مالی رفتاری – مقدمه

برچسب‌ها :

مالی رفتاری

 

 

یکی از پایه‌های اصلی علم اقتصاد در مورد این صحبت می‌کند که انسان‌ها در مسایل اقتصادی سعی می‌کنند همواره تصمیماتی بگیرند که آنها را به سمت تصمیمات منطقی و عقلانی و در نتیجه ثروت بیشتر سوق دهد.

به این معنی که آنها تصمیمات‌شان را بر پایه اطلاعات، سیگنال‌ها و نشانه‌هایی که از محیط اطرافشان می‌گیرند انجام می‌دهند

و بنابراین حداکثر تلاش خود را می‌کنند تا تصمیمات منطقی و اقتصادی بگیرند.

اما از طرف دیگر نمونه‌های بی‌شماری وجود دارد مبنی بر این که در هر نوع تصمیمی که ما می‌گیریم عواطف و احساسات نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای دارند

و در نهایت نتیجه‌ای که از تصمیمات یک انسان منطقی حاصل می‌شود به شکلی است که در آن رفتارهای غیرمنطقی و غیر قابل پیش‌بینی فراوانی وجود دارد.

پس ما می‌بینیم که اینجا پارادوکسی وجود دارد یعنی یک انسان منطقی که قرار بود در مسایل اقتصادی تصمیمات درست، قابل پیش‌بینی و منطقی بگیرد برعکس عمل می‌کند و بیشتر تصمیماتی که می‌گیرد غیر منطقی و غیر قابل پیش‌بینی است.

شاخه‌ای از علم اقتصاد با نام «مالی رفتاری» سعی می‌کند با ترکیب نظریه‌های روانشناسی در کنار نظریه‌های پایه‌ای علم اقتصاد به توجیه این پارادوکس بپردازد.

شاخه‌ی مالی رفتاری در علم اقتصاد یک شاخه نوپاست و می‌خواهد دلایلی پیدا کند تا توضیح دهد که چرا انسان‌ها در مسایل اقتصادی تصمیمات غیر منطقی می‌گیرند.

برای این که مساله واضح‌تر شود به بیان یک مثال می‌پردازیم:

همه انسان‌ها می‌دانند که پس‌انداز کردن برای آینده و برای روزهای مبادا امری ضروری و لازم است اما با این حساب چرا تعداد افرادی که مبادرت به انجام پس‌انداز می‌کنند بسیار کم است و چه دلایلی وجود دارد که باعث می‌شود انسان‌هایی که حتی درآمد خوب و اضافی هم دارند اما باز از زیر بار پس‌انداز کردن شانه خالی می‌کنند؟

در مجموعه درس‌هایی که در ادامه خواهیم داشت سعی می‌کنیم از طریق مالی رفتاری به بررسی برخی از ناهنجاری‌ها و بی‌نظمی‌های موجود در دنیای واقعی بپردازیم که در پایه‌های اصلی علم اقتصاد به آن توجهی نشده است.

این مجموعه درس‌ها با بررسی برخی نظریه‌های روانشناسی در رابطه با رفتار انسان‌ها، نکاتی بسیار آموزنده و کلیدی درباره انواعی از رفتارهای غیر منطقی ما خواهد داشت.

حتی افرادی توانسته‌اند با تکیه بر همین رفتارهای نامعقول در توجیه پدیده‌های اقتصادی، به ثروت‌های کلانی دست پیدا کنند.

در درس بعدی با ما باشید…

 

منبع: در تنظیم این مجوعه مقالات از وب سایت investopedia استفاده شده است.

 

 

عضویت در تلگرام

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *