چگونه خود را بیمه عمر کنیم؟

 

بیمه عمر

بیمه عمر

در این نوشته به شما می‌آموزیم که چگونه با استفاده از مفهوم سود مرکب و ماهی ۲۰۰ هزار تومان سرمایه‌گذاری، خود یا فرزندتان را بیمه عمر کنید.

وارن بافت که در رده‌ی ده ثروتمند بزرگ دنیا قرار دارد و ثروت بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار خودش را از صفر و با شروع از روزنامه‌فروشی به دست آورد، مفهوم سود مرکب را خوب می‌داند.

کتاب گلوله برفی که تشبیه مناسبی برای مفهوم سودمرکب است عنوان کتابی است که زندگی‌نامه‌ی این سرمایه‌گذار بزرگ آمریکایی را بیان کرده است.

و اما مفهوم سود مرکب

فرض کنبد یک سرمایه‌گذاری انجام می‌دهید سود به دست آمده از سرمایه‌گذاری را دوباره به عنوان سرمایه قرار می‌دهید و این کار را چندین سال ادامه می‌دهید. یادتان باشد که نه به اصل سرمایه دست می‌زنید و نه به سودهای ناشی از آن. در این نوع سرمایه‌گذاری هر چقدر زمان بگذرد سرعت افزایش سود شما بیشتر و بیشتر خواهد شد.

یک مثال ساده و قابل اجرا:

یک حساب سپرده‌گذاری بانکی باز می‌کنید و هر ماه مبلغ ۲۰۰ هزار تومان در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید. بدیهی است که در ماه اول به ۲۰۰ تومان شما سودی تعلق می‌گیرد یعنی مجموع مانده حساب شما با احتساب سود سپرده بالفرض ۱۵ درصدی می‌شود ۲۰۳ تومان و اگر ۲۰۰ تومان دیگر به پس‌انداز بانکی‌تان در ماه دوم اضافه کنید حال مجموع سپرده‌ی شما مبلغ ۴۰۳ خواهدشد.

در ماه سوم سودی معادل ۵ تومان به مبلغ سپرده‌ی شما که ۴۰۳ بود اضافه می‌شود و با سپرده‌گذاری مجدد ۲۰۰ تومان در ماه سوم حال میزان مانده حساب بانکی شما مبلغ ۶۰۸ است. یادتان باشد که شما حق برداشت از این حساب را ندارید.

ملاحظه می‌کنید که در ماه‌های اول سود کمی به سپرده‌ی شما تعلق می‌گیرد. اما شما این کار را ادامه دهید. رمز و راز و شگفتی سود مرکب در این است که هر چه زمان بیشتر بگذرد سرعت افزایش سود شما بیشتر خواهد شد.

این کار را به مدت ۳۰سال ادامه دهید . با فرض این که نرخ سود سپرده‌گذاری در بانکی که سرمایه‌گذاری کرده‌اید در طی این مدت ثابت و برابر با  15 درصد باشد و شما نیز در طول این ۳۰ سال همان ماهی ۲۰۰ تومان را به حسابتان اضافه کرده‌باشید (به دلیل وجود تورم ظرف ۵ سال که از شروع این سرمایه‌گذاری بگذرد مبلغ ۲۰۰ تومان نسبت به سال اول بسیار ناچیز خواهد شد).

بعد از گذشت ۳۰ سال میزان مانده حساب بانکی شما مبلغ یکمیلیاردوچهارصد میلیون تومان است و سودی که هر ماه به این مبلغ تعلق می‌گیرد معادل بیست میلیون تومان است.

کابرد مفهوم سود مرکب در بیمه عمر

سود مرکب یعنی یک سرمایه‌گذاری عالی برای دوران بازنشستگی‌تان.

بیمه‌های بازنشستگی از همین اصل استفاده می‌کنند منتها با این تفاوت که شما هر سال باید حدود ۲۰ درصد به میزان سپرده‌گذاری ماهیانه‌تان اضافه کنید  که در طول این ۳۱ سال مبلغ کلانی می‌شود.

یعنی در اصل شرکت‌های بیمه و بازنشستگی چیزی حدود نصف این مقدار را در پایان سی سال به مشتریانشان پس می‌دهند ومابقی را برای خودشان نگه می‌دارند.

اگر فرزند تازه متولد شده دارید به جای باز کردن بیمه‌های عمر یک حساب ساده‌ی سپرده‌گذاری بانکی باز کنید و هر ماه یا هر سال در آن مبلغ ثابتی سرمایه‌گذاری کنید. بعد از ۳۱ سال انگار که فرزند شما به اندازه‌ی یک کارمند حقوق دارد که همان سود ناشی از مبالغ جمع شده تا آن زمان می‌باشد.

یا اگر خانه‌دار هستید و به دنبال راهی برای بیمه کردن خود هستید که بعد از ۳۰ سال بازنشسته شوید و حقوق دریافت کنید این روش بسیار بهتر و کم‌هزینه‌تر از پرداخت‌های کلان به شرکت‌های بیمه می‌باشد.

 

 

 

مطالعه بیشتر