افزایش سرمایه چیست؟ (انواع روش های افزایش سرمایه در بورس)

افزایش سرمایه شرکت های بورسی

افزایش سرمایه چیست؟

افزایش سرمایه یکی از روش های تامین مالی شرکتهاست. شرکتها برای اینکه بتوانند فعالیت های خود را توسعه دهند و قدرت رقابت خود را حفظ و یا افزایش دهند اقدام به افزایش‌سرمایه می کنند. در برخی از مواقع نیز این کار به منظور اصلاح و بهبود ساختار مالی شرکت صورت می گیرد. این تامین منابع مالی جدید می تواند به شکل های مختلفی صورت پذیرد.

هنگامی که یک شرکت در بورس اوراق بهادار بخواهد سرمایه خود را افزایش دهد باید تعدادی سهام جدید منتشر کند و به سهامداران بفروشد تا مبلغ مورد نیاز برای افزایش‌سرمایه را تأمین کند.

افزایش‌سرمایه شرکت ها جزو خبرهای پرطرفدار در بازار بورس است.

و معمولا در اخبار و شایعات و خبرهای پنهانی و … زیاد به آن اشاره می شود.

امروز می خواهیم با این اصطلاح در بازار بورس بیشتر آشنا شویم و تاثیر آن را بر روند قیمتی سهام بررسی کنیم.

افزایش سرمایه خوب است یا بد؟

قبل شروع بحث این نکته را در نظر داشته باشید که در کل خبر افزایش سرمایه برای شرکت ها از نوع خبرهای خوب محسوب می شود و می تواند تغییراتی در قیمت سهام به سمت بالا ایجاد کند.

اما نباید با شنیدن هر خبر افزایش‌سرمایه، سریع سهام آن شرکت را بخرید چون احتمال کذب بودن این اخبار یا تایید نشدن آن توسط سازمان بورس وجود دارد.

بنابراین تا اعلام قطعی خبر در سامانه کدال، نباید زیاد روی واقعی بودن آن حساب کنید.

 

نکته بسیار مهم تر این است که هرچه بازار سرمایه علمی تر و تحلیلی تر شود دیگر نسبت به هر افزایش‌سرمایه ای واکنش مثبت نخواهد داشت و صرفا افزایش سرمایه هایی را مدنظر قرار خواهد داد که منجر به افزایش سودآوری شرکت شود.

اما متاسفانه اکنون در بازار سرمایه نسبت به همه افزایش سرمایه ها واکنش مثبت نشان داده می شود و البته شما هم می توانید از این جریان سود ببرید.

اولین تصمیمات برای افزایش‌سرمایه در مجمع عمومی فوق العاده شرکت صورت می گیرد و بعد از رای گیری و تصویب توسط سهامداران باید از طرف سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه صادر شود.

افزایش سرمایه شرکت ها به چهار روش مختلف انجام می گیرد البته گاهی هم افزایش سرمایه می تواند به صورت ترکیبی از روش های چهارگانه باشد.

طبق قانون، ثروت سهامداران قبل و بعد از افزایش سرمایه نباید هیچ تغییری داشته باشد.

بنابراین در صورتی که  به دلیل افزایش‌سرمایه، به تعداد سهام تان در آن شرکت افزوده شد حتما قیمت سهام دستخوش تغییراتی خواهد شد و از مقدار اولیه آن به نسبت افزایش سرمایه کاسته خواهدشد.

پس اگر یک دفعه در سبد سهامتان متوجه شدید که قیمت به شدت افت کرده است بدانید که افزایش سرمایه ای در کار بوده و جای هیچ  نگرانی نیست چون به همان نسبت سهام جدید در شکل سهام جایزه یا سهام حق تقدم به سبد سهامتان افزوده شده است.

 

ادامه مطالب  آموزش سایت بورس tsetmc تابلوخوانی (بررسی جزئیات معاملات روزانه)

انواع افزایش سرمایه شرکت های بورسی

در ادامه به بررسی چهار روش افزایش سرمایه شرکت ها در بورس می پردازیم:

 

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران

این روش افزایش‌سرمایه نیازمند تامین مالی از طریق سهامداران فعلی شرکت است.

و به این صورت انجام می گیرد که اوراقی تحت عنوان حق تقدم منتشر می شود.

این اوراق ابتدا در اختیار سهامداران فعلی شرکت قرار می گیرد.

سهامداران در صورت تمایل می توانند با خرید این اوراق به قیمت اسمی ۱۰۰ تومان در مدت زمان ۲ ماهه که به آن مهلت پذیره نویسی می گویند سهام حق تقدم را به سهام عادی تبدیل کنند و به این ترتیب پولی وارد شرکت می شود.

اگر به هر دلیلی سهامدار تمایلی به خرید اوراق حق تقدم نداشت می تواند در مهلت ۲ ماهه آن را در بازار مثل سایر سهام دیگر به فروش برساند.

فرمولی برای محاسبه قیمت جدید سهام بعد از افزایش سرمایه وجود دارد.

شما به عنوان معامله گر بازار بورس سهام لازم نیست خودتان را درگیر محاسبه قیمت سهام بعد از افزایش‌سرمایه کنید چرا که این قیمت ها در سامانه معاملاتی شما بعد از باز شدن سهم قابل مشاهده است.

 

افزایش سرمایه از محل سود انباشته

اگر با اصطلاحات EPS و DPS آشنا باشید می دانید که از سود سالیانه شرکت ها که درآمد سهم نامیده می شود معمولا قسمتی از آن به سهامدار تعلق می گیرد که DPS یا سود تقسیمی نامیده می شود.

اما آن مقدار سود باقی مانده که به سهامدار داده نمی شود چه اتفاقی برایش می افتد؟

این پول با عنون سود انباشته شرکت ها در ترازنامه خودش را نشان می دهد.

 

سود انباشته

 

حال  اگر بعد از چند سال میزان این سود انباشته به مقدار قابل توجهی برسد هیات مدیره شرکت تصمیم می گیرند که از محل همین سود انباشته افزایش سرمایه بدهند.

با طی مراحل تصویب در مجمع عمومی فوق العاده و کسب مجوز از سازمان بورس شرکت می تواند اقدام به افزایش‌سرمایه کند.

سهامی که از این روش ایجاد می شود با نام سهام جایزه و به همان نسبت سهم بین سهامداران آن شرکت، تقسیم می شود.

مثلا اگر شما ۱۰۰۰ سهم از قبل داشته باشید و شرکت از محل سود انباشته ۵۰% افزایش سرمایه دهد پس به تعداد سهام شما ۵۰۰ برگه جدید اضافه می شود و شما از این پس ۱۵۰۰ سهم خواهید داشت.

اما باز هم طبق قانون دارایی شما قبل و بعد از افزایش سرمایه نباید تغییری کند پس به همان نسبت افزایش سرمایه و طبق فرمول هایی از قیمت سهم شما کاسته خواهد شد.

 

ادامه مطالب  تاریخچه بورس در جهان

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

اعداد و ارقامی که در ترازنامه به عنوان دارایی های شرکت ذکر می شود معمولا بر اساس قیمت های گذشته است.

بنابراین ممکن است نسبت به قیمت روز تفاوت بسیار زیادی داشته باش.

مثلا ممکن است ساختمان اداری یک شرکت در ترازنامه ۵ میلیارد تومان ارزش گذاری شده باشد در حالی که بعد از چند سال ارزش این ساختمان به ۱۵ میلیارد تومان رسیده باشد.

شرکت ها می توانند با ارزیابی مجدد قیمت این نوع دارایی ها، افزایش سرمایه بدهند.

این نوع افزایش سرمایه پولی به شرکت وارد نخواهد کرد و فقط روی ارقام ترازنامه تاثیر خواهد گذاشت.

در این روش هم سهام جدید به سبد سهام شما اضافه خواهد شد ولی در دارایی تان هیچ تغییری حاصل نخواهد شد چون به همان نسبت از قیمت سهام کاسته خواهدشد.

 

روش صرف سهام

این روش تقریبا همان روش افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران است یا این تفاوت که دیگر سهام اضافه شده به صورت حق تقدم به سهامداران داده نمی شود بلکه خود شرکت، سهام جدید را از طریق پذیره نویسی و به قیمت بازار (نه به قیمت اسمی) به فروش می رساند.

عایدی بدست آمده به صورت نقدی و یا به صورت اضافه شدن سهام به سبد سهام سهامداران افزوده خواهد شد.

 

نکته پایانی در مورد افزایش سرمایه شرکت های بورسی این است که این افزایش‌سرمایه فقط شامل حال کسانی می شود که در زمان برگزاری مجمع، سهامدار شرکت بوده اند.

 

Print Friendly, PDF & Email
ارز دیجیتال مشاوره سرمایه گذاری اینستاگرام

به این مطلب امتیاز بدید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی