معرفی بازارهای سرمایه گذاری در ایران – قسمت ششم

بازارهای سرمایه ‌گذاری در ایران

 

بازارهای سرمایه ‌گذاری در ایران -قسمت ششم

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

stars

بازارهای سرمایه گذاری در ایران

آیا تا بحال شده که مبلغی پول نقد در دست داشته باشید و بخواهید آن را در جایی سرمایه ‌گذاری کنید بعد به دنبال بازاری بگردید که در ازای مقداری ریسک، سودی نصیب شما کند؟

امروزه در دنیا انواع مختلفی از سرمایه‌گذاری ‌ها وجود دارد.

بسیاری از این فرصت ‌ها در ایران هم به راحتی قابل دسترسی است.

یکی از دم دستی ‌ترین انواع سرمایه‌گذاری ‌ها، باز کردن حساب سپرده‌ سرمایه ‌گذاری در بانک‌ ها است.

در این نوشته قصد داریم شما را با انواع بازارها و فرصت ‌های سرمایه ‌گذاری در ایران آشنا کنیم.

 

بازار بورس

با خرید سهام شرکت های بورسی این فرصت را پیدا می ‌کنید تا هم از سود سالیانه شرکت استفاده کنید هم این‌که از افزایش قیمت سهام آن شرکت بهره‌مند شوید.

سهامداران درصورت ورشکستگی شرکت می‌ توانند از دارایی نقدشده شرکت سهم خود را بردارند اما مالک دارایی‌ های شرکت نیستند.

دارندگان سهام شرکت‌ ها به نسبت سهمی که دارند حق دادن رای، شرکت در برخی تصمیم‌ گیری ‌ها و انتخاب هیات‌ مدیره شرکت را دارند.

تفاوت بازار بورس – به عنوان یک بازار مالی- با بازار فیزیکی در آن است که در این بازار سهام و اوراق قرضه به جای کالا مورد معامله قرار می‌ گیرد.

برای معامله ‌گری در این بازار حداقل سرمایه‌ پانصد هزار تومان نیاز است و جهت شروع کار باید با ثبت نام در یک کارگزاری، ابتدا کد سهامداری دریافت کنید سپس از طریق سامانه‌ آنلاین معاملات، شروع به خرید و فروش سهام کنید.

 

بازار آتی سکه

در این بازار فروشنده متعهد می‌ شود که در سر رسید معین، تعداد مشخصی سکه بهار آزادی مثلا ۱۰ سکه  را به قیمتی که الان تعیین می کنند به خریدار بفروشد و خریدار هم متعهد می ‌گردد آن سکه‌ ها را در آن تاریخ خریداری نماید.

برای جلوگیری از امتناع، هرکدام از طرفین مبلغی را به عنوان وجه تضمین نزد اتاق پایاپای قرار می‌دهند.

ضمنا هم خریدار هم فروشنده می‌توانند قبل از سررسید شخص ثالثی را جایگزین خود در قرارداد اولیه نماید و از قرارداد خارج شود.

در این بازار به دلیل خاصیت اهرم مالی که دارد شما مثلا با داشتن پول یک سکه، می‌توانید تا ۱۰ سکه خریداری کنید

و تا زمان سررسید، پول بقیه سکه ‌ها را پرداخت نکنید

ضمنا اگر قبل از سررسید، قرارداد را واگذار کنید اگر سود کرده باشید به اندازه خرید ۱۰ سکه سود کرده ‌اید و البته ضرر هم به همین اندازه خواهد بود.

برای انجام معاملات در بازار آتی سکه لازم است که ابتدا از طریق یک کارگزار در بورس کالا یک کد بورسی دریافت کند و سپس از طریق سامانهی معاملات آنلاین کار خود را شروع کند.

 

بازار ارز

خرید ارز و نگهداری آن تا زمانی که قیمت آن ارز نسبت به زمان خرید بالاتر رفته یکی از روش ‌های سرمایه ‌گذاری است که در ایران و تمام کشورهای دنیا انجام می‌شود.

بازار فارکس یک بازار رسمی برای انجام این نوع معاملات است که متاسفانه در کشور ما غیر قانونی اعلام شده است و دسترسی به آن به روش قانونی ناممکن است.

اما اگر کسی بخواهد از این طریق سرمایه ‌گذاری انحام دهد می‌تواند ارز موردنظر خود را که طبق پیش‌بینی‌ هایش در آینده رشد خواهد داشت را از طریق صرافی‌ها یا دلالان بازار خریداری کند و تا موعد افزایش قیمت، آن ارز را نزد خود نگه دارد.

هر چند بر همین روش سنتی هم ایراداتی قانونی وجود دارد و خرید و نگهداری بیشتر از یک مقدار مشخص بدون ثبت در سامانه‌ سنا جرم محسوب می‌شود اما هنوز هم جزو روش‌ های پرطرفدار سرمایه‌ گذاری در ایران محسوب می‌ شود.

این روش هنوز در ایران به صورت اینترنتی و استاندارد در نیامده است و برای معامله در این بازار باید به صورت فیزیکی درگیر خرید‌ و فروش شوید.

 

ادامه مطالب  سود مرکب و نحوه محاسبه آن

سرمایه ‌گذاری در بانک

با توجه به نرخ بالای سود بانکی در ایران، سرمایه‌ گذاری در بانک‌ ها از سال ۹۲ به بعد به یک مکان جذاب با حداقل ریسک تبدیل شده است.

سرمایه ‌گذار می ‌تواند با باز کردن یک حساب سپرده‌ سرمایه ‌گذاری و واریز پول و سرمایه‌ خود به آن حساب به صورت ماهیانه و بدون رصد کردن هیچ شاخصی، سود خود را دریافت کند.

باید توجه داشت که سرمایه گذاری در بانک همیشه گزینه مناسبی نیست و در بسیاری از موارد نسبت یه نرخ تورم در کشور، این نوع سرمایه گذاری توام با ضرر خواهد بود.

 

در پایان

فعالیت در هرکدام از بازارهای ذکرشده در بالا نیازمند دانش و تجربه کافی است

و اگر به عنوان یک تازه ‌کار می‌ خواهید وارد هر کدام از این بازارها شوید حتما با یک مقدار کم سرمایه در ابتدا کار خود را شروع کنید تا دچار ضررهای هنگفت نشوید

و هرگاه به اندازه‌ کافی در این کار تجربه و دانش پیدا کردید می ‌توانید سرمایه بیشتری به آن وارد کنید.

در بین این بازارها، سرمایه‌ گذاری در بانک یک استثناست و نیاز به هیچ گونه دانش و تخصصی ندارد.

در ادامه این دوره شما را با «نحوه‌ی چیدمان یک سبد خرید بهینه» آشنا خواهیم کرد.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
ارز دیجیتال مشاوره سرمایه گذاری اینستاگرام

به این مطلب امتیاز بدید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی