بررسی شاخص های منتخب و نمودار شاخص بورس در سایت tsetmc

شاخص ها در تابلوخوانی

 

تاکنون و در درس قبلی کادر  «بازار نقدی بورس در یک نگاه» را  با هم بررسی کردیم در ادامه توضیحات راجع به صفحه اول سایت tsetmc می خواهیم کمی بیشتر در مورد «کادر شاخص ها» و نحوه استفاده کاربردی از آنها توضیحاتی بدهیم.

قبلا در مورد شاخص کل گفتیم که به عنوان یک دست قدرتمند در بازار عمل می کند و بالا و پایین رفتن آن می تواند روی کل بازار تاثیر مستقیم بگذارد.

اما این تاثیر ممکن است روی برخی سهام بیشتر باشد روی برخی دیگر هم کمتر.

در این جلسه می خواهیم نگاه هوشمندانه و دقیق تری به شاخص ها داشته باشیم و آنها را با دقت بیشتری زیر نظر بگیریم.

ممکن است پیش خود بگویید که تابلوخوانی دیگر این چیزها را نمی خواهد سهمی که مورد اقبال واقع شده خواه ناخواه راه خودش را پیدا خواهد کرد و رشد می کند.

من هم تا حد زیادی این جمله را قبول دارم اما باور کنید پیدا کردن این نوع سهم ها به این سادگی نیست و برای اینکه از کارتان اطمینان خاطر پیدا کنید ناچار هستید آیتم های زیادی را در کارتان وارد کنید.

با توجه به اینکه تابلوخوانی بر اساس حرکات معامله گران در بازار عمل می کند اگر نتوانید این حرکات را در سهام به درستی تشخیص دهید می تواند زیان های بزرگی برایتان به همراه بیاورد.

پس باید بدانید که چگونه عمل می کنید و در چه بازاری مشغول فعالیت هستید.

 

شاخص های منتخب

در صفحه اول وب سایت tsetmc در کنار کادر بازار نقدی بورس در یک نگاه، کار دیگری وجود دارد به نام «شاخص های منتخب»

 

کادر شاخص های منتخب

 

اگر روی همین عبارت شاخص های منتخب کلیک کنید  به صفحه ای بزرگتر می رسید که حدود ۵۶ شاخص مختلف را آنجا نشان داده است.

این شاخص ها هرکدام چی هستند و به چه کار ما می آیند؟

 

ادامه مطالب  قدرت خریدار و فروشنده در تابلو خوانی (نحوه محاسبه سرانه خرید و فروش)

لیست کل شاخص های صنایع

 

قبل از هر چیز دوباره یادآوری می کنم که اعدادی که جلوی این شاخص ها قرار گرفته است به خودی خود هیچ ارزشی ندارند مگر اینکه ما بتوانیم پیشینه آنها را هم داشته باشیم و اعدادی که فرضا امروز در جلوی آنها ثبت می شود را با گذشته این اعداد و ارقام بسنجیم.

تعداد این شاخص ها خیلی زیاد است بیشتر آنها مربوط به شاخص صنعت های مختلف در بورس هستند.

همانطور که می دانید حدود ۶۰ صنعت در بورس ایران داریم (که البته هنوز در برخی از این صنایع شرکتی وجود ندارد ولی ممکن است در آینده شرکت های مربوط به این صنایع هم وارد بورس شوند) که شاخص مربوط به ۴۴ صنعت فعال در بورس در این قسمت قابل مشاهده است.

حدود ۱۲ شاخص دیگر هم داریم که قبلا با دو مورد از آنها یعنی «شاخص کل» و «شاخص کل هم وزن» آشنا شدیم در این قسمت مثلا شاخص ۵۰ شرکت فعال تر یا شاخص ۳۰ شرکت بزرگ و برخی شاخص های دیگر وجود دارد.

چیزی که ما در این قسمت نیاز دایم که به آن توجه کنیم شاخص های مربوط به هرکدام از صنایع بورسی است به همراه همان دو شاخصی که قبلا راجع به آنها صحبت کردیم یعنی شاخص کل و شاخص هم وزن.

با توجه به اینکه در هر صنعت ممکن است چندین شرکت وجود داشته است پس شاخص آن صنعت نشان دهنده وضعیت کلی شرکت های زیرمجموعه آن می باشد.

اینکه چرا من باید شاخص صنایع را در تابلوخوانی چک کنم بر میگردد به این قضیه که ممکن است من بر اساس روشهایی که در تابلوخوانی دارم سهمی را پیدا کرده باشم که مستعد رشد است.

اگر بالفرض این سهم در داخل صنعتی قرار گرفته شده باشد که آن صنعت مدتی است دارای روند منفی است یا به تازگی روند نزولی آن آغاز شده است آیا خرید این سهم در این صنعت منفی برای من ریسک بالایی نخواهد داشت؟

دقت داشته باشید نه در تابلو خوانی و نه در هیچ تحلیل دیگری، هیچ گاه قطعیت وجود ندارد و شما باید همیشه خود را برای بی اعتبار شدن تحلیل تان آماده کرده باشید.

پس اگر شما در یک صنعتی که روند فعلی آن نزولی است سهمی را انتخاب کنید به امید رشد و جدا شدن از بقیه هم گروهی هایش و هم صنعتی هایش، ریسک بالایی متحمل شده اید.

از طرف دیگر با توجه به اینکه همه صنایع با هم رشد نمی کنند و ممکن است در بازه های زمانی مختلف برخی صنایع رشدهای خیلی بهتری را تجربه کنند شما با رصد کردن جریان رشد شاخص صنایع مختلف می توانید در هر زمان صنعتی را که آماده رشد است یا رشد آن شروع شده است را انتخاب کنید و در داخل شرکت های آن صنعت دنبال سهام مناسب به روش تابلوخوانی خود باشید.

 

ادامه مطالب  افزایش سرمایه چیست؟ (انواع روش های افزایش سرمایه در بورس)

نمودار شاخص یک گروه خاص

اما همان طور که گفتم چیزی که در این جداول می بینید صرفا اعدادی هستند که مقدار شاخص و میزان رشد یا نزول آن را در یک روز معاملاتی خاص نشان می دهند و بدون بررسی پیشینه شاخص و اینکه در چه روندی قرار گرفته است تحلیل آن سخت و شاید ناممکن باشد.

برای رفع این مشکل اگر روی نام هر کدام از شاخص ها کلیک کنید می توانید به صفحه ای برسید که نمودار شاخص این گروه به همراه اطلاعات کامل و جامعی در مورد آن شاخص و نمودار سال های گذشته اش ببینید.

اگر برای مثال روی شاخص زراعت کلیک کنید با صفحه ای مواجه خواهید شد که در کادر بالای صفحه، نمودار شاخص را در آخرین روز معاملاتی نشان داده است یعنی در یک بازه زمانی یک روزه می توانید ببنید که شاخص صنعت زراعت چگونه رشد کرده است.

 

نمودار یک روزه شاخص زراعت

 

در کادر پایین آن، می توانید نمودار شاخص را در یک بازه زمانی بسیار طولانی هم مشاهده کنید.

همان طور که در شکل می بینید با جابجا کردن نوار لغزنده در پایین کادر می توانید بازه زمانی که می خواهید شاخص را روی آن مشاهده کنید تغییر دهید.

 

نمودار شاخص زراعت

 

در بخش پایین این کادر هم می توانید تمام شرکت هایی که در این صنعت قرار گرفته است را مشاهده کنید.

البته کاری که خود من برای رصد بهتر شاخص های صنایع انجام می دهم این است که در نرم افزار مفید تریدر، یک پروفایل به نام شاخص صنایع ایجاد کرده ام و همه نمادهای مربوط به شاخص ها را در آن پروفایل قرار داده ام و سعی میکنم هر روز بعد از پایان بازار، نمودار شمعی این صنایع را بررسی کنم.

 

پروفایل شاخص ها در مفیدتریدر

با این کار در پایان هر روز معاملاتی می توانم دید خوبی از وضعیت معاملات در صنایع مختلف بدست بیاورم.

در مورد نحوه ساخت پروفایل های مختلف در دوره آموزش کار با مفیدتریدر در همین سایت توضیحات کامل داده شده است.

تقریبا تا اینجا، در صفحه اول سایت tsetmc، سربرگ در یک نگاه را توضیح دادیم و شما از این به بعد به عنوان کسی که می خواهد تابلوخوانی یاد بگیرد باید صفحه اول این سایت را به صورت کامل بشناسد و در هیچ یک از بخش های آن ابهامی نداشته باشد.

البته هنوز هیچ نکته ای برای تابلوخوانی نگفته ایم فعلا داریم شرایط را آماده می کنیم که شما اول با زمین بازی آشنا شوید بعد برویم سراغ نکته ها و تکنیک هایی که در این روش استفاده می شود.

Print Friendly, PDF & Email
ترتیبی که برای خواندن مقالات "آموزش تابلوخوانی در بازار بورس" به شما پیشنهاد میکنیم:
ادامه مطالب  با چهار آفت معامله گری در بورس آشنا شوید
ارز دیجیتال مشاوره سرمایه گذاری اینستاگرام

به این مطلب امتیاز بدید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی