آموزش پنجره نمودار قیمتی در مفیدتریدر (ساخت قالب، درج اندیکاتور و اشیاء)

پنجره نمودار قیمتی

 

اصلی ترین بخش نرم افزار مفیدتریدر، پنجره مربوط به نمودار قیمتی Chart Window می باشد.

تاکنون بخش های مختلفی را در این نرم افزار بررسی کرده ایم، همه آن بخش ها در نهایت باید بتوانند در خدمت نمودارهایی قرا بگیرند که در پنجره نمودار قیمتی نمایش داده می شود.

در واقع میز اصلی تحلیل ما، همین پنجره نمودار قیمتی است و باید یکی یکی نمودارها را وارد این پنجره کنیم و با استفاده از ابزارهای متعدد آنها را تحلیل و بررسی کنیم.

 

نمایش نمودار قیمتی در پنجره نمودار 

برای اینکه بتوانیم نمودار قیمتی یک سهم را در این پنجره مشاهده کنیم چندین روش داریم:

اولین روش این است که بر روی نمادی که در پنجره دیدبان بازار قرار دارد راست کلیک کنیم و گزینه Chart Window یا پنجره نمودار را کلیک کنیم. در این حالت نمودار قیمتی مربوط به سهم در یک سربرگ جدید در بحش پنجره نمودارها باز خواهد شد.

باز کردن نمودار قیمتی

روش دوم به این شکل است که با ماوس بر روی نام نماد در پنجره دیدبان بازار کلیک کنیم و به حالت دراگ اند دراپ، یا کشیدن و رها کردن، نام نماد را روی پنجره ای که در حال حاضر باز است بکشیم و رها کنیم. در این حالت نمودار جدیدی بر روی نموداری که قبلا در آن سربرگ وجود داشته است قرار می گیرد.

 

بعد از اینکه نمودار قیمتی یک سهم خاص را وارد پنجره نمودار قیمتی کردید اولین کاری که باید بکنید این است که تنظیمات صفحه نمودار قیمتی را مطابق سلیقه خود تنظیم کنید.

لازم به ذکر است که این تنظیمات را می توانید یکبار برای همیشه به صورت یک قالب (Template) ذخیره کنید و هر زمان خواستید از آن استفاده کنید می توانید قالب مورد نظر خود را فراخوانی کنید.

 

نحوه ساخت قالب یا Template در پنجره نمودار قیمتی

در نرم افزار مفیدتریدر می توانید چندین قالب یا Template برای نمایش نمودارهای قیمتی بسازید و هر زمان که خواستید یکی از آنها را فراخوانی کنید.

مثلا ممکن است یکی از قالب های شما دارای رنگ پس زمینه سفید با شمع های سیاه و سفید باشد و یکی دیگر از قالب هایتان با رنگ پس زمینه مشکی و شمع های سبز و قرمز باشد و هربار بخواهید از یکی از این قالب ها استفاده کنید.

یا ممکن است بخواهید در یک قالب چند تا از اندیکاتورها را قرار دهید و هر بار با فراخوانی آن قالب یک دفعه همه آن اندیکاتورها را در صفحه نمودار قیمتی داشته باشید.

چون هربار تنظیمات جدید می تواند کار زمان بری باشد پس هربار که یک رنگ بندی و قالب مناسب برای کار خود ایجاد می کنید سعی کنید آن را در شکل یک قالب ذخیره کنید تا بعدا بتوانید آن را فراخوانی کنید.

قالب پیش فرض نرم افزار مفیدتریدر با نام Default دارای پس زمینه مشکی با ساختاری مشبک است که ممکن اسن باب طبع بسیاری از افراد نباشد بنابراین شاید بخواهید از همان اول شکل و ظاهر صفحه را تغییر دهید.

 

ادامه مطالب  چگونه یک سرمایه کم را در بورس رشد دهیم؟

قالب پیش فرض مفیدتریدر

 

برای تغییر قالب پنجره نمودار قیمتی در یک فضای داخل پنجره راست کلیک کنید و سپس آخرین گزینه یعنی Properties (مشخصات) را کلیک کنید.

در این حالت پنجره ای مطابق شکل زیر باز می شود که دارای سه سربرگ است با مراجعه به هرکدام از سربرگ ها و انجام تنظیمات دلخواه، می توانید تغییراتی در صفحه نمودارها ایجاد کنید.

 

ساخت قالب جدید

 

برای اینکه با کار هرکدام از گزینه های این سربرگ ها آشنا شوید کافی است یکبار هرکدام از آنها را امتحان کنید و تغییرات مربوط به هرکدام را روی نمودار ببینید.

البته کارکرد خیلی از گزینه ها هم از روی اسمی که دارند کاملا مشخص است بنابراین ما اینجا به تشریح آنها نخواهیم پرداخت.

 

در پایان روی گزینه OK کلیک کنید تا به صفحه اصلی باز گردید.

در این حالت اگر تنظیمات مطابق میل تان بود می توانید دوباره روی همان صفحه راست کلیک کنید و این بار گزینه Template بروید تا یک زیرمنو باز شود در زیرمنوی باز شده روی گزینه Save Template (ذخیره قالب) کلیک کنید.

 

ساخت قالب جدید

 

در پنجره جدیدی که باز می شود یک نام دلخواه برای قالب جدید انتخاب کنید.

سعی کنید نامی انتخاب کنید که گویای مشخصات قالب مورد نظر باشد.

بعد از انتخاب نام مناسب که هم می تواند به زبان فارسی باشد و هم انگلیسی، روی دکمه Save کلیک کنید تا دوباره به صفحه اصلی باز گردید.

از این به بعد هر زمان خواستید این تنظیمات جدید را روی صفحه نمودار  قیمتی اعمال کنید کافی است راست کلیک کنید و دوباره از طریق گزینه Template  و این بار در زیرمنویی که باز می شود بر روی نامی که برای قالب انتخاب کرده بودید کلیک کنید تا تغییرات مربوط به این قالب در صفحه جدید اعمال شود.

 

شما می توانید چندین قالب متفاوت ایجاد کنید و هربار بسته به شرایط از یکی از آنها استفاده کنید مثلا خود من شخصا همیشه از چندین قالب بر روی نرم افزار مفیدتریدر استفاده می کنم حتی می توانید به این قالب ها اندیکاتورها را هم اضافه کنید که یکدفعه هنگام اعمال قالب جدید، اندیکاتورهای مورد نظر شما هم بر روی نمودار قیمتی اعمال شود.

انواع قالب ها در مفید تریدر

 

ادامه مطالب  آموزش ثبت نام در سجام تصویری مرحله به مرحله

برای حذف قالبی که قبلا ساخته اید دوباره روی صفحه نمودار قیمتی راست کلیک کنید و با رفتن روی گزینه Template و سپس عبارت Remove Template بر روی نام قالب مورد نظر رفته و آن را از روی نرم افزار پاک کنید.

از گزینه Load Template که در همان زیرمنوی Template قرار دارد می توانید برای بارگذاری قالب هایی که از یک جای دیگر کپی گرفته اید استفاده کنید.

 

تاریخ شمسی در مفیدتریدر

نکته دیگری که در تنظیمات این صفحه باید در نظر داشته باشید این است که تاریخ نشان داده شده در پایین نمودار افقی به صورت میلادی است اگر بخواهید آن را به تاریخ شمسی تبدیل کنید باید از «اندیکاتور تاریخ شمسی در مفیدتریدر» کمک بگیرید.

برای این کار از لینک زیر اندیکاتور تبدیل تاریخ میلادی به شمسی در مفیدتریدر را دانلود کنید و سپس آن را در پوشه نصب اندیکاتورها کپی کنید.

 

دانلود اندیکاتور تاریخ شمسی در مفیدتریدر

 

بعد از نصب این اندیکاتور می توانید آن را روی نمودار قیمتی اجرا کنید و درکنار تاریخ میلادی، تاریخ شمسی هم داشته باشید.

تاریخ شمسی در مفید تریدر

 

نکته مهمی که در اجرای این اندیکاتور وجود دارد این است که حتما هنگام اجرا به سربرگ Inputs بروید و رنگ نمایش تاریخ را به نحوی انتخاب کنید که با رنگ پس زمینه نمودار قیمتی یکسان نباشد چون در این صورت شما با وجود اینکه بارها این اندیکاتور را اجرا می کنید اما چیزی در صفحه مشاهده نمی کنید.

 

تاریخ شمسی در مفید تریدر

 

اگر می خواهید در همه نمودارهای قیمتی که باز می کنید این اندیکاتور خودبخود فعال شود آن را در همان قالبی که قبلا ساخته بودید وارد کنید و دوباره در صفحه راست کلیک کنید و روی گزینه Template و سپس Save Template کلیک کنید و این بار همان نام قبلی را در کادر وارد کنید تا تغییرات جدید روی قالب قبلی اعمال شود.

 

تغییر سایز نمودار قیمتی

برای تغییر سایز نمودار قیمتی در پنجره پیش رو به چندی روش می توانید عمل کنید:

روش اول به این شکل است که می توانید از علامتهای بزرگ نمایی و کوچک نمایی که در نوار ابزار بالای نمودار قیمتی وجود دارد استفاده کنید و با هربار کلیک روی یکی از آنها نمودار قیمتی را در صفحه بزرگ تر یا کوچک تر نمایش دهید.

بزرگ نمایی نمودار قیمتی

 

روش دوم این است که با کلیک کردن نشان گر ماوس، روی قسمت تاریخ میلادی و کشیدن و جمع کردن آن، می توانید نمودارقیمتی را بزرگ و کوچک کنید.

 

روش سوم هم با کلیدهای میان بر + + Ctrl  و – + Ctrl است که به راحتی می توانید سایز نمودار قیمتی را روی صفحه تغییر دهید.

 

ادامه مطالب  آموزش سایت سازمان بورس و اوراق بهادار tsetmc

درج اشیا یا Objects و اندیکاتورها یا Indicators بر روی نمودار قیمتی

بر روی نمودارهای قیمتی می توان انواع مختلفی از خطوط، نمودار و اندیکاتور، تصویر و … درج کرد اما این را به یاد داشته باشید که تمام چیزهایی که روی این درج می شود به سه دسته Objects و Indicators و Experts تقسیم بندی می شود.

اگر روی نمودار قیمتی راست کلیک کنید با سه گزینه مواجه می شوید یکی Indicators List و دیگری Object List و سومی با عنوان Expert List  نشان داده شده اند.

 

اندیکاتورها و اشیا

 

با Expert List که مربوط به بحث مشاوران خبره است کاری نداریم و در این دوره به آن نپرداخته ایم بنابراین فقط با دو گزینه Object List شامل تمام شکل ها و خط و خطوطی که روی نمودار کشیده می شود و Indicators List که شامل همه اندیکاتورهایی است که روی نمودار زده می شود مواجه می شویم.

هر زمان خواستید صفحه کاری تان را از وجود برخی از این ها پاکسازی کنید یا تغییراتی در مشخصات برخی از آنها بدهید از طریق این دو گزینه می توانید به لیست همه آن خطوط و اندیکاتورهایی که روی صفحه نمودار قیمتی رسم کرده اید دسترسی داشته باشید.

بعنوان مثال در شکل زیر تصویر Object List مربوط به یک نمودار قیمتی را نشان داده ایم که نشان می دهد در حال حاضر بر روی صفحه، سه شی یا Object که نام هرکدامشان را هم نوشته است وجود دارد با انتخاب هرکدام و زدن گزینه Delete می توانید آن را از صفحه پاک کنید اگر هم بعد از انتخاب گزینه Properties را بزنید می توانید مشخصات این شی را ببینید و نغییراتی در آن بدهید.

لیست اشیا

 

مثلا در تصویر زیر مشخصات یکی از این خطوط روند را ظاهر کرده ایم که می توانید تغییراتی از قبیل رنگ اندازه، محل قرار گیری، چسپاندن به پس زمینه یا غیرفعال کردن آن را در صفحه، همگی انجام دهید.

 

مشخصات خط روند

 

 در تصویر زیر اندیکاتورهای روی نمودار قیمتی را در یک لیست می بینیم که از راست کلیک کردن و زدن گزینه Indicators List بدست آمده است در اینجا هم می توانید با انتخاب اندیکاتور از لیست و زدن دکمه Delete  یا Properties تغییرات خود را روی اندیکاتور انجام دهید.

 

حذف اشیا روی نمودار قیمتی با صفحه کلید

فرض کنید که شما در حین تحلیل و بررسی یک نمودار قیمتی، چندین شی روی نمودار رسم کرده اید در این حالت اگر از دکمه Back Space صفحه کلید استفاده کنید به ترتیب درج آنها در صفحه، از آخر به اول می توانید یکی یکی این اشیا را از صفحه پاک کنید.

حالت دیگر هم به این شیوه است که خود شی را با ماوس انتخاب کنید و سپس دکمه Delete بر روی صفحه کلید را بزنید تا حذف شود.

 برای بازگردانی اشیاء حذف شده هم می توانید از ترکیب کلیدهای Ctrl + Z استفاده کنید و با هر بار زدن آن یک مرحله قبل تر بازگردانی می شود.

 

ادامه مطالب  آموزش مهارت های سرمایه گذاری

بستن نمودراهای قیمتی بازشده

گاهی تعداد سربرگ های نمودار قیمتی ایجاد شده که هرکدام مربوط به یک نماد است خیلی زیاد می شود  در این حالت برای بستن این سربرگ ها که دیگر نیازی به آنها نداریم روی نام سربرگ مربوطه راست کلیک کنید و گزینه Close را بزنید.

 

بستن نمودار قیمتی

 

روش دوم هم علامت ضربدر در گوشه بالایی سمت راست نمودار قیمتی است که با زدن آن هم نمودار قیمتی بسته می شود.

به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید  که تا زمانی که شما یک نمودار قیمتی را نبسته اید یا به اصطلاح Close نکرده اید تمام تغییراتی که ایجاد کرده اید همچنان روی آن خواهد ماند و در روزهای بعد هم هر زمان که نرم افزار مفیدتریدر را باز کنید می توانید به این تغییرات دست پیدا کنید.

اما وقتی یک صفحه نمودار قیمتی بسته می شود اطلاعات مربوط به آن هم حذف خواهدشد.

 

بازگرداندن صفحات بسته شده

اما نگران نباشید هنوز راهی برای بازگرداندن صفحات بسته شده وجود دارد.

فرض کنید همین الان یک نمودار قیمتی با نام خودرو را بستید و از این کار پشیمان شدید در این حالت برای بازگرداندن مجدد این نمودار می توانید از منوی فایل روی گزینه Open Deleted کلیک کنید تا لیستی از نمودارهای قیمتی که اخیرا پاک کرده اید را ببینید.

بازگردانی نمودار حذف شده

نام نماد خود را پیدا کنید و روی آن کلیک کنید تا مجددا به صفحه نمودار قیمتی باز  گردد.

 

Print Friendly, PDF & Email
ارز دیجیتال مشاوره سرمایه گذاری اینستاگرام

به این مطلب امتیاز بدید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی