وضعیت آموزش مالی در ایران چگونه است؟

برچسب‌ها :

 

 

آموزش مالی

 

چیزی که از دوران کودکی‌ام در خانه به یاد می‌آورم خاطره‌ای از مهارت‌های ارتباط و مدیریت پول در خود ندارد. دوران مدرسه هم که به درس‌های تاریخ و جغرافیا و ادبیات گذشت که تنها بخش‌هایی که در هر درس علامت‌گذاری شده بود را مثل یک طوطی نادان حفظ کردیم و برای معلم از بر خواندیم هرگز نشد در مورد یک بیت شعر درست و حسابی در کلاس بنشینیم و تحلیلی هر چند کودکانه انجام دهیم هرگز نفهمیدم تاریخ واقعا به چه دردی می‌خورد مگر زمانی که بزرگ شدم، هرگز جلگه و فلات و مدار راس السرطان را نفهمیدم اما واقعیتی بود که در کتاب‌های درسی وجود داشتند و باید حفظ می‌شدند. در ریاضی آنقدر اتحادهای نوع اول و دوم و سوم خواندیم و با سینوس و کسینوس قاطی کردیم که کاربرد هیچ‌کدام را در زندگی نه درک کردیم و نه الان هم دیدیم. چقدر آن زمان‌های طلایی که برای یادگیری داشتیم تلف شد و بدتر از همه آنکه در دانشگاه هم اوضاع به همین صورت بود. حاضرم با شما شرط ببندم که هیچ کدام از شما هم مثل من نه در خانه و نه دانشگاه و مدرسه چیزی راجع به پول، مدیریت پول و برنامه‌ریزی برای امورات مالی خود آموزش ندیده‌اید.

تعداد بسیار زیادی از دانش‌آموزان و حتی دانشجویان درمورد روش‌های سرمایه‌گذاری، پس‌انداز و هزینه‌کردن چیزی نمی‌دانند بودجه‌بندی و ترازنامه مالی شخصی و خیلی چیزهای دیگر را اصلا درک نکرده‌اند. در مورد نرخ بهره چیزی نمی‌دانند، بهره‌ی مرکب را درک نکرده‌اند.

همین دانش‌آموزان و دانشجویان وارد بازار کار می‌شوند و انتظار دارند بتوانند به خوبی عمل کنند و درعرض چند سال به ثروت و استقلال مالی دست پیدا کنند. اگر از همین افراد بپرسید که برای دوران بازنشستگی خود چه فکری کرده‌اند اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند و شاید اصلا به آن فکر هم نکرده‌اند.

البته این سطح از بی‌اطلاعی نسبت به امورات مالی شخصی در جامعه ما اصلا چیز عجیبی نیست، والدینی که خودشان هرگز آموزش مالی ندیده‌اند چگونه می‌توانند آن را به فرزندانشان یاد دهند اصلا مگر لزوم آن را درک می‌کنند؟ معلم و استادی که خودش هرگز به این مسایل اهمیت نداده است چگونه می‌توانند شاگردانش را به این امور علاقه‌مند کند و لزوم یادگیری آن را تشریح کند؟ مسئولی که  به مقامی منتسب شده است و هرگز لیاقت اکتساب آن جایگاه را نداشته چگونه می‌تواند تغییری در کتاب‌های درسی دهد و سرفصل‌های جدیدی را در دروس مدرسه و دانشگاه ایجاد کند؟ انتظار نمی‌رود در این جامعه به این زودی‌ها مسیر جدیدی را در زمینه‌ی آموزش امور مالی شخصی آغاز شود.

ممکن است از خود بپرسید که آموزش مالی ندیده‌ایم اما ضرری هم نکرده‌ایم جامعه دارد راه خودش را می‌رود دانشجویان فارغ‌التحصیل می‌شوند وارد بازار کار می‌شوند و زندگی خودشان را ادامه می‌دهند پس این وسط چه مشکلی وجود دارد؟

برای این که به این سئوال جواب دهیم اجازه دهید نگاهی به آمار و ارقام اقتصادی موجود در جامعه بیاندازیم:

 

این مشکلات و مشکلات عدیده‌ی دیگری که درجامعه امروز ایران تعداشان کم نیست و هر کسی در محیط  زندگی خود تعدادی از آنها را از نزدیک مشاهده کرده است به دلیل نداشتن آموزش‌های مالی به وقوع پیوسته‌اند. کسانی که ثروتمند هستند اما آموزش مالی ندیده‌اند به راحتی دارایی‌هایشان در معرض نابودی و از دست رفتن قرار می‌گیرد و شاید خود شما هم نمونه‌های زیادی دیده باشید که با وجود ثروت فراوان دچار ورشکستگی شده‌اند و حتی به زندان افتاده‌اند، کسانی که فقیر هستند و هیچ دارایی ندارند اگر آموزش مالی نداشته باشند برای  همیشه درهمان وضعیت خود باقی خواهند ماند و افراد متوسط جامعه هم اگر آموزش‌های مالی لازم را نبینند کم‌کم از میزان دارایی‌هایشان کاسته خواهد شد و آنها هم در معرض فقر قرار می‌گیرند.

جامعه‌ای که سواد مالی نداشته باشد رفاه مالی هم نخواهد داشت بازهم دیده‌اید افرادی را که با وجود این که ثروت هم دارند اما وضعیت زندگی اسف‌باری دارند این افراد هم نمی‌توانند از پول خود در جهت رفاه و آسایش خودشان استفاده کنند چرا که معنای واقعی پول را نفهمیده‌اند.

جامعه‌ای را در نظر بگیرید که اکثریت افراد آن دارای سواد مالی هستند و مدیریت پول و امور مالی شخصی خود را درست انجام می‌دهند، حتما در این جامعه آمار جرم و جنایت کمتر خواهد شد، فقر به شدت کاهش می‌یابد و امید به آینده در دل افراد آن جامعه بیشتر خواهد شد.

 

 

عضویت در تلگرام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *