نکات مهم در انتخاب صرافی ارزهای دیجیتال در ایران و خارج + معرفی

انتخاب صرافی ارز دیجیتال

 

انتخاب یک صرافی مطمئن همیشه دغدغه ایرانی هایی است که می خواهند در بازار ارزهای دیجیتال به معامله بپردازند.

در این نوشته می خواهیم در مورد انتخاب یک صرافی مطمئن توضیحاتی ارائه دهیم.

در هیچ بازاری بدون شناخت وارد نشوید، ما هم در این دوره آموزشی برای اینکه تعهدمان را به این نکته رعایت کرده باشیم در دروس آغازین دوره به معرفی ماهیت ارزهای دیجیتال پرداختیم و بعد از آن از میان بیش از ۴۰۰۰ ارز دیجیتال موجود، به معرفی و روش کار برخی از ارزهایی که بازار سرمایه بزرگی داشتند رسیدیم.

در مورد کیف پول و نحوه نگهداری از ارزهای دیجیتال هم توضیحاتی دادیم و کار کردن با یک کیف پول مطمئن و محبوب در بازار را هم توضیح دادیم.

اگر تاکنون مطالب این دوره را به ترتیب مطالعه کرده باشید حتما ذهنیتی قابل قبول در مورد بازار ارزهای دیجیتال پیدا کرده اید.

در ادامه می خواهیم قدم در این بازار بگذاریم.

برای اینکه وارد بازار ارزهای دیجیتال شویم نیاز به یک صرافی داریم.

این صرافی ها که اغلب شان فقط روی ارزهای دیجیتال کار می کنند همگی بصورت آنلاین وجود دارند و نیاز به حضور فیزیکی در هیچ جایی نیست.

هنگام انتخاب صرافی ارز دیجیتال که شما را وارد بازار معاملات ارزهای دیجیتال می کند باید به چند نکته دقت داشته باشید.

 

نکات مهم در انتخاب صرافی ارزهای دیجیتال

با توجه به اینکه ما سرمایه خود را در اختیار یک صرافی قرار می دهیم پس مهم است هنگام انتخاب به یک سری نکات دقت کافی داشته باشیم.

در ادمه به برخی معیارهای انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال را توضیح می دهیم.

 

امنیت

امنیت برای یک صرافی به این شکل تعریف می شود که آیا اگر من دارایی خود را نزد این صرافی نگهداری کنم تا چه اندازه از دسترس کلاهبرداران هکرها و خود صرافی مصون است؟

برای اینکه درمورد میزان امنیت یک صرافی اطلاعاتی بدست آورید می توانید این موارد را بررسی کنید:

این صرافی ارز دیجیتال، پول های شما را در چه کیفی نگهداری می کند؟ کیف سرد یا کیف گرم؟

آیا شما به کلید خصوصی کیف سرد نگهداری ارزهای دیجیتال خود دسترسی دارید؟

آیا این صرافی قبلا مورد حمله هکرها قرار گرفته است؟

نحوه برخورد آنها با این مساله به چه شکل بوده است؟

آیا اگر زیانی در اثر این حمله متوجه کاربران شده آن را به چه شکلی جبران کرده اند؟

آیا برای ورود خود شما به صرافی نکات امنیتی مثل احراز هویت را رعایت می کند؟

 

ادامه مطالب  دوره آموزش سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

نقدینگی و حجم معاملات

هر چقدر حجم معاملات در یک صرافی بیشتر باشد شما در خرید و فروش هایتان می توانید سریع تر عمل کنید.

بخصوص برای کسانی که می خواهند در حجم های بزرگ معامله کنند این مساله اهمیت بیشتری پیدا می کند

برای اینکه تصور درستی از حجم معاملات و نقدیگی یک صرافی داشته باشید کافی است به بورس ایران و تشکیل صف های میلیونی خرید یا فروش فکر کنید.

 

احراز هویت

شاید احراز هویت برای کاربرانی که می خواهند در یک صرافی خرید و فروش انجام دهند کمی خسته کننده به نظر بیاید اما اگر یک صرافی کاری به احراز هویت کاربرانش نداشته باشد به این معنی است که در برابر مسایل پولشویی و کلاهبرداری هایی که ممکن است روی دهد بی تفاوت است.

البته برخی صرافی ها برای معاملات در مبالغ کم مراحل ورود و ثبت نام را بسیار ساده در نظر گرفته اند اما وقتی حجم پول و معاملات زیاد شد حتما باید احراز هویت صورت گیرد.

 

سایر موارد

در کنار این موارد که اشاره کردیم نکات دیگری هم در رابطه با صرافی ها لازم است که مورد توجه قرار گیرند این موراد شامل اینها هستند:

پشتیبانی، کارمزدها، تعداد جفت ارزهای پشتیبانی شده، رابط کاربری و نحوه تسویه حساب هاست.

اما حالا که با نکات مهم در مورد انتخاب صرافی آشنا شدیم برای ایرانی ها هنوز یک مشکل اساسی وجود دارد و آن چیزی نیست جز مساله تحریم.

فرض کنیم شما بهترین صرافی ارز دیجیتال را پیدا کرده اید حالا که می خواهید دراین صرافی ثبت نام کنید این دفعه صرافی اجازه ثبت نام شما را به دلیل اینکه ایرانی هستید نمی دهد و پیغامی مبنی بر اینکه شما در لیست تحریم ها هستید برای شما ظاهر می شود.

بنابراین در مورد ایرانی ها مساله صرافی داخلی و صرافی خارجی پیش می اید اینکه آیا ما باید در صرافی داخلی ثبت نام کنیم یا صرافی خارجی؟

در ادامه به توصیح این مساله می پردازیم.

 

ادامه مطالب  معرفی ارز دیجیتال بایننس کوین Binance Coin

صرافی های داخلی یا خارجی؟

اگر شما صرافی های داخلی را برای معاملات خود انتخاب می کنید کاملا طبیعی است که به شما خدمات می دهند و مشکلی برای ثبت نام و احراز هویت تان پیش نمی آید.

اما این تمام ماجرا نیست…

حالا چیزی که مورد توجه قرار می گیرد خود صرافی است.

اصلا فرض کنید صرافی داخلی که انتخاب کرده اید از هر نظر مناسب است اما هنوز باید به این نکته توجه کنید که ممکن است یک روز صبح که از خواب  بیدار می شوید صرافی ارز دیجیتال داخلی که که کلی پول در آن داشتید در دسترس نیست و از این به بعد نمی تواند خدماتی به شما ارائه دهد.

قضیه از این قرار است که در ایران هنوز قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال و فعالیت صرافی های آنلاین ارزهای دیجیتال به صورت کامل تدوین نشده اند و ممکن است هر آن به بهانه خروج پول از کشور جلوی فعالیت این صرافی ها گرفته شود.

بنابراین اگر یک صرافی داخلی انتخاب می کنید حتما این ریسک را در نظر داشته باشید که فعلا هیچ چیز در مورد معاملات ارزهای دیجیتال و قوانین مربوط به آن شفاف نیست.

ممکن است با خودتان بگویید مگر می شود اجازه فعالیت یکی صرافی دیجیتال با این همه پول مردم را یک شبه سلب کنند و بگویند غیرقانونی است؟

اگر این سوال برای شما هم پیش آمده به یاد بیاورید که در همین چند وقت پیش حتی مجوز یک سری بانک که از طرف بانک مرکزی هم صادر شده بود و اجازه فعالیت داشتند لغو شد و برای مدتی طولانی پول مردم مسدود ماند.

بنابراین این ریسک را نادیده نگیرید.

 

اگر سراغ صرافی های خارجی می روید آنها هم به دو دسته تقسیم می شوند:

یک دسته که از همان ابتدای کار با شما بعنوان ایرانی بودن مشکل دارند و با توجه به اینکه IP شما از ایران است اجازه ثبت نام نمی دهند.

اما یک دسته از صرافی ها می گویند ما مشکلی با ایرانی ها نداریم و می توانید فعالیت کنید اما دقت داشته باشید که در مورد این صرافی ها هم ممکن است بعد از مدتی به بهانه اینکه تحت فشار بوده اند و مجبور بوده اند که این کار را بکنند خدماتشان را قطع می کنند و ممکن است حساب کاربری تان هم مسدود شود.

بنابراین در مورد همه صرافی های خارجی هم باز ریسک ایرانی بودن ما مطرح است.

اینجا تنها راهی که می ماند  استفاده از ip  کشرهای دیگر با استفاده از وی پی ان است.

در مورد استفاده از وی پی ان ها هم باید این نکته را در ذهن داشته باشید که همیشه از یک کشور ثابت و با یک سرور ثابت به صرافی وصل شوید و گرنه با تغییر مداوم کشور و سرور مربوطه ممکن است آن صرافی متوجه شود که شما ایرانی هستید.

حالا با توجه به توضیحاتی که دادیم در پایان شما می توانید از صرافی های داخلی که تعداشان هم کم نیست استفاده کنید مثل نوبیتکس یا والکس 

و اگر هم از صرافی های خارجی استفاده می کنید صرافی آنلاین بایننس می تواند گزینه مناسب تری نسبت به بقیه باشد.

Print Friendly, PDF & Email
ترتیبی که برای خواندن مقالات "دوره آموزشی آشنایی با ارزهای دیجیتال" به شما پیشنهاد میکنیم:
ادامه مطالب  ویژگی های بازار مسکن
ارز دیجیتال مشاوره سرمایه گذاری اینستاگرام

به این مطلب امتیاز بدید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی