یک راهنمای کامل و جامع برای رهایی از بدهی برای همیشه – قسمت پایانی سه گام تا رهایی از بدهی

بدهی

 

در قسمت اول این نوشته در مورد عادت‌های بد که منجر به بروز بدهی می‌شوند صحبت کردیم، موضوع  قسمت دوم  هم در باره نقش شما در ایجاد این بدهی‌ها و این که باید مسئولیت کامل بدهی‌ها را بر عهده بگیرید بود و حال در بخش پایانی به بررسی سه گام برای رهایی همیشگی از بدهی می‌پردازیم:

یادتان باشد که اگر می‌خواهید برای همیشه از دست بدهی رها شوید باید به سراغ دلایل اصلی آن بروید.

در ادامه سه گام برای شناسایی و رفع کامل بدهی آمده است با انجام این سه گام مطمئن باشید برای همیشه از دست بدهی رها می‌شوید.

گام اول: دلیل اصلی بدهی را شناسایی کنید

همان‌طور که در قسمت‌های قبلی اشاره شد دلیل خود شما هستید. یعنی بدهی در اثر عادت‌ها و نگرش شما بوجود آمده است همان عادت‌ها و نگرش‌هایی که باعث می‌شود روزانه ده‌ها تصمیم مالی بگیرید.

در اصل بدهی در اثر عادت‌های شما بوجود آمده است. هرگاه یقین پیدا کردید که مشکل خود شما هستید آنگاه می‌توانید تلاش‌تان را جهت درمان بر یک نقطه درست متمرکز کنید.

گام دوم: پیاده‌سازی روش

هرگاه عادت‌هایی را که باعث ایجاد بدهی شده‌اند را در خود تشخیص دادید گام بعدی این است که عادت‌های جدیدی در خود بسازید تا شما را به سمت رهایی از بدهی ببرد.

در این گام مهندسی زندگی خود را برعهده می‌گیرید و با جایگزین‌کردن عادت‌هایی که شما را از بدهی نجات می‌دهند و به سمت استقلال مالی می‌برند عادت‌های بدی که باعث ایجاد بدهی شده‌اند را حذف می‌کنید.

چهار سئوال زیر را در مورد خود با دقت پاسخ دهید:

سئوال اول: کدام عادت‌ها من را به سمت بدهی کشانده‌اند؟

سئوال دوم: آیا شرایط خاصی وجود دارد که منجر به بدهی من شده است؟

سئوال سوم: چرا وقتی بدهی من شروع شد آن را متوقف نکردم و اجازه دادم بیشتر شود؟

سئوال چهارم: چه چیزی تاکنون مانع حل مشکل بدهی من شده است؟

حالا که عادت‌ها و نگرشی که باعث شده است شما بدهکار شوید و اجازه نداده است تاکنون بدهی‌تان را پرداخت کنید شناسایی کرده‌اید وقت آن رسیده است که با استفاده  از راه‌کارهایی که در ادامه آمده است جریان بدهی را متوقف و دلیل آن را از بین ببرید:

 • یک بودجه‌بندی واقع‌بینانه برای امورات مالی خود ایجاد کنید.

اگر میزان هزینه و درآمد ماه‌های قبل را بررسی کنید به راحتی می‌توانید با حذف برخی آیتم‌های غیرضروری، بودجه‌بندی ماهانه را به گونه‌ای طراحی کنید که نسبت به درآمدتان هم‌خوانی داشته باشد و البته برای پس‌انداز هم مشکلی نداشته باشید.

 • خرج‌های روزانه خود را یادداشت کنید

حالا که یک فایل بودجه‌بندی ساخته‌اید قدم بعدی این است که به شدت به آن بچسبید و آن را اجرا کنید. نوشتن خرج‌های روزانه در انجام درست این کار به کمک‌تان می‌آید. یکی دیگر از مزایای نوشتن خرج‌های روزانه این است که شما را نسبت به خرج‌هایی که می‌کنید کاملا آگاه می‌کند و در آینده می‌توانید از هزینه‌های غیرضروری پرهیز کنید و به جای آنها پس‌انداز کنید. برای هر خرجی که می‌کنید این دو سئوال را از خودتان بپرسید: «آیا این خرید بهترین کاری است که در این لحظه می‌توانم با پولم انجام دهم؟» و «آیا این خرید من را به سمت هدفم نزدیک‌تر می‌کند یا این که من را از آن دورتر می‌کند؟» این دو سئوال باعث می‌شود در هر لحظه پول‌تان را به بهترین شیوه و در سمت رسیدن به اهداف‌تان خرج کنید.

 • یاد بگیرید که خریدهای احساسی خود را محدود کنید.

یکی از راه‌هایی که باعث می‌شود به بودجه‌بندی ماهانه‌تان وفادار بمانید این است که قبل از خارج شدن از خانه به سمت فروشگاه برای خرید، حتما لیست خرید همراه داشته باشید و غیر از چیزهایی که در لیست نوشته‌اید هیچ چیز دیگری نخرید.

 • برای خرید خود زمان‌بندی داشته باشید.

این کار باعث می‌شود دچار‌ خرید درمانی و خریدهایی که فقط جنبه‌ی سرگرمی دارند نشوید.

 • برای هر خریدی قانون ۴۸ ساعت را رعایت کنید.

هیچ خریدی را بدون برنامه‌ریزی قبلی انجام ندهید و هرگاه لازم دیدید چیز جدیدی خریداری کنید حتما ۴۸ ساعت به خود فرصت دهید تا در این مدت اگر در مورد آن خرید نظرتان عوض شد ضرری متوجه‌تان نشود. اغلب می‌بینید که بعد از ۴۸ ساعت دیگر تمایلی برای خرید نخواهید داشت.

 • آن احساس لذتی که هنگام خرید کردن به شما دست می‌دهد را شناسایی کنید

یک جایگزین برای آن پیدا کنید که همان لذت را به شما بدهد. فعالیت‌هایی نظیر نرمش کردن، گوش دادن به موزیک یا لذت بردن از طبیعت هم سالم‌ترهستند و هم اینکه از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه هستند.

 • کارت بانکی‌تان را در خانه بگذارید.

کاری کنید که نتوانید در هر لحظه به کارت بانکی‌تان دسترسی داشته باشید و ضمنا پول نقد هم زیاد با خود برندارید. با این کار خود را از خریدهای لحظه‌ای و بدون برنامه‌ریزی دور می‌کنید.

 • موقعیت‌هایی که شما را مجبور به خریدهای بیش از اندازه می‌کنند شناسایی و از آنها دوری کنید.

برای برخی افراد ممکن است خرید کردن به تنهایی این وضعیت را ایجاد کند و برای برخی دیگر خریدکردن‌های دسته‌جمعی. به هر حال تا حد ممکن از این موقعیت‌ها دوری کنید.

 • در مقابل برنامه‌ریزی‌ که کرده‌اید پاسخگو باشید.

به دوستان، آشنایان یا افراد خانواده اطلاع دهید که عادت‌های رفتاری‌تان را تغییر داده‌اید و از آنها بخواهید که شما را زیر نظر بگیرند تا دوباره به برنامه‌های قبلی برنگردید و عادت‌های جدید را در خود تثبیت کنید.

 • هیچ وقت خریدی که کرده‌اید را از اعضای خانواده یا دوستان‌تان پنهان نکنید (البته غیر از هدیه‌ها)

با این کار همیشه در صدد خواهید بود که چیزی که می‌خرید توجیه منطقی داشته باشد.

 • عادت‌های دیگری که باعث می‌شوند شاد باشید را در خود ایجاد و تقویت کنید

این عادت‌ها را جایگزین شادی ناشی از خرید کردن کنید.

 • تاثیر تبلیغات را بر روی خود کم کنید.

این مورد را بخصوص در محصولات و کالاهایی که نسبت به آنها آسیب‌پذیرتر هستید واحتمال مقاومت در برابر خریدن آنها را در خود کمتر می‌بینید اجرا کنید. اگر مثلا در مورد مد خیلی حساس هستید به مجله‌ها وتبلیغاتی که در این مورد تبیلغات می‌کنند توجه نکنید.

 • به روی دیگر سکه هم نگاه کنید.

درآمدتان را افزایش دهید. آیا می‌توانید تا زمانی‌که بدهی‌هایتان را پرداخت می‌کنید به صورت تمام وقت کار کنید؟ آیا می‌توانید در منزل هم اضافه کاری داشته باشید و کارهای بیشتری انجام دهید؟ آیا توانایی این را دارید که یکی از سرگرمی‌های خود را به درآمد تبدیل کنید؟

 • در پایان یادتان باشد که همه‌ی آن ریسک‌هایی که خارج از کنترل هستند را بیمه کنید.

هر چند این کار باعث می‌شود هزینه‌ی بیشتری در بودجه‌بندی‌تان نوشته شود اما قطعا شما نمی‌خواهید که یک حادثه ناخواسته و خارج از کنترل باعث شود دوباره بدهکار شوید. پس حتما بیمه و صندوق ضروری پول را فراموش نکنید.

هرکدام از این راه‌کارها یک هدف خاص را دنبال می‌کنند با تمام قدرت هر کدام از آنها را اجرا کنید تا دلایل اصلی بدهکار شدن را از بین ببرید و از همه مهم‌تر به این مرحله برسید که کمتر از درآمدی که دارید خرج کنید.

گام دوم به پایان نمی‌رسد مگر این که سطح هزینه‌های خود را به زیر درآمدتان برسانید هدف اصلی از گام دوم رسیدن به همین وضعیت است.

ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا بتوانید گام دوم را به اتمام برسانید. لازم نیست همه‌ی کارهای بالا را با هم  انجام دهید می‌توانید هر بار یکی از آنها را انتخاب کنید و روی آن تمرکز کنید تا به عادت تبدیل شوند و سپس سراغ عادت بعدی بروید.

در پایان این انتظار را در خود ایجاد کنید که این راه‌حل، سریع به نتیجه منجر نمی‌شود و باید زمان زیادی را به آن اختصاص دهید به این ترتیب می‌توانید در مسیر رهایی از بدهی و رسیدن به استقلال مالی و ثروت به خوبی دوام بیاورید.

این روش یک روش پایدار و همیشگی برای از بین بردن دلیل اصلی بدهی است و شما را به استقلال مالی و ثروت می‌رساند.

فراموش نکنید که هدف این گام این بود که در نهایت کمتر از میزان درآمدتان خرج کنید. وقتی به این هدف رسیدید می‌توانید ماهیانه پولی پس‌انداز کنید و آن را صرف پرداخت بدهی‌های خود کنید.

گام سوم: نشانه‌ی بدهی را از بین ببرید.

حال که جریان نقدینگی زندگی شما مثبت شد و توانستید هر ماه پولی برای پرداخت بدهی‌هایتان ذخیره کنید می‌توانید به صورت واقعی به کاهش بدهی‌هایتان اقدام کنید. این گام شامل سه زیر مرحله است که هرکدام به راحتی قابل انجام هستند.

مرحله اول: تمام بدهی‌های خود را یادداشت کنید و میزان نرخ سود ماهیانه یا سالیانه هر کدام را درکنارش یادداشت کنید بدهی‌هایی که در جریمه هستند را نیز مشخص کنید و سعی کنید با طلبکاران شامل افراد حقیقی و حقوقی و بانک تماس بگیرید و سعی کنید تا حد ممکن از طریق مذاکره و چانه‌زنی کاری کنید که نرخ بهره‌ی بدهی‌ها را کاهش دهید یا در مورد جریمه‌ها مشمول بخشیدگی شوید. با انجام این کار گاهی می‌توانید تا حد زیادی از میزان افزایش ماهیانه‌ی بدهی جلوگیری کنید. حتما این کار را انجام دهید. مثلا افرادی هستند که هنوز هم در سیستم بانکی نرخ بهره‌ی فرضا ۲۲ درصد برای وام‌هایی که دریافت کرده‌اند پرداخت می‌کنند این افراد می‌توانند با صحبتکردن با مسئول بانک سعی در دریافت یک وام دیگر با درصد بهره‌ی کمتر کنند و آن را جایگزین وام‌ مذکور کنند.

مرحله دوم: برخی از دارایی‌های خود را بفروشید. آیا در خانه طلا و جواهرات دارید یا ماشین اضافی دارید یا ملکی دارید که فعلا به آن نیازی ندارید، می‌توانید با فروش این دارایی‌ها قسمتی از بدهی خود را پرداخت کنید، یا این که ماشینی مدل بالا دارید و می‌توانید آن را با یکی مدل پایین‌تر معاوضه کنید و بخشی از بدهی‌تان را با آن پرداخت کنید. فکر کنید ببیند شما چه چیزی دارید که می‌توانید با فروش آن بخشی از بدهی‌تان را پرداخت کنید.

مرحله سوم: بعد از این که در مورد کاهش نرخ بهره‌ها و حذف جریمه‌ها مذاکره کردید و با فروش برخی دارایی‌های خود قسمتی از بدهی‌ها را پرداخت کردید حال نوبت به بازپرداخت بدهی‌ها به صورت ماهیانه می‌رسد. در این مرحله می‌توانید بدهی‌ها را دوباره سازماندهی کنید و بسته به نوع بدهی‌هایی که دارید و نوع جریمه‌ای که به دیرکردها تعلق می‌گیرید هر ماه بخشی از آنها را پرداخت کنید.

در پرداخت بدهی‌های خود منظم باشید و یک برنامه‌ریزی درست برای پرداخت آنها داشته باشید. در میانه راه وسوسه نشوید که یک ماه پرداخت‌ها را به تاخیر بیاندازید و پول آن را صرف خرید وسیله‌ای دیگر بکنید. اگر از این روش‌ها درست استفاده کنید و آنها را با جدیت به کار ببرید مطمئن باشید بدهی‌هایتان تمام خواهند شد و مهم‌تر از همه این که شما عادت‌هایی به دست‌ آورده‌اید که بعد از آن دیگر هرگز اجازه نخواهید داد در بدهی غرق شوید.

این نوشته حاصل ترجمه و بومی‌سازی مقاله آقای  Todd R. Tresidder در وب‌سایت FinancialMentor.Com می‌باشد.

مطالعه بیشتر