آشنایی با ماهیت ارزهای دیجیتال (انواع ارزهای دیجیتال)

ارزهای دیجیتال

 

اگر برای بار اول است که در مورد ارزهای دیجیتال می خواهید مطلب جدید یاد بگیرید به جای مناسبی آمده اید.

این نوشته برای شما شرح خواهد داد که ارزهای دیجیتال که این روزها به عنوان یک بازار جذاب دوباره روی زبان ها افتاده است چیست؟

قبل از هر چیز بهتر است با انوع اسامی که به ارزهای دیجیتال اطلاق می شود آشنا شویم.

رمز ارزها، ارزهای رمزنگاری شده، کریپتوکارنسی ها و ارزهای کریپتو از اسامی جایگزینی هستند که ممکن است به جای ارزهای دیجیتال استفاده شوند.

جالب است بدانید که در اصل اصطلاح ارزهای رمزنگاری شده یا رمزارزها به جای ارزهای دیجیتال صحیح تر است چرا که رمز ارزها یا همان پولی که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم زیرمجموعه ای از ارزهای دیجیتال هستند که مفهومی گسترده تر دارد و شامل انواع مختلفی از ارزها خواهد شد.

پس ارزهای رمزنگاری شده یکی از انواع ارزهای دیجیتال است اما چون در جامعه ما، اصطلاح ارزهای دیجیتال صرفا به مفهوم ارزهای رمزنگاری استفاده می شود ما هم در این نوشته و نوشته های بعدی منظورمان از ارزهای دیجیتال همان ارزهای رمزنگاری شده است.

 

نگاهی هم به گوگل ترند و بررسی اصطلاح ارزهای دیجیتال و ارزهای رمزنگاری شده و رمز ارزها نشان می دهد که ارزهای دیجیتال بسیار پرکاربردتر و پراستفاده تر از ارزهای رمزنگاری شده است.

 

ترند ارزهای دیجیتال

 

اینکه آیا بحث ارزهای دیجیتال یک موضوع جدید است یا خیر؟ یا قدمت آن به کی برمی گردد را در ادامه بررسی می کنیم.

اولین مقاله ای که در مورد این نوع پول جدید با نام «بیت کوین: سامانه پولی همتا به همتا» منتشر شد به سال ۲۰۰۸ برمی گردد.

شخصی با نام ساتوشی ناکاموتو آن را در یک فهرست ایمیل رمزنگاری شده ارایه داد.

هنوز هیچ شخصی یا تیمی با هویت واقعی به عنوان خالق اصلی بیت کوین معرفی نشده است و نام ساتوشی ناکاموتو ممکن است یک نام جعلی برای یک شخص یا تیمی باشد که در ابتدا بیت کوین را عرضه کرد.

دلیل این موضوع هم ساده است بیت کوین پولی بود که در مقابل پول بانک مرکزی کشورهای تمام دنیا بوجود آمد و تهدیدی برای آنها بود.

بنابراین اعلام هویت اصلی در مراحل اولیه کار ممکن بود برای آن شخص یا تیم گران تمام شود.

در ژانویه ۲۰۰۹ و بعد از انتشار آن مقاله اولیه، بیت کوین در قالب یک نرم فزار متن باز منتشر شد و بزودی اولین شبکه نقل و انتقال بیت کوین ایجاد گردید.

در طول سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ کم کم بیت کوین به عنوان وسیله پرداخت، از سوی برخی گروهها پذیرفته شد به طوری که در طول این سال ها مبادلاتی بالغ بر ۲۰۰ میلیون دلار از طریق بیت کوین صورت گرفت.

 

ادامه مطالب  هر روز واچ لیست سهام بورس خود را بروز رسانی کنید

 اگر دقت کرده باشید بحث ما از ارزهای دیجیتال به سمت بیت کوین کشیده شد، آیا منظور از ارزهای دیجیتال صرفا بیت کوین است؟

بد نیست در اینجا نگاهی به دسته بندی انواع ارزهای دیجیتال داشته باشیم.

 

دسته بندی انواع ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال به چند دسته مختلف تقسیم بندی می شوند:

 

بیت کوین

بیت کوین اولین دسته است که فقط شامل رمز ارز بیت کوین است و اولین ارز دیجتالی ساخته شده می باشد.

بیت کوین

 

سازندگان بیت کوین الگوریتم های این رمزارز را به شکلی طراحی کرده اند که در نهایت فقط ۲۱ میلیون بیت کوین تولید شود و از این پس میزان بیت کوین در جهان ثابت بماند.

اکنون در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۱۸ میلیون بیت کوین ساخته شده است و هر چه تعداد این بیت کوین ها بیشتر می شود پروسه استخراج یا ماینینگ آنها سخت تر و زمان بر تر خواهد شد.

در حال حاضر بیت کوین یکی از گران قیمت ترین ارزهای دیجیتال است و بیش از نیمی از ارزش کل ارزهای دیجیتال دنیا را در اختیار دارد.

برای دسترسی به نمودار قیمتی رمز ارز بیت کوین در طول چند سال گذشته و مشاهد افزایش و کاهش قیمت آن می توانید به صفحه نمودار قیمتی بیت کوین  در همین سایت بخش نمودار قیمتی ارزهای دیجیتال مراجعه فرمایید.

 

آلت کوین ها

بعد از اینکه بیت کوین به عنوان اولین ارز رمزنگاری شده یا ارز دیجیتال در دنیا بوجود آمد و کم کم مسیر خودش را در مبادلات مالی باز کرد و با توجه به اینکه پروژه بیت کوین یک نرم افزار متن باز بود، یک سری گروهها و نهادهای دیگر هم دست بکار شدند و ارزهایی شبیه به بیت کوین ایجاد کردند.

به این ارزها که بعد از بیت کوین ایجاد شدند آلت کوین گفته می شود.

آلت از واژه انگلیسی Alternative می آید و معنای جایگزین می دهد پس با این حساب ما یک ارز دیجیتال اصلی با نام بیت کوین داریم و در کنار آن ارزهای دیگری با عنوان آلت کوین یا کوین های جایگزین شناخته می شوند.

 

ادامه مطالب  دوره آموزش سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

اتریوم-آلت کوین

 

تعداد آلت کوین ها روز به روز بیشتر می شود و حتی برخی از آنها نیامده منسوخ هم شدند.

برخی از انواع آلت کوین های محبوب که بعد از بیت کوین در میان مردم شناخته شده هستند شامل اتریوم، بیت کوین کش، لایت کوین و … می باشد. برای دسترسی به نمودار قیمتی هر کدام از این ارزها روی نام آنها کلیک کنید تا به صفحه نمودار قیمتی آن وارد شوید.

پس تا حالا با دو نوع از ارزهای دیجیتال آشنا شدید. یکی بیت کوین و دیگری آلت کوین.

 

استیبل کوین ها

نوع دیگری از ارزهای دیجیتال با نام Stable Coin ها شناخته می شوند. 

استیبل کوین ها زیر مجموعه ای از آلت کوین ها هستند و بر خلاف دو نوع قبلی که هیچ ارتباطی به ارزهای معمول یا پول رایج کشورها نداشتند این دسته با پشتوانه پول رایج یک کشور ساخته می شوند و بنابراین دارای یک پشتوانه ثابت هستند.

 

تتر-استیبل کوین

 

یکی از این استیبل کوین ها، «تتر» است که دارای ارزش یک دلار است و می توان در دنیای ارزهای دیجیتال آن را همیشه معادل یک دلار در نظر گرفت. 

با این حساب هر کشوری می تواند ارز دیجیتال مربوط به پول رایج خود را تولید کند و برخی از کشورها هم درصدد انجام این کار هستند. 

مثلا چین در نظر دارد استیبل کوین مربوط به یوان را بسازد.

یکی از مهم ترین مزیت های این استیل کوین ها در مقابل سایر ارزهای دیجیتال این است که چون این نوع ارزهای دارای یک پشتوانه پولی ثابت هستند پس از نوسانات شدید قیمتی نظیر دیگر ارزهای دیجیتال مصون می مانند و شرایط بهتری را برای تبادلات مالی ایجاد می کنند.

 

ما در این نوشته ها به مجموعه های همه این رمز ارزها فارغ از اینکه بیت کوین باشد یا آلت کوین یا استیبل کوین، ارز دیجیتال می گوییم.

 

ادامه مطالب  معرفی ارز دیجیتال کاردانو Cardano (ویژگی مهم کاردانو)

امروزه صرف نظر از اینکه این ارزهای دیجیتال چگونه بوجود آمده اند و چه انواعی هستند و از چه تکنولوژی بهره می برند چیزی که برای ما مهم است این است که در دنیا بازاری بوجود آمده است با نام بازار ارزهای دیجیتال که شما می توانید در آن بازار انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال را خرید و فروش کنید.

در درس بعدی در مورد بازار ارزهای دیجیتال بیشتر صحبت خواهیم کرد.

Print Friendly, PDF & Email
ارز دیجیتال مشاوره سرمایه گذاری اینستاگرام

به این مطلب امتیاز بدید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی