد مالی

حوزه اول: مسایل مربوط به خرید کردن

حوزه دوم: مسایل مربوط به پس‌انداز کردن

حوزه سوم: مسایل مربوط به سرمایه‌گذاری

حوزه چهارم: مسایل مربوط به محافظت از پول و دارایی

در درس سوم این مجموعه آموزش‌ها، بحث راجع به حوزه خرید کردن را شروع کردیم و تا درس یازدهم، مسایل مربوط به خرید کردن را به طور کامل تشریح کردیم.

اکنون نوبت به مبحث پس‌انداز یعنی دومین حوزه از حوزه‌های مرتبط با سواد مالی می‌رسد.

در ادامه راجع به پس‌انداز صحبت خواهیم کرد.

پس‌انداز کردن

برای این که اهمیت پس‌انداز را درک کنیم ذکر این نکته کفایت می‌کند که راه رسیدن به استقلال مالی از درک اهمیت « پس‌انداز کردن » می‌گذرد.

اگر می‌خواهید راهی برای رسیدن به استقلال و امنیت مالی به دست آورید ناچار هستید پس‌انداز کردن را بشناسید و آن را وارد زندگی‌تان کنید.

طبق قانون پارکینسون هرچقدر درآمد شما افزایش پیدا کند به همان میزان هم سطح هزینه‌هایتان افزایش پیدا می‌کند.

یعنی اگر نسبت به مسایل مالی خود و بخصوص مبحث پس‌انداز ناآگاه باشید هرگز نمی‌توانید از افزایش درآمد خود در جهت رسیدن به استقلال مالی استفاده کنید.

بسیاری از افراد و خانواده‌ها وجود دارند که با وجود داشتن درآمد ماهیانه بالا، هنوز به استقال مالی نرسیده‌اند و اگر یک ماه درآمدشان قطع شود یا اتفاق غیر منتظره‌ای رخ دهد که نیاز به پول داشته باشد مجبور به استفاده از وام یا قرض گرفتن از بقیه می‌شوند.

اما در عوض افراد دیگری هم هستند که با داشتن درآمد بسیار کمتر توانسته‌اند با انجام پس‌اندازهای هوشمندانه والبته سرمایه‌گذاری در مکان‌های مناسب (موضوع درس‌های آینده) به استقلال مالی برسند و می‌توانند تا مدت زیادی بدون درآمد ماهیانه هم به زندگی خود ادامه دهند و گرفتار بدهی و وام بانکی نیستند.

پس این که شما بتوانید به استقلال مالی برسید حتما قرار نیست که درآمد بسیار بالایی داشته باشید بلکه با همین درآمدی که الان دارید اگر بتوانید به صورت درست و برنامه‌ریزی شده عمل کنید و هر ماه با استفاده از مدیریت بهینه هزینه‌ها و مدیریت درست خرید کردن مقداری از درآمد خود را پس‌انداز کنید قطعا بعد از مدتی به استقلال مالی خواهید رسید.

در ادامه درس‌های این مجموعه آموزشی به دلایل پس‌انداز کردن می‌پردازیم.

مطالعه بیشتر