آیا خرید درمانی خوب است؟

خرید درمانی

 

آیا خرید درمانی خوب است؟

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

stars

 

افکار، احساسات و رفتار ما در کنار هم باعث ایجاد یک چرخه خواهند شد.

 

چرخه یعنی مجموعه رخدادهایی که وقوع هر کدام باعث تقویت رخداد دیگری می شود.

 

گاهی این چرخه می تواند در جهت رسیدن به استقلال مالی بسیار مفید باشد و گاهی هم مانعی جدی محسوب می شود.

 

بگذارید با یک مثال یک چرخه معیوب و مزاحم در امور مالی شخصی را توضیح  دهیم:

 

فرض کنید شخصی (که شاید خود شما باشید) اعتقاد داشته باشد که گاهی در مواقع دل تنگی، خرید کردن، بدون هیچ بهانه ای می تواند تاثیر مثبتی بر روحیه اش  بگذارد.

 

البته که هر کدام از ما ممکن است مصداق های بسیار زیادی برای این حالت ها داشته باشیم و کسی هم منکر این استدلال نیست که خرید کردن گاهی باعث درمان دل تنگی خواهد شد.

 

اما تند نروید این تاثیرات کوتاه مدت هستند و نمی تواند در دراز مدت ما را در رهایی از دل تنگی و احساس منفی کمک کنند.

خرید درمانی یا خریدهای احساسی

خرید درمانی یا خریدهای احساسی به منظور کاهش استرس، گاهی و البته اغلب اوقات وارد یک چرخه معیوب و مشکل ساز می شود و مانع از پرداخت به موقع صورت حساب ها و پرداخت های ضروری زندگی روزمره می شود اما این احتمال هم وجود دارد که در یک سطح معتدل و قابل قبول باقی بماند.

 

یک سناریوی فرضی برای توضیح این چرخه می تواند به این شکل باشد:

ممکن است شما از وضعیت مالی خود گله و شکایت داشته باشید و از این که درآمدتان کفاف هزینه هایتان را نمی دهد احساس منفی پیدا کنید.

 

در این حالت برای راهایی از این احساس منفی به خیابان می روید و با پولی که در جیب تان یا کارت تان دارید خریدهایی انجام می دهید که قبلا هیچ برنامه ریزی برای آن نداشتید و تازه از پولی خرج کرده اید که برای اقساط ماهیانه بانک کنار گذاشته بودید.

ارتباط بین خرید بدون برنامه و لذتی آن

لذتی که خرید کردن این چنینی به شما می دهد بسیار اندک و موقتی است اما به هر حال در ناخودآگاه شما ارتباطی بین خرید بدون برنامه و لذتی آنی به وجود می آید.

 

ادامه مطالب  آموزش های شغلی چه تاثیری بر درآمد شما دارد؟

خرج کردن پولی که برای اقساط بانک کنار گذاشته بودید دوباره باعث ایجاد احساسی منفی در شما می شود و بار دیگر همین طوری که از خیابان رد می شوید ناخوداگاه تان شما را ترغیب به خرید می کند و این بار پولی که بابت بدهی سوپر مارکت کنار گذاشته بودید صرف یک خرید غیر ضروری  دیگر می شود و این چرخه همین طوری ادامه پیدا می کند. (البته به این سناریو خریدهای اینترنتی و تحویل درب منزل هم اضافه کنید)

 

شما به یک آدم ولخرج  تبدیل شده اید که نمی تواند جلوی خرید کردن خودش را بگیرد و اغلب پول های جیب تان در جهت خریدهای بی منطق و خارج از نیاز مصرف می شود.

 

خرید درمانی یا خریدهای احساسی به یک عادت تبدیل می شوند و حتی اگر هم بخواهیم به سادگی نمی توانیم از دست آن رها شویم.

 

تا حالا چند بار به خودتان قول داده اید که از این به بعد در خریدهایتان دقت بیشتری می کنید و هر چیز بی استفاده ای را نخواهید خرید؟

 

 راه حل هایی برای کنترل خریدهای احساسی و هدایت آن در جهت درست وجود دارد که در آینده به آنها خواهیم پرداخت.

 

Print Friendly, PDF & Email
ارز دیجیتال مشاوره سرمایه گذاری اینستاگرام

به این مطلب امتیاز بدید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی