چه رابطه‌ای بین پول و سواد مالی وجود دارد؟

برچسب‌ها :

پول

 

پول ابزاری است که در جوامع امروز به شدت اهمیت دارد. ما این همه کار می‌کنیم تا یک خانه‌ی بزرگ‌تر در محیطی بهتر بخریم، ماشینی که سوار می‌شویم علاوه بر این که وسیله‌ی حمل و نقل است یک پیغام بسیار واضح دیگر در مورد سطح درآمد و رفاه ما دارد بنابراین برای خرید بهترین ماشین ممکن هم تلاش زیادی می‌کنیم، مارکی که روی لباس‌مان وجود دارد علاوه بر این که نشان‌گر کیفیت آن لباس است نشانی از شخصیت ما را هم با خود یدک می‌کشد، جایی که برای تعطیلات انتخاب می‌کنیم و هتلی که در آن اقامت می‌کنیم علاوه بر این که رفاه ما را در سفر تامین می‌کند نشان از سطح رفاهی دارد که در زندگی عادی خود داریم، حتی بچه‌هایی که در سن زیر ۱۲ سال هستند و به مدرسه می‌روند کلاهی که بر سر می‌گذارند و نوع وسایلی که استفاده می‌کنند غیر از کاربرد اصلی آن، نشانی از سطح درآمد و ثروت خانواده‌هایشان را با خود همراه دارد.

پول ابزاری بسیار ارزشمند است، از طریق پول می‌توانیم نیازهایمان را تامین کنیم، از طریق پول می‌توانیم خواسته‌هایمان را تامین کنیم. در بسیاری جاها و موقعیت‌ها حتی پول می‌تواند شخصیت ما را تعیین کنید. (اگر نسبت به این جمله شک دارید و یا مخالف هستید فقط در نظر بگیرید شخصی که در یک مراسم خیریه یک چک یک‌صد میلیونی پرداخت می‌کند چقدر مورد توجه قرار می‌گیرد تا کسی که پولی برای کمک ندارد.)

هیچ شکی در این نیست که پول یکی از بهترین انگیزاننده‌ها برای انسان‌ها در عصر حاضر است. افراد برای پول کار می‌کنند، برای پول ریسک‌های بزرگی را متقبل می‌شوند، برای پول می‌جنگند و حتی برای پول عده‌ای قتل می‌کنند.

بیراه نگفته‌ام اگر بگویم کسی که پول دارد در اجتماع به عنوان یک فرد متشخص دیده می‌شود ولو این که بسیار هم بی شخصیت باشد. پول باعث بوجود آمدن احترام برای صاحبش می‌شود حتی اگر لیاقت آن را نداشته باشد.

به این سئوال سریع و صادقانه جواب دهید:

«آیا پول برای شما مهم است؟»

اگر مهم نیست (که بعید می‌دانم) پس هیچ لزومی ندارد خودتان را درگیر مسایل مالی کنید و حتی خواندن این مقاله هم تا اینجا کار بیهوده‌ای بوده است و لزومی ندارد آن را ادامه دهید. اما اگر این موضوع برایتان مهم است (که قطعا همین طور است) پس بدانید و آگاه باشید که مدیریت امور مالی شخصی هم باید برای شما مهم باشد. می‌گویید چرا؟ یک جواب بسیار ساده دارد چون این دو از هم جدا نیستند.

مدیریت امور مالی شخصی یعنی این که برای امور مالی خود برنامه‌ریزی و راهکارهای عملی پیدا کنید.

مدیریت امور مالی شخصی یعنی این که شما از کدام فروشگاه خرید کنید، یعنی این که از کدام بانک چه مقدار وام بگیرید و آیا اصلا لازم است این کار را بکنید؟ مدیریت امور مالی شخصی یعنی این که هر ماه چقدر پس‌انداز کنید و بعد حاصل پس‌اندازهای خود را در سکه سرمایه‌گذاری کنید یا در خرید املاک یا ساختمان؟ مدیریت امور مالی شخصی یعنی این که بچه‌های شما به مدارس غیر انتفاعی بروند یا به مدارس دولتی؟ یعنی برای تعطیلات به مسافرت بروید یا در خانه بمانید؟

همه‌ی اینها و خیلی بیشتر از اینها در مدیریت امور مالی بحث می‌شود و همگی آنها هم مربوط به شخص شما و پول شما هستند و نه هیچ کس و هیچ چیز دیگری.

مدیریت امور مالی شخصی یعنی سواد مالی و سواد مالی یعنی مهارتی که هر کسی در عصر حاضر باید آن را دارا باشد.

آیا برای یادگیری سوادمالی برنامه‌ای دارید؟

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *