یک راهنمای کامل و جامع برای رهایی از بدهی برای همیشه – قسمت دوم مسئولیت‌پذیری

بدهی

 

در قسمت اول این نوشته در مورد عادت‌های بدی که باعث بروز بدهی می‌شوند صحبت کردیم. در این قسمت به ادامه بحث می‌پردازیم …

من هیچ کدام از این عادتهای بد را ندارم

خیلی از افراد که لیست عادت‌ها را می‌بینند این جملات را به زبان را می‌آورند:

«این بحث عادت‌ها جالبه اما بدهی من فرق داره، بدهی من به خاطر هزینه‌‌ی درمان بیمارستان، اخراج غیر منتظره از کار، طلاق، تحصیل بچه‌ها است، شما هم دلیل خود را اضافه کنید. من بدهی‌هام رو از طریق عادت‌های بد رو هم انباشته نکردم»

شما دلیل اصلی تمام بدهی‌هایتان هستید حتی آنهایی که کاملا غیرمنتظره به وجود آمده‌اند. بله شما به تنهایی مسئول بدهی‌هایتان هستید.

قبول مسئولیت بسیار سخت است. قبول مسئولیت به این معنی است که باید دست از نقش قربانی شدن بردارید. و این تنها روشی است که به شما قدرت ‌می‌دهد، مسئولیت زندگی خود را به دست بگیرید و به تدریج اما به صورت همیشگی مشکلات مالی خود را حل کنید.

وقتی در برابر بدهی‌ها نقش یک قربانی را بازی می‌کنید در حال از دست‌دادن کل انرژی و قدرت خود هستید  و چون یک عامل بیرونی را مسئول بدهی‌های خود کرده‌اید هیچ کاری هم از دست‌تان بر نمی‌آید و فقط باید منتظر بمانید.

شاید به خاطر رکود اقتصادی کارتان را از دست داده باشید یا دچار هزینه‌ی درمانی و پزشکی شده باشید یا مشکل مالی بزرگی در خانواده بوجود آمده باشد یا شریک مالی‌تان سرتان کلاه گذاشته باشد. همه‌ی اینها شرایطی هستند که ممکن است شما را دچار بدهی کنند و احساس کنید که نقشی در وقوع آنها نداشتید. اما در همه‌ی این موارد، شرایط به گونه‌ای بوده است که خارج از کنترل شما بوده است، با این حال چگونه ممکن است هنوز هم شما مسئول بدهی‌های خود باشید؟

چرا حتی اگر شرایط بوجود آمدن بدهی، خارج از کنترل باشد هنوز هم مسئول اصلی بدهی خود شما هستید؟

حقیقت تلخ این است که بدشانسی یکی از دلایل مهم در بوجود آمدن بدهی است و بدشانسی هم اغلب رخ می‌دهد. بدشانسی یک پدیده‌ی غیرمنتظره نیست. بدشانسی‌ها اغلب به صورت تکراری رخ می‌دهند یعنی در طول بازه‌های زمانی تکرار می‌شوند.

هرچند وقوع بدشانسی خارج از کنترل است و من هم این را قبول دارم اما حقیقت این است که تاثیری که بدشانسی می‌تواند روی اوضاع مالی شما بگذارد صد در صد در کنترل خود شماست.

قبول مسئولیت کار ساده‌ای نیست. هدف ما رهایی از بدهی است و قبول مسئولیت انجام این کار از طرف شما، مهم‌ترین اقدامی است که برای رسیدن به این هدف انجام می‌دهید. ما اینجا در مورد راه‌حل‌های عملی صحبت می‌کنیم نه راه‌حل‌های احساسی.

قبول مسئولیت در زندگی درهای رهایی را بر روی شما می‌گشاید.

وقتی مسئولیت زندگی خود و به صورت خاص‌تر مسئولیت بدهی‌های خود را بر عهده می‌گیرید می‌توانید وقایع غیرقابل پیش‌بینی زندگی‌تان را قابل پیش‌بینی کنید و بر آن مسلط شوید.

باید برای کنترل وقایع غیرمنتظره مالی در زندگی‌تان از بیمه‌های مناسب یا صندوق‌های ضروری پول استفاده کنید تا در شرایط بحرانی بتوانید کنترل بهتری بر اوضاع داشته باشید و از بوجود آمدن بدهی جلوگیری کنید.

احتمال این که هر کسی در زندگی‌اش حتی برای یک بار دچار یک حادثه‌ی غیرمنتظره شود که منابع مالی زیادی لازم داشته باشد بسیار زیاد است از دست دادن شغل، هزینه‌های درمانی زیاد، تصادفات، ورشکستگی، مورد کلاه‌برداری واقع شدن و خیلی موارد دیگر از جمله حوادثی هستند که کاملا غیرمنتظره هستند.

اگر برای این جور حوادث در زندگی خود هیچ برنامه‌ای نداشته باشید ناگهان اتفاق خواهند افتاد و شما را دچار گرفتاری مالی می‌کنند حتی اگر این حوادث غیرقابل پیش‌بینی هم باشند اما اثراتشان که قابل پیش‌بینی است.

حتی اگر قربانی حوادث غیر منتظره هم باشید چون می‌توانستید از قبل وقوع آنها را پیش‌بینی کنید و برای رفع تاثیرات ناگوار آن برنامه‌ریزی کنید پس باز هم مسئول هستید.

چگونه مدیریت ریسک میتواند از وقوع بدهی جلوگیری کند؟

برنامه‌ریزی برای مدیریت ریسک یک جایگزین مناسب برای جلوگیری از وقوع بدهی‌های غیرمنتظره است.

افراد موفق در زمینه‌ی مالی می‌دانند که اتفاقات بد همیشه رخ می‌دهند و این اتفاقات را با بیمه و صندوق‌های ضروری مدیریت می‌کنند. قانون این کار ساده است: همیشه آن بخشی که در کنترل شما نیست را بیمه کنید.

برای مثال:

  • بیمه بازنشستگی
  • بیمه از کارافتادگی برای زمانی که در اثر جراحتی شغل و درآمد خود را از دست دهید
  • بیمه آتش‌سوزی برای محافظت از خانه و دارایی
  • بیمه درمانی برای محافظت از خود در برابر هزینه‌ی بیمارها
  • بیمه ماشین برای محافظت از پول خود در زمان تصادف
  • صندوق ضروری پول برای وقایع غیرقابل پیش‌بینی
  • و …

وقتی برای وقایع غیرقابل پیش‌بینی و اجتناب‌ناپذیر برنامه‌ریزی می‌کنید در واقع خود را در برابر فاجعه‌های مالی ناشی از آنها بیمه کرده‌اید. با هزینه پراخت بیمه و پس‌انداز در صندوق ذخیره باید مانند هزینه‌ی خوراک و پوشاک برخورد شود و در اولویت بودجه‌بندی قرار گیرید.

اگر احساس می‌کنید از پس هزینه‌های بیمه و صندوق ضروری پول بر نمی‌آیید هیچ چاره‌ای ندارید مگر این که هزینه‌های زندگی خود را کاهش دهید. بیمه و صندوق ضروری گزینه‌هایی اختیاری نیستند که بتوانید به راحتی از آنها بگذرید. یادتان باشد بدهی‌ها از همین سهل‌انگاری‌ها و عدم توجه به ضروریات به وجود می‌آیند.

هیچ کس دوست ندارد به پیشواز نگرانی و بدبختی برود. اما اگر آمادگی وقوع آنها را داشته باشید وقایع احتمالی بعد از آنها قابل مدیریت خواهند بود و نتایج مالی ناگوار به وجود نمی‌آورند.

 

رهایی از بدهی

 

چگونه برای همیشه با سه گام ساده از دست بدهی رها شویم

بسیار خوب، صحبت کردن در مورد مسئولیت‌پذیری کافی است. حقیقت این است که شما الان بدهکار هستید و باید راه‌حلی ارایه دهیم تا از دست آن رها شوید.

من دوست دارم با مسایل، ساده برخورد کنم. پس اجازه دهید با یک مثال ساده تشریح کنیم که چگونه می‌توانید مسایل مربوط به بدهی را برای همیشه ریشه‌کن کنید و ازاین به بعد دیگر هرگز رنج ناشی از بدهی را احساس نکنید.

فرض کنید یک لاستیک پنچر دارید. در این حالت می‌توانید لاستیک را سریع پنچرگیری سطحی کنید و دوباره وارد جاده شوید اما تا زمانی که منبع اصلی پنچری را پیدا و تعمیر نکنید پنچری دوباره به سراغ‌تان خواهد آمد.

تعمیر یک لاستیک پنچر شامل سه گام است که در ادامه به آن می‌پردازیم:

گام اول: محل دقیق پنچری را پیدا کنید. ممکن است یک میخ در تیوب فرو رفته باشد یا محل ورود هوا نشتی داشته باشد و یا هر دلیل دیگری داشته باشد.  تا دلیل اصلی پنچری و محل دقیق آن را پیدا نکنید نمی‌توانید لاستیک پنچر را تعمیر کنید.

گام دوم: در این مرحله باید به صورت عملی وارد کار شوید و به تعمیر محل پنچری بپردازید. تا زمانی که این مرحله را به درستی انجام ندهید هر نوع تعمیر سطحی لاستیک منجر به پنچری مجدد آن خواهد شد.

گام سوم: فقط زمانی که گام اول و دوم را به درستی انجام دادید به این گام می‌رسید در این حالت یک لاستیک سالم دارید.

بدهی‌ها هم دقیقا به همین شکل عمل می‌کنند. باید دلیل اصلی بدهی را پیدا کنید سپس به ترمیم آن بپردازید.

متاسفانه اکثر افراد این گام‌ها را اجرا نمی‌کنند. آنها مستقیما سراغ نشانه‌ها می‌روند و معمولا با دریافت یک بدهی یا وام دیگر یا فروش یکی از دارایی‌های خود سعی در پرداخت بدهی‌های خود دارند.

یادتان باشد که اگر می‌خواهید برای همیشه از دست بدهی رها شوید باید به سراغ دلایل اصلی آن بروید.

در ادامه سه گام برای شناسایی و رفع کامل بدهی آمده است با انجام این سه گام مطمئن باشید برای همیشه از دست بدهی رها می‌شوید.

ادامه در قسمت سوم

این نوشته حاصل ترجمه و بومی‌سازی مقاله آقای  Todd R. Tresidder در وب‌سایت FinancialMentor.Com می‌باشد.

مطالعه بیشتر