چگونه خرید هوشمندانه داشته باشیم؟

خرید هوشمندانه

 

شاید تصور کنید خرج کردن یکی از آسان‌ترین بخش‌ها در مدیریت پول است چون اغلب افراد این احساس را دارند که بلدند چه‌جوری پول‌شان را خرج کنند.

اما متاسفانه این‌گونه نیست و یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در زمینه مدیریت پول مربوط می‌شود به این بحث که چگونه پولی که دست‌مان رسیده است را خرج کنیم ویا به اصطلاح خرید هوشمندانه ای داشته باشیم

روش‌ها و نکته‌های زیادی وجود دارد که کمک می‌کنند تا مدیریت به مراتب بهتری نسبت به روش‌های خرج کردن پول داشته باشیم و از این طریق پول‌بیشتری پس‌انداز کنیم.

اگر هنگام خرج کردن تصمیمات هوشمندانه‌تری بگیرید و با دقت در مورد چیزی که می‌خرید فکر کنید متوجه خواهید شد که هر بار هنگام خرج کردن می‌توانید قسمتی از پول‌تان را پس‌انداز کنید و این پس‌اندازها با گذشت زمان بیشتر و بیشتر می‌شوند.

اگر برای امور مالی خود بودجه‌بندی داشته باشید و یاد بگیریدکه چگونه قبل از هر خریدی برای آن برنامه‌ریزی داشته باشید خیلی راحت و آسان می‌توانید پس‌انداز هم داشته باشید.

کلید خرج کردن درست و بهینه این است که بر طبق اهداف مالی‌تان خرج کنید و البته هرگز بیشتر از چیزی که دارید خرج نکنید.

هر زمان که تصمیم به خرید گرفتید باید اهداف مالی و بودجه‌بندی خود را در نظر داشته باشید و غیر از آنچه که در آنها مشخص شده است خرید دیگری نکنید.

قبل از هر خریدی خوب به آن فکر کنید

وقتی که برای خرید تصمیم می‌گیرید، اغلب موضوعات دیگری نیز غیر از میزان پولی که می‌خواهید خرج کنید در تصمیم‌گیری‌تان نقش بازی می‌کنند.

پس همیشه قبل از انجام خرید خوب به گزینه‌های دیگری که می‌توانید به‌جای خرید ان وسیله‌ی خاص داشته باشید فکر کنید تا بتوانید بهترین خرید را داشته باشید.

برای مثال قبل از آنکه  در مغازه‌ای برای یک جفت کفش ورزشی گران‌بها بخرید حتما به قیمت‌ انواع دیگر مدل‌های آن در مغازه‌های دیگر هم توجه کنید.

به این نوع خرید، «خرید مقایسه‌ای» گفته می‌شود. دقیقا همان جفت کفش ممکن است در فروشگاهی دیگر ارزان‌تر باشد.

خرید مقایسه‌ای یکی از راه‌ها برای خرید هوشمندانه است.

مطالعه بیشتر