بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد (نگاهی به ارز دیجیتال Bitcoin)

بیت کوین

بعد از اینکه با ماهیت ارزهای دیجیتال آشنا شدیم حالا در ادامه می خواهیم با برخی از ارزهای دیجیتال که در حال حاضر بیشترین ارزش بازار ارزهای دیجیتال را دارند آشنا شویم.

هدف از این آشنایی این است که چشم بسته به خرید و فروش این ارزها نپردازیم و ایده خلق این ارزها را بدانیم.

اینکه دلیل پیدایش یک ارز دیجیتال و نحوه پیدایش آن را بدانید به شما کمک خواهد کرد که در تصمیم گیری برای خرید و فروش آن بهتر عمل کنید.

در حال حاضر بیشتر از ۱۰۰۰۰ ارز دیجیتال وجود دارد اما این دلیل نمی شود که ما با کار همه آنها آشنا شویم و هم آنها را بشناسیم و روی آنها معامله کنیم. 

بسیاری از این ارزهای دیجیتالی آینده مبهمی دارند و فعلا به هیچ وجه صلاح نیست که روی آنها سرمایه گذاری صورت گیرد.

اما برخی دیگر که تقریبا امتحان خود را پس داده اند و مورد قبول بسیاری از جامعه معامله گران و نهادهای مختلف در سراسر دنیا قرار گرفته اند می توانند ریسک کمتری برای سرمایه گذاری یا معامله گری داشته باشند.

ما در ادامه سعی می کنیم به معرفی ده ارز دیجیتالی که بیشترین ارزش بازار حال حاضر را دارند بپردازیم و با نحوه کار و دلایل بوجود آمدن آنها بیشتر آشنا شویم.

 

اگر می خواهید به رتبه بندی ارزهای دیجیتال براساس میزان ارزش بازار آنها دست پیدا کنید سایت coinmarketcap.com یک سایت معتبر برای این کار است.

به عنوان اولین ارز دیجیتال که در بازار ارزهای دیجیتال به لحاظ ارزش بازار، رتبه اول را دارد به معرفی بیت کوین می پردازیم.

 

بیت کوین

 

بیت کوین

 شاید اولین نامی که بعد از بحث ارزهای دیجیتال شنیده می شود بیت کوین است و شاید بسیاری از افراد ارزهای دیجیتال را با بیت کوین می شناسند.

در مورد بیت کوین آنقدر نوشته زیاد است که در هر گوشه و کناری می توانید چیزهایی در مورد آن بخوانید، ببینید یا بشنوید.

اما اگر هنوز ماهیت این ارز دیجیتال برای شما ناشناخته است با یک کاربرد خیلی ساده می توانید آن را بهتر بشناسید.

فرض کنید یکی از نزدیکان شما در کشوری خارج از ایران زندگی می کند و شما می خواهید پولی برای او انتقال دهید.

با چه مشکلاتی روبرو می شوید؟

چقدر برای این انتقال باید کارمزد بدهید؟

چقدر زمان می برد تا این انتقال صورت گیرد؟

با توجه به اینکه ایران جزو کشورهایی است که بانک های آن و مبادلات مالی آن با بسیاری از کشورهای جهان تحت تحریم است سختی این کار صد چندان خواهد شد.

حالا اگر یک نفر به شما بگوید که در هر ساعت از شبانه روز در عرض چند دقیقه، هر مقدار پول که بخواهید می توانید به شخص مورد نظر در هر کشوری که باشد ارسال کنید که کارمزد زیادی هم نمی خواهد و هیچ نیازی هم به بانک ندارد چه عکس العملی نشان می دهید؟

آیا خوشحال نمی شوید؟

 

ادامه مطالب  ریپل چیست و ارتباط آن با ارز دیجیتال XRP چگونه است؟

شبکه بلاک چین

آیا از خود نمی پرسید که این بستری که برای انتقال پول در هر حجمی هیچ نیازی به سیستم بانکی ندارد و تازه خیلی هم سریع تر و کم هزینه تر و امن تر انتقال را انجام می دهد چه بستری است؟

بیت کوین وسیله ای است که این کار را برای ما انجام می دهد.

و این بستری که سریع تر، کم هزینه تر و امن تر از بانک است همان شبکه بلاک چین است که شاید خیلی در مورد آن شنیده باشید.

 

پس شما شبکه بلاک چین را به مثابه یک اتوبان امن، با کیفیت با دسترسی به همه نقاط جهان در نظر بگیرید و بیت کوین را هم به مثابه یک ماشین مدل بالای پرقدرت و پرسرعت که در این بستر حرکت می کند و به هر جایی می تواند برود.

شاید تصور اینکه روزی سیستمهای بانکی که تمام دنیا را در قبضه خود گرفته اند به کنار نهاده شوند و تمامی مبادلات مالی از طریق پول هایی شبیه بیت کوین صورت گیرد دور از انتظار نیست.

البته قطعا بانک ها هم این وسط بیکار نمی نشینند و خود را قاطی این شبکه خواهند کرد.

همچنان که همین الان هم ارزهای دیجیتالی هستند که هم سو با بانک ها در حال فعالیت هستند که در ادامه در  مورد آنها صحبت می کنیم یا ارزهای دیجیتالی به وجود آمده اند که با پشتوانه همین پول های رایج مثل دلا ر یا یوان کار می کنند.

 

بهرحال در دنیایی که بستر اینترنت همه جای آن را به هم متصل کرده است هر لحظه باید منتظر اخبار و وقایعی باشیم که بعد از شنیدن آنها با خود بگوییم «چه کسی فکرش را می کرد؟»

بیت کوین یا معادل انگلیسی آن BitCoin دارای واحد اختصاری BTC است که پایه های ساخت و انتشار آن به سال ۲۰۰۸ برمی گردد و بعنوان اولین ارز دیجیتال بر بستر بلاک چین شناخته می شود.

 

ادامه مطالب  بهترین مکان برای سرمایه گذاری با سود بالا

خالق اصلی آن با نام ساتوشی ناکاموتو ممکن است یک شخص باشد یا یک تیم که هنوز هویت آن ناشناس مانده است.

دلیل ناشناس ماندن هویت خالق بیت کوین، مسائل امنیتی است،  چرا که این پول، منافع مادی بسیاری از سازمان ها و نهادهای بزرگ دنیا را به خطر انداخت.

 

از سال ۲۰۱۳ کم کم بیت کوین روی زبان ها افتاد و همان طور که نمودار قیمتی آن را در بازه زمانی ماهانه از سال ۲۰۱۱ تاکنون (۲۰۲۱) می بینید رشدهای شارپ آن یکبار در سال ۲۰۱۳، و یکبار در اواخر سال ۲۰۱۷ رخ داده است و حالا هم در سال ۲۰۲۱ در حال رخ دادن است.

 

رشدهای شارپ بیت کوین

 

قیمت اولین بیت کوین های عرضه شده در بازار چیزی در حدود ۱۰ سنت بود اما با رشدی که در طول این ۱۰ سال داشته است در حال حاضر قیمت هر بیت کوین از مرز ۵۰ هزار دلار هم عبور کرده است.

این میزان رشد تاکنون در هیچ نوع سرمایه گذاری رخ نداده است و بنابراین بیت کوین را می توان به عنوان یکی از بهترین نوع سرمایه گذاری ها در قرن حاضر قلمداد کرد.

 

هنوز هم عده زیادی از افراد بیت کوین را باور نکرده اند و آن را حبابی زودگذر می بینند که می آید و مدتی بعد ناپدید میشود.

البته هیچ چیزی را با قطعیت نمی توان گفت اما آنچه اکنون مشخص است این نوع ارزها که بیت کوین اولین آنهاست کم کم دارند جای خود را در مبادلات مالی در سطح جهان پیدا می کنند.

البته همان طور که در آینده به آن اشاره می کنیم کاربرد های ارزهای دیجیتال صرفا برای مبادلات مالی و در نقش پول نیست بلکه کاربردهای بسیار وسیع تری دارند که هم کنون هم بخشی از آنها پیاده سازی شده اند.

 

بیت کوین از لحاظ تعدا محدود است و در نهایت به ۲۱ میلیون بیت کوین خواهد رسید.

اکنون فوریه سال ۲۰۲۱، تعدا کل بیت کوین های موجود در دنیا حدود هجده میلیون و ششصد هزار عدد است  و تخمین زده شده است که تا سال ۲۱۴۰ آخرین بیت کوین هم استخراج شود.

اصطلاح استخراج یا ماینینگ که برای برخی از ارزهای دیجیتال بکار می رود به این معنی است که برای ساخت هر بلاک، پردازش های سنگین و پیچیده ریاضی نیاز است و هر استخراج کننده یا ماینری که بتواند در ساخت این بلاک ها کمک کند بعنوان پاداش، مقداری بیت کوین دریافت می کند و به این شکل کم کم با ساخت بلاک های جدید، بیت کوین های بیشتر و بیشتری استخراج می شود.

 

ادامه مطالب  آموزش نحوه کار با صرافی بایننس (Binance)

امروزه بیت کوین از اهداف اصلی آن که وسیله ای برای مبادلات مالی بود فراتر رفته و بعنوان یک دارایی قابل نگهداری برای آینده، در نظر گرفته می شود و جنبه سرمایه ای پیدا کرده است.

 

چگونه بیت کویت بخریم؟

اگر فرضا همین الان من تصمیم بگیرم که مقداری بیت کوین بخرم باید چکار کنم و از چه جایی آغاز کنم؟

برای خرید و فروش بیت کوین یا هر ارز دیجیتالی دیگری می بایست به یکی از صرافی های پول دیجیتال مراجعه کنید که معمولا خدماتشان را بصورت آنلاین ارائه می دهند.

با ثبت نام و احراز هویت در یکی از صرافی ها می توانید با واریز پول از طریق کارت شتابی (برای صرافی های آنلاین داخل کشور) یا از طریق یک سری واسطه ها مثلا با خرید وب مانی یا تتر و انتقال آن به کیف پول خودتان در صرافی های آنلاین خارجی، آن را به بیت کوین تبدیل کنید.

در مورد انواع صرافی های دیجیتال و نحوه خرید و فروش در آنها در درس های بعدی توضیحات مفصلی داده ایم.

اما در نوشته بالا صحبت از کیف پول شد.

راستی کیف پول بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری به چه معنی است و چگونه ساخته می شود و چگونه می توانیم از آن استفاده کنیم.

 

کیف پول بیت کوین

با توجه به اینکه برای نگهداری بیت کوین شما نیازی به افتتاح حساب در هیچ بانکی ندارید پس باید محلی برای نگهداری آن وجود داشته باشد.

کیف پول یک ابزار نرم افزاری یا سخت افزاری است که برای ذخیره، ارسال یا دریافت بیت کوین استفاده می شود.

 

کیف پول بیت کوین

 

انواع مختلف کیف پول ها وجود دارد و شما می توانید هم زمان چندین کیف پول داشته باشید و در هر کدام که خواستید بیت کوین ذخیره کنید.

غیر از کیف پول های سخت افزاری که شکلی شبیه فلاش مموری ها دارند بقیه کیف های نرم افزاری معمولا رایگان هستند و به راحتی می توانید آنها را تهیه کنید.

به این نکته دقت داشته باشید که ممکن است هر کیف پولی بیت کوین را پشتیبانی نکند و برخی کیف پول ها صرفا برای ارزهای دیجیتال خاصی طراحی شده باشند.

اگر رمز عبور یا کلید خصوصی و کلمات بازیابی مربوط به کیف پول خود را در جای امنی نگهداری کنید مشکلی از بابت حذف شدن یا هک شدن کیف پولتان وجود نخواهد داشت.

هرچند که هیچ کدام از اینها غیرممکن نیستند و گاها ممکن است برخی کیف پول های دیجیتالی هک شوند اما این به معنای هک شدن بیت کوین یا بستر آن نیست.

 

ادامه مطالب  معرفی ارز دیجیتال کاردانو Cardano (ویژگی مهم کاردانو)

بازاری که بیت کوین در آن خرید و فروش می شود بازار ارزهای دیجیتال نامیده می شود.

این بازار برخلاف همه بازارهای مالی دیگر، ۲۴ ساعت شبانه روز در تمام روزهای هفته باز است و شما هر زمان که بخواهید می توانید در این بازار معامله کنید.

نمودار قیمتی بیت کوین

اگر در هر صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال ثبت نام کنید می توانید به نمودار قیمتی ارزهایی که آن صرافی پشتیبانی می کند دسترسی داشته باشید.

اما اگر هنوز عضو هیچ صرافی نیستید و می خواهید نمودار قیمتی ارز دیجیتال بیت کوین را ببینید یکی از بهترین سایت ها برای نمایش نمودار قیمتی بیت کوین وب سایت تریدینگ ویو است که از طریق لینک زیر می توانید نمودار قیمتی بیت کوین را هم در آن ببینید.

مشاهده نمودار قیمتی بیت کوین

 

ضمنا از طریق این صفحه که در پایین لینک آن را قرار داده ایم می توانید به اخبار و تحلیل های مربوط به بیت کوین دسترسی داشته باشید.

 

اخبار و تحلیل های مربوط به ارز دیجیتال بیت کوین

 

 

Print Friendly, PDF & Email
ارز دیجیتال مشاوره سرمایه گذاری اینستاگرام

به این مطلب امتیاز بدید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی