مدیریت امور مالی شخصی در عمل: قسمت هفتم؛ لزوم تحلیل و ارزیابی اسناد مالی

مدیریت امور مالی

 

مدیریت امور مالی هشتاد درصد رفتار است و فقط بیست درصد آن دانش است، دانش مالی اگر همراه با عمل نباشد به تنهایی هیچ کاربردی ندارد. اگر تاکنون این موضوعات را تا اینجا دنبال کرده‌اید اما هنوز دست به کار نشده‌اید و برای مدیریت امور مالی خود دست به اقدامی نزده‌اید مطالعه‌ی بقیه این مبحث به دردتان نخواهد خورد.

تفاوت زندگی انسان‌های موفق با بقیه این است که افراد موفق عادت‌هایی را در خود به وجود آورده‌اند که باعث می‌شود  به صورت مداوم و ناخودآگاه کارهای درستی را به صورت درست، در زمان و مکان درست انجام دهند. مداومت در انجام کار باعث ایجاد پدیده‌ی هم‌افزایی می‌شود یعنی نتایجی بسیار بیشتر از حد انتظار به دست خواهید آورد. فرض کنید به صورت مداوم به مدت ده سال پیاپی هر روز ده لیوان آب بنوشید، یک عادت ساده اما بسیار مفید که می‌تواند سیستم سلامتی بدن‌تان را تا حد بسیار زیادی از بیماری‌ها مصون نگه دارد. اگر همین کار ساده به صورت مداوم انجام نگیرد و نا منظم باشد یعنی یک سال باشد و سال بعدی نباشد نتایج حاصله بسیار کمتر خواهد شد.

در مورد امور مالی هم دقیقا وضع به همین شکل است. شما باید رفتارهای صحیح مالی را در خود به صورت عادت در بیاورید تا همیشه همراه شما باشند. در این حالت به صورت ناخودآگاه تصمیمات و رفتارهایی که انجام می‌دهید شما را به سمت استقلال و امنیت مالی سوق می‌دهد.

چند بار نوشتن ترازنامه یا جمع‌آوری یکی دو ماهه اسناد مالی باعث تغییری در وضعیت مالی شما نخواهد شد. زمانی این کارها نتیجه خواهد داد که به صورت عادت در بیایند و همیشه آنها را انجام دهید. اما ایجاد عادت جدید و ترک عادت‌های قدیمی کاری بسیار سخت است. پس اگر فکر می‌کنید که به راحتی می‌توانید مدیریت امورات مالی خود را به دست بگیرید اشتباه فکر کرده‌اید این راه زمان‌بر خواهد بود و نیاز به عزمی جزم دارد.

رسیدن به استقلال و امنیت مالی که در سایه‌ی مدیریت صحیح امور مالی به دست می‌آید چیز کمی نیست پس لازم است برای دست‌یابی به آن کمی به خود زحمت بدهید. زحمت این کار هم این است که در عمل امورات مالی خود را مورد بررسی قرار دهید و اقداماتی که در درس‌های قبلی به آنها اشاره کردیم را انجام دهید.

با این توضیحات به بحث اصلی‌مان برمی‌گردیم.

تاکنون یاد گرفتیم که برای هر فعالیت مالی که در طول روز انجام می‌دهیم سندی تهیه کنیم و این اسناد را به همراه اسناد مالی دیگری که از قبل داشتیم در مکان‌های امن و مطمئنی نگهداری کنیم. درمرحله بعد گفتیم که برای مشخص شدن وضعیت مالی فعلی و نقطه‌ای که اکنون در آن قرار گرفته‌ایم ترازنامه ایجاد کنیم. چرا که از طریق ترازنامه می‌توانیم خالص ارزش دارایی خود را محاسبه کنیم و حساب‌ دارایی‌ها و بدهی‌های خود را داشته باشیم.

درمرحله‌ی بعد قرار بر این شد که صورت‌حساب گردش وجوه نقد برای هر ماه ایجاد کنیم. این سند به ما می‌گوید که دقیقا چه درآمدهایی در طول یک ماه اخیر به دست‌مان رسیده است و این درآمدها را در چه زمینه‌های هزینه کرده‌ایم و از همه مهم‌تر آیا پس‌انداز کرده‌ایم؟ آیا جایی برای صندوق ضروری پول در این سند لحاظ کرده‌ایم؟

در پایان به یکی از مهم‌ترین مباحث در مدیریت مالی اشاره کردیم و آن چیزی نبود جز ایجاد فایل بودجه‌بندی ماهیانه. فایل بودجه‌بندی ماهیانه ماهیت رو به آینده دارد یعنی به ما می‌گوید که در آینده قرار است چه پولی دست‌مان بیاید و اگر این پول محقق شد آن را چگونه خرج کنیم. و چه چیزی از این بهتر که من ابتدای هر ماه حساب و کتاب کامل درآمدها و هزینه‌های خودم را در طول آن ماه بدانم  و از سردرگمی و ولخرجی و پول قرض گرفتن رها شوم.

اسناد مالی که به صورت ترازنامه، گردش وجوه نقد و بودجه‌بندی ایجاد کرده‌اید نیاز به بررسی و ارزیابی دارند.

در درس بعدی شیوه‌ی ارزیابی این اسناد را با هم بررسی می‌کنیم.

مدیریت امور مالی شخصی در عمل: قسمت اول؛ لزوم قبول مسئولیت

مدیریت امور مالی شخصی در عمل: قسمت دوم؛ ثبت و نگهداری اسناد مالی

مدیریت امور مالی شخصی در عمل: قسمت سوم؛ ایجاد فایل ترازنامه

مدیریت امور مالی شخصی در عمل: قسمت چهارم؛ ایجاد فایل صورت‌حساب گردش وجوه نقد

مدیریت امور مالی شخصی در عمل: قسمت پنجم؛ ایجاد فایل بودجه‌بندی-۱

مدیریت امور مالی شخصی در عمل: قسمت ششم؛ ایجاد فایل بودجه‌بندی-۲

مدیریت امور مالی شخصی در عمل: قسمت هفتم؛ لزوم تحلیل و ارزیابی اسناد مالی

مدیریت امور مالی شخصی در عمل: قسمت هشتم؛ تحلیل SWOT

مدیریت امور مالی شخصی در عمل: قسمت نهم؛ نکته‌های کاربردی مهم

مطالعه بیشتر