آشنایی با عرضه اولیه و نحوه خرید و فروش آن

عرضه اولیه سهام

 

بسیاری از افراد صرفا به منظور خرید سهام عرضه اولیه، کد بورسی دریافت کرده اند و با یک سرمایه اندک اقدام به خرید و معامله سهام عرضه اولیه می کنند.

معمولا به نسبت سرمایه ای که وارد کار کرده اند سود خوبی هم بدست می آورند.

امروز می خواهیم در مورد عرضه های اولیه، تعریف آن، نحوه خرید و زمان فروش آن توضیحاتی بدهیم.

 

عرضه اولیه چیست؟

اگر شرکتی برای اولین بار وارد بورس شود اصطلاحا می گویند سهام آن عرضه اولیه شده است یعنی برای بار اول در بورس عرضه شده است.

اگر شرکتی در بورس عرضه اولیه شود، به این معنی نیست که این شرکت تازه تاسیس شده است بلکه به این معنی است که بعد از مدتی فعالیت، حالا سهام آن در بورس عرضه می شود.

 

خرید عرضه های اولیه

برای خرید عرضه اولیه بعد از اینکه شرکت مربوطه شرایط پذیرش برای ورود به بورس یا فرابورس را پیدا کرد و نماد آن در سامانه tsetmc.ir درج شد توسط یکی از شرکت های تامین سرمایه یا مشاور سرمایه گذاری قیمت گذاری می شود.

بعد از قیمت گذاری سهم عرضه اولیه، که معمولا پایین تر از ارزش ذاتی سهم خواهد بود یک بازه ده درصدی برای نوسان آن در نظر می گیرند.

یعنی اگر قیمت کشف شده ۱۰۰۰ تومان باشد بازه ۱۰۰۰ تومان تا ۱۱۰۰ تومان بعنوان بازه خرید معرفی می شود.

ثبت سفارش به روش بوک بیلدینگ

در روش جدید که برای عرضه اولیه در نظر گرفته اند و با نام بوک بیلدینگ شناخته می شود به این شکل است که:

ابتدا دو روز قبل از عرضه اولیه، اطلاعیه ای مبنی بر حداکثر تعداد سهام قابل خرید توسط هر شخصی، قیمت و دامنه قیمتی و زمان عرضه آن مشخص می شود.

بعد در روز عرضه اولیه که اطلاعیه آن توسط سازمان بورس یا فرابورس منتشر می شود، سهامداران به مدت ۲ ساعت فرصت دارند تا بر روی سامانه معاملاتی خود سفارش خود را درخواست دهند.

در عرضه های اولیه یک سقف تعداد تقاضا وجود دارد و شما نمی توانید بیشتر از آن سفارش دهید.

دلیل این محدودیت هم این است که به صورت عادلانه سهام عرضه اولیه به همه افراد برسد.

بعد از اینکه زمان سفارش گیری تمام شد سازمان بورس یا فرابورس به نسبت سهام موجود و تقاضاهای ثبت شده، سهام را تخصیص می دهد.

اگر تعداد شرکت کنندگان برای عرضه اولیه به نسبت سهام عرضه شده بیشتر باشد ممکن است کمتر از مقداری که سفارش داده اید برای شما خریده شود.

البته برخی از سامانه های معاملاتی قبل از شروع  ۲ ساعت ثبت سفارش عرضه اولیه، از طریق بخشی در سامانه به نام درخواست عرضه اولیه اقدام به سفارش گیری از مشتریان خود می کنند.

برخی کارگزاری ها هم طی یک قرارداد و با دریافت موافقت نامه مشتریان، مجوز خرید عرضه های اولیه را پیدا می کنند و از این پس حتی اگر شما سفارش هم نداده باشید خود کارگزاری عرضه اولیه را برای شما خریداری می کنند.

گاهی در صورتی که پولی هم در حساب نداشته باشید برخی کارگزاری ها خرید عرضه اولیه را به صورت اعتباری برای شما انجام می دهند و بعدا از حساب نقدی شما کسر می کنند.

 

ادامه مطالب  اهمیت رعایت حد ضرر (Stop Loss) در بازار بورس

عرضه اولیه را کی بفروشیم

بعد از اینکه عرضه اولیه خریداری شد حالا سوال بسیاری افراد این است که تا چه مدت این سهام عرضه اولیه را نگهداری کنیم و کی آنها را بفروشیم؟

طبق تجربیات گذشته و آنچه که در مورد عرضه های‌اولیه وجود داشته است اکثر قریب به اتفاق عرضه های‌اولیه در بازار سود ده بوده اند و سودی بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد و حتی بیشتر داده اند.

به همین خاطر است که معمولا روزهای بعد از عرضه اولیه، معمولا موفق به خرید آن سهام نمی شوید و تا مدت زیادی صف خرید می شوند.

حالا سوال این است که تا چند درصد سود، این سهام را بفروشیم؟

هیچ جواب قاطع و مشخصی برای این سوال وجود ندارد.

چرا که شما از این به بعد سهامدار یک شرکت هستید که صعود و نزول قیمت آن تابع شرایط بنیادی، تکنیکال سهم و گاها تغییرات شاخص کل و جو روانی بازار خواهد بود و باید با بررسی این عوامل در مورد نگهداری یا فروش عرضه اولیه تصمیم گیری کنید.

اما اگر بخواهیم کار را کمی ساده تر کنیم و کسانی که فقط برای خرید عرضه اولیه وارد بورس شده اند بتوانند یک چراغ سبزی در زمان فروش گرفته باشند معمولا زمانی که صف های خرید عرضه های اولیه برچیده می شود و سهم وارد حالت عادی عرضه و تقاضا می شود خیلی ها از سهم خارج می شوند و شاید کار درست هم همین باشد.

البته همان طور که گفتم تصمیم گیری دقیق برای خروج از این سهام تابع شرایط بنیادی و تکنیکال سهم است.

برای اینکه درک درستی از سود دهی عرضه های اولیه داشته باشید خوب است نگاهی به عرضه های اولیه سال های پیش بیاندازید و میزان سود آنها را بررسی کنید.

نکته پایانی اینکه در برخی سال ها با توجه به سیاست های سازمان بورس و فرابورس، شرکت های بیشتری در بورس و فرابورس عرضه اولیه می شوند و برخی سال ها تعداد این شرکت ها کمتر است.

Print Friendly, PDF & Email
ارز دیجیتال مشاوره سرمایه گذاری اینستاگرام

به این مطلب امتیاز بدید

امتیاز 3.00 ( 1 رای )

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی