ریپل چیست و ارتباط آن با ارز دیجیتال XRP چگونه است؟

ارز دیجیتال ریپل

هر زمان از یک ارز دیجیتال و شبکه ای که ارز بر روی آ ن قرار گرفته است صحبت می شود باید به این فکر کنید که این ارز دیجیتال و شبکه آن می خواهند چه مشکلی را حل کنند و کاربرد آنها چیست؟

نام شرکت ریپل با ارز دیجیتال XRP گره خورده است و اغلب در جمع معامله گران به جای XRP از ارز ریپل هم نام برده می شود.

یعنی جامعه معامله گران شرکت ریپل را با ارز دیجیتال آن به نام XRP می شناسند و این دو نام را به جای همدیگر بکار می برند.

 

ریپل چیست؟

ریپل یک شرکت بزرگ امریکایی است که برای بانک ها و نهادهای مالی در سراسر دنیا، محصول تولید می کند.

هدف اصلی ریپل تسهیل در نقل و انتقالات پولی بین بانکی در سطح بین المللی است.

همان طور که قبلا گفتیم یکی از مشکلاتی که در دینای ارزهای سنتی (ارزهای فیات) وجود دارد مساله نقل و انتقال مالی بین بانک ها در سطح جهان است که هم زمان بر است و هم هزینه زیادی لازم دارد.

در کنار این محدودیت ها قوانین دست و پا گیر احراز هویت و مسایل مبارزه با پولشویی هم اضافه کنید.

هدف شرکت ریپل ایجاد سازوکاری سریع، ایمن و ارزان برای این نقل و انتقالات در دنیای ارزهای فیات است.

 

ارتباط ریپل با XRP

پس تا اینجا فهمیدیم که شرکت ریپل درست نقطه مقابل اهداف ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین عمل می کند.

چون بیت کوین هدفش این است که بانک ها را بعنوان واسطه مالی در تبادلات پولی حذف کند اما ریپل هدفش این است که بانک ها را به عنوان واسطه مالی برای تبادلات پولی قوی تر و سریع تر و ارزان تر کند.

حالا کاری که ریپل انجام می دهد این است که از بستر شبکه بلاک چین و با استفاده از ارز دیجیتال XRP،  مبادلات مالی بانک ها را انجام دهد.

به زبان بسیار ساده تر می توانیم این طوری بگوییم که ریپل با خودش گفت وقتی مردم در سراسر جهان برای مراودات مالی خود از ارزهای دیجیتال استفاده می کنند چرا خود بانک ها هم از این ویژگی استفاده نکنند؟

بنابراین شرکت ریپل یکی از بسترهای نقل و انتقال مالی بین بانک ها را با استفاده از بستر بلاک چین ایجاد کرد و ارزهای دیجیتالی که بر روی این بستر ایجاد کرد XRP نامیده شد.

پس با این عنوان XRP را می توان یک ارز دیجیتالی نامید که بعنوان یکی از محصولات و راهکارهای شرکت ریپل برای تبادلات مالی بین بانکی استفاده می شود.

باید اضافه کنم که شرکت ریپل غیر از استفاده از ارزهای دیجیتال روش دیگری هم با نام ایکس کارنت برای تبادلات مالی استفاده می کند که اصلا ربطی به XRP ندارد و اتفاقا بیشتر تبادلات مالی خود در حال حاضر (اوایل ۲۰۲۱) از طریق همین شبکه ایکس کارنت انجام می دهد.

بنابراین هر زمان در اخبار خواندید که فرضا شرکت ریپل یک قرارداد مالی بزرگ و با فلان نهاد مالی امضا کرده است به این معنی نیست که متعاقب آن XRP  هم با این خبر رشد خواهد کرد چون شاید این قرارداد جدید بر روی بستر ایکس کارنت بسته شده باشد.

 

ادامه مطالب  چرایی پیدایش ارزهای دیجیتالی

شرکت ریپل از چند سال قبل درگیر یک پرونده شکایت است که از طرف کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا (SEC) مطرح شده است مبنی بر اینکه XRP بعنوان اوراق بهادار محسوب می شود و یک ارز دیجیتال نیست.

این جریان تاکنون هم ادامه دارد و در سال ۲۰۱۹ باعث شد که XRP بزرگ ترین سقوط خود را تجربه کند و ارزش بازار آن از ۱۳۰ میلیارد دلار تا حدود ۱۰ میلیارد دلار کاهش پیدا کند.

تعداد کل سکه هایی که قرار است تولید شود ۱۰۰ میلیارد واحد است که در حال حاضر حدود ۴۵ میلیارد آن ایجاد شده است.

ساخت سکه جدید کاملا در انحصار شرکت ریپل قرار دارد هر چند که سازوکارهایی برای استخراج آن توسط سرورهای دیگر وجود دارد اما عملا کار استخراج و تولید ارز جدید در اختیار شرکت ریپل قرار دارد و سازوکار آن تحت نظارت شرکت ریپل است.

در حالی که یکی از اصول پایه گذاری ارزهای دیجیتال که باعث محبوبیت آنها می شود خاصیت غیرمتمرکز بودن آنهاست که هیچ نهادی حق دخالت و دستکاری و کنترل آن را ندارد.

اگر یادتان باشد در درس اول این مجموع توضیح دادیم مسیری که ارزهای دیجیتال در پیش گرفته اند می تواند منجر به حذف بانک ها و نهادهای مالی بزرگ  در سراسر دنیا شود اما سریع بعد از این توضیح، اضافه کردیم که البته بانک ها هم بیکار نمی نشینند و به شیوه ای خود را با سیستم انتقالات جدید و ارزهای دیجیتال هماهنگ می کنند.

حالا راهکاری که شرکت ریپل با ارز دیجیتال XRP در پیش گرفته است به نوعی، دخیل کردن و وارد کردن بانک ها در بازی ارزهای دیجیتال است.

 

برای دسترسی به نمودار قیمتی ارز دیجیتال XRP می توانید از لینک زیر استفاده کنید:

 

نمودار قیمتی ارز دیجیتال XRP

 

همچنین اگر می خواهید اطلاعات، اخبار و تحلیل های این ارز دیجیتال را دنبال کنید لینک زیر می تواند راهنمای خوبی باشد:

 

ادامه مطالب  عامل مخرب در معامله گری (روانشناسی عملکرد ذهن)

تحلیل و اخبار مربوط به ارز دیجیتال XRP

Print Friendly, PDF & Email
ارز دیجیتال مشاوره سرمایه گذاری اینستاگرام

به این مطلب امتیاز بدید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی