آموزش مفیدتریدر (نحوه ساخت پروفایل و دسته بندی نمادها ذخیره تحلیل ها)

ساخت پروفایل در مفیدتریدر

 

ساخت پروفایل و دسته بندی نمادها جزو تکنیک هایی است که هر کاربر نرم افزار مفید تریدر باید به خوبی با آن آشنا باشد تا بتواند به تحلیل های خود نظم ببخشد و یک سازماندهی بین آنها ایجاد کند.

 

در این دوره آموزشی که قرار است کار با همه قسمت های مهم مفیدتریدر را یاد بگیریم تاکنون همه بخش های صفحه اصلی را توضیح داده ایم و نکات مربوط به هرکدام را بحث کرده ایم.

از این به بعد به بررسی و موشکافی تکنیکهایی می پردازیم که می توانید با استفاده از ابزارها و امکاناتی که در خود نرم افزار تعبیه شده است مدیریت بهتری روی نمادها و تحلیل هایی که انجام می دهید داشته باشید.

 

یکی از مهم ترین مشکلاتی که کاربران مفیدتریدر هنگام تحلیل کردن و رصد بازار با آن مواجه می شوند این است که اولا نمی توانند یک دسته بندی مشخصی از نمادهایی که در واچ لیست خود ذخیره می کنند داشته باشند.

و ثانیا وقتی تحلیلی روی یک نمودار قیمتی انجام می دهند، دوست دارند آن تحلیل تا هر زمان که خودشان بخواهند در دسترس باشند و نتیجه کار و نحوه حرکت نمودار قیمتی را بعد از تحلیل مشاهده کنند.

امروز می خواهیم یک روش عالی و حرفه ای برای رفع این مشکل دهیم.

 

ساخت پروفایل در مفید تریدر

برای رفع مشکل دسته بندی نمادها در مفیدتریدر و در دسترس بودن تحلیل ها در آینده می توانید از قسمت پروفایل نرم افزار مفیدتریدر استفاده کنید.

پروفایل از دو قسمت قابل دسترسی است:

اولی از منوی فایل (File) و گزینه Profiles

دسترسی به پروفایل در مفیدتریدر

 

و دومی در قسمت پایین و وسط پنجره نمودارهای قیمتی که در حالت پیش فرض روی پروفایل به نام Default یا همان پیش فرض تنطیم شده است.

 

دسترسی به پروفایل

روش کار با هر دو قسمت یکی است، فقط نحوه دسترسی متفاوت است.

برای اینکه کار با مدیریت پروفایل ها را در مفیدتریدر خوب یاد بگیریم با یک سناریوی فرضی پیش می رویم:

فرض کنیم شما در حال حاضر پنج نماد بورسی را در صفحه مفیدتریدر خود دارید و در تب مربوط به هرکدام در پنجره نمودار قیمتی، نمودارهای آنها را باز کرده اید.

بعد از مدتی کارکردن روی این پنج نماد و رسم خطوط کانال و فیبوناتچی و چند تا اندیکاتور، تصمیم می گیرید که نگاهی هم به وضعیت شاخص برخی صنایع بیاندازید.

در این حالت کاری که اغلب افراد انجام می دهند این است که سریع  نمودار شاخص های صنایع را هم در همان صفحه باز می کنند و روی آن هم کار می کنند بعد از مدتی این طرف و آن طرف حدود ۱۰ سهم دیگر به واچ لیستشان اضافه می کنند و دوباره همه آن ۱۰ سهم را هم در همان پروفایل پیش فرض و بدون هیچ دسته بندی وارد خواهند کرد.

بعد از مدتی می خواهند تحلیلی که چند روز قبل انجام داده بودند را بررسی کنند پس در همان مفیدتریدر و در پنجره نمودارهای قیمتی دنبال نماد مورد نظر می گردند و هرکاری می کنند نمی توانند آن نماد خاص را در پنجره نمادها پیدا کنند.

در نهایت به این نتیجه می رسند صفحه نمودار قیمتی این نماد یا پاک شده یا یک نماد دیگر را در صفحه مربوط به آن باز کرده اند.

و این چنین می شود که شما نتیجه تحلیل روزهای قبلی خود را نمی توانید ببینید.

این اتفاق بارها و بارها برای کسی که با مفیدتریدر یا هر نرم افزار دیگری غیر از مفید تریدر کار می کند افتاده است.

یعنی نمی تواند نتیجه تحلیل های قبلی خود را روی نرم افزار ذخیره کند و هر زمان خواست به آنها دسترسی داشته باشد.

در حالی که راه حل این کار بسیار ساده است و شما براحتی با یادگیری مدیریت پروفایل ها در مفیدتریدر می توانید به دسته بندی انواع مختلف نمادها بپردازید و نتایج تحلیل خود را تا هر زمان که خواستید (حتی سال های اینده) نگه دارید بدون اینکه مزاحمتی در مفیدتریدر برای شما ایجاد کند.

اصلا حتی ممکن است شما امروز تحلیلی روی یک نمودار قیمتی انجام دهید و بخواهید نتیجه این تحلیل را یک سال آینده ببینید اگر فکری به حال ذخیره این تحلیل نکنید قطعا تا یک سال آینده در پروفایل پیش فرض مفیدتریدر بارها و بارها حذف خواهد شد و نمودارهای دیگری روی آن قرار می گیرند.

 اما با ساخت پروفایل های مشخص، امکان مدیریت این کار بسیار ساده خواهد بود.

 

ادامه مطالب  لیست صنایع بورسی و فرابورس (آشنایی با صنایع بورس ایران)

کاربرد پروفایل ها در مفیدتریدر

یکی از کاربردهای بسیار مفید پروفایل ها در مفیدتریدر دسته بندی انواع مختلف نمادها است.

فرضا شما اگر بخواهید تحلیل های نوسان گیری، معاملات میان مدت و معاملات بلند مدت خود را هرکدام در جایی نگه داری کنید، بهترین کار این است که روی مفیدتریدر یک پروفایل نوسان گیری، یک پروفایل میان مدتی و یک پروفایل بلندمدتی بسازید.

یا اگر می خواهید نمادهایی که در سبد سهام خود دارید را جداگانه نگهداری کنید بهتر است که یک پروفایل با نام سبد سهام برای خود بسازید.

 

پس تا اینجا یاد گرفتیم که هدف از پروفایل ها و دسته بندی نمادهای بورسی است هر کسی ممکن است دسته بندی های متفاوتی از نمادهای مهاملاتی برا ی خود داشته باشد.

 

نحوه ساخت پروفایل در مفیدتریدر

در مفیدتریدر یک پروفایل به نام Default یا پیش فرض وجود دارد که در لحظه بازشدن مفیدتریدر در پنجره نمودار قیمتی ظاهر می شود.

ما در این قسمت می خواهیم خودمان پروفایل های جدیدی بسازیم.

برای این کار فرض کنیم همین الان در مفیدتریدر شما پنج نمودار قیمتی را باز کرده اید و روی هرکدام تحلیل هایی انجام داده اید.

می خواهید این پنج نماد را به صورت جداگانه نگهداری کنید.

پس بهترین کار این است که یک پروفایل جدید برای این پنج نماد بسازید.

برای این کار به منوی فایل بروید و روی گزینه Profiles کلیک کنید تا زیرمنوی مربوط به آن باز شود.

در این حالت روی گزینه Save As کلیک کنید. در پنجره ای که باز می شود یک نام با مسما برای پروفایل خود انتخاب کنید و دکمه Save را کلیک کنید.

به همین راحتی پروفایل جدید خود را ساختید.

البته همین کار را می  توانید با کلیک روی نام پروفایل در قسمت پایین و وسط پنجره نمودار قیمتی هم انجام دهید.

بعد از اینکه پروفایل را به این شکل ساختید نام جدید در لیست پروفایل ها اضافه خواهد شد.

برای دسترسی مجدد به این پروفایل می توانید از همان مسیر قبلی یعنی منوی فایل (File) گزینه Profiles و سپس در زیرمنویی که باز می شود لیست پروفایل های جدیدی که ساخته اید را می توانید مشاهده کنید با کلیک  روی هرکدام، نمادهای مربوط به آن در پنجره نمودار قیمتی باز خواهند شد.

 

ادامه مطالب  حق تقدم در بورس چیست؟ (نحوه خرید و فروش حق تقدم)

نکته مهمی که باید ضمن پروفایل سازی به آن دقت کنید این است که تنها نمادهایی به پروفایل شما اضافه خواهند شد که حتما در پنجره نمودار قیمتی، و در یک تب، نمودار قیمتی آنها باز شده باشد و صرفا وجود نام نماد در پنجره دیدبان کافی نیست.

حتما هر زمان خواستید یک پروفایل جدید بسازید برای اینکه نمادهای پروفایل جدید اضافه نشود دو را پیش رو دارید یا اینکه سریع روی پروفایل پیش فرض یا Default سوئیچ کنید و آنجا نمودارهای جدید را اضافه کنید و هر نمودار قدیمی دیگری که آنجا بود را پاک کنید.

 حذف نمودار قیمتی با زدن علامت ضربدر در گوشه بالایی سمت راست نمودار یا راست کلیک روی سربرگ نمودار و زدن گزینه Close انجام می شود.

راه دیگر این است که در پروفایل جاری که قرار دارید ابتدا تمام سربرگ های نمودار قیمتی باز شده را ببندید به نحوی که هیچ نماد بازی در پنجره نماد قیمتی نداشته باشید سپس نمودارهای جدید را اضافه کنید و در نهایت پروفایل جدید را بسازید.

یک نکته مهم دیگر این است که هر زمان روی یک پروفایل سوئیچ کردید حتما در پنجره دیدبان بازار راست کلیک کنید و گزینه Hide All را یک بار بزنید با این کار نام نمادهای پروفایل قبلی از پنجره دیدبان حذف خواهند شد.

اگر این کار را نکنید نام نمادهای پروفایل قبلی در پنجره دیدبان مشاهده خواهدشد و ممکن است شما را سردرگم کند.

 

حذف پروفایل

برای حذف یک پروفایل کافی است به منوی File بروید روی گزینه Profiles و سپس گزینه Remove کلیک کنید حال روی نام هر پروفایلی که می خواهید حذف کنید کلیک کنید در این حالت پروفایل مذکور به صورت کامل از سیستم شما حذف خواهدشد.

 

انتقال پروفایل مفید تریدر به یک کامپیوتر دیگر

شاید بخواهید هم روی لپ تاپ و هم روی کامپیوتر خانه یا محل کار بخواهید پروفایل های یکسان داشته باشید.

یکی از راهها این است که تمام مراحل ساخت پروفایل روی لپ تاپ تان را در کامپیوتر هم اجرا کنید که زمان زیادی می برد.

اما راه ساده تر و درست تر این کار این است که پروفایل خود را از روی لپ تاپ به کامپیوتر یا هر جای دیگر که می خواهید انتقال دهید.

اصلا شاید لازم شد سیستم عامل کامپیوتر خود را عوض کنید حالا اگر بخواهید پروفایل مفیدتریدرتان دست نخورده باقی بماند راه درست این است که فایل های مربوط به پروفایل را به جای دیگری منتقل کنید و بعد که از نو مفیدتریدر را نصب کردید فایل ها را سرجای اول خودشان قرار دهید.

برای انتقال فایلهای مربوط به پروفایل می توانید ابتدا از منوی File روی گزینه Open Data Folder کلیک کنید در صفحه ای که باز می شود روی پوشه MQL5 کلیک کنید تا باز شود سپس پوشه Profiles را باز کنید. در صفحه بازشده پوشه ای وجود دارد به نام Charts که تمام پروفایل های که ساخته اید در داخل آن، وجود دارد.

اگر می خواهید همه پروفایل ها را منتقل کنید کل پوشه Charts را کپی کنید و در هر کامپیوتر دیگری در همان آدرس ذخیره کنید.

مشخص است که در کامپیوتر مقصد باید پوشه Charts را حذف کنید.

اگر هم می خواهید فقط برخی پروفایل ها را جابجا کنید وارد پوشه Charts شوید و پوشه مربوط به به هر پروفایل را کپی و در کامپیوتر مقصد درپوشه Charts قرار دهید.

توصیه می کنم قبل از اینکه بصورت کامل پروفایل های خود را روی مفیدتریدر بسازید حتما چندبار بصورت تمرینی چند پروفایل را ایجاد و حذف کنید که روال کار، به صورت کامل دست تان بیاید.

Print Friendly, PDF & Email
ترتیبی که برای خواندن مقالات "آموزش کامل نرم افزار مفیدتریدر (متاتریدر)" به شما پیشنهاد میکنیم:
ادامه مطالب  آشنایی با سایت های بورسی | معامله گری در بازار بورس
ارز دیجیتال مشاوره سرمایه گذاری اینستاگرام

به این مطلب امتیاز بدید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی