بهترین سرمایه گذاری زیر ۱۰۰ میلیون تومان

بهترین سرمایه گذاری زیر صد میلیون تومان

بهترین سرمایه گذاری با صد میلیون تومان

بحثی که در این نوشته می خواهیم به آن بپردازیم این است که برای بهترین سرمایه گذاری زیر ۱۰۰ میلیون تومان کدام بازار سرمایه می تواند مناسب باشد؟

قبلا در مقاله ای با عنوان بهترین مکان برای سرمایه گذاری به صورت کامل توضیح دادیم که کدام بازار سرمایه گذاری می تواند برای شما مناسب باشد.

امروزه بسیاری از مردم در کنار یک سری دارایی های ضروری برای زندگی، نظیر مسکن و ماشین ممکن است پس اندازی داشته باشند و بخواهند آن را در جایی سرمایه گذاری کنند تا از سود و بهره آن نفع ببرند.

 

سوال اینجاست که این پول را در چه بازاری سرمایه گذاری کنیم که نسبت به بقیه مناسب تر باشد؟

از همان ابتدا این نکته را بگویم که سرمایه گذاری در هر بازاری نیازمند شناخت آن بازار است.

شما که کلی زحمت کشیدید و سرمایه ای، روی هم جمع کرده اید هنوز کارتان تمام نشده است و باید یک مقدار دیگر به خود زحمت بدهید و در مورد بازاری که قصد دارید در آن سرمایه گذاری کنید اطلاعاتی کسب کنید تا مبادا دچار ضرر وزیان شوید.

 

هدف از سرمایه گذاری

اول از همه باید هدف از سرمایه گذاری خود را مشخص کنید.

این بخش را من به شما می گویم.

هدف شما از سرمایه گذاری باید دو چیز باشد که مورد اولی نسبت به مورد دومی ارجحیت دارد:

 

دلیل اول شما برای سرمایه گذاری باید این باشد که اصل سرمایه تان محفوظ شود هم از چنگال تورم و هم از چنگال کلاهبرداران.

بنابراین نسبت به این دو مورد بسیار حساس باشید برای اینکه از چنگال تورم پول خود را محفوظ کنید پس به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی آن را بصورت نقد نگهداری نکنید.

و برای اینکه از چنگال کلاهبرداران پولتان محفوظ شود به هیچ عنوان آن را دست شخص دیگری نسپارید که برایتان سرمایه گذاری کند. 

یک نکته دیگر برای حفظ پولتان این است که مراقب باشید آن را در چه بازاری سرمایه گذاری می کنید و ریسک آن بازار را در نظر بگیرید تا مبادا پولتان در بازار دچار ضرر شود و بخشی از آن را از دست بدهید.

 

ادامه مطالب  مراقب هزینه های پنهان و کمیسیون معاملات بورس باشید

نکته دوم یا دلیل دوم برای سرمایه گذاری این است که به ارزش پولتان اضافه شود.

مثلا بعد از یکسال،  درصدی به پولتان اضافه شود.

 در این مورد باید دنبال مکانی برای سرمایه گذاری بگردید.

 

دلایل سرمایه گذاری

 

در ادامه به معرفی برخی مکان ها برای سرمایه گذاری خانواده ها با مقدار زیر ۱۰۰ میلیون تومان می پردازیم.

 

حساب بانکی

اولین و سنی ترین مکان برای سرمایه گذاری حساب پس انداز بانکی است.

گاهی این بازار برای سرمایه گذاری مناسب است و گاهی بسیار نامناسب.

البته فرمول تشخیص آن هم زیاد پیچیده نیست.

برای اینکه تصمیم بگیرید که پولتان را در بانک  سپرده گذاری کنید یا نه، کافی است نرخ تورم انتظاری سال جاری را به همراه سود سپرده گذاری در همان سال بدانید.

فرضا اگر تورم انتظاری ۲۵% است و نرخ سود سپرده ۱۵%، آیا شما حاضر می شوید پولتان را در بانک سرمایه گذاری کنید؟

با این فرمول می توانید به جواب سوال برسید:

نرخ تورم انتظاری  –  نرخ سود سپرده گذاری = سود واقعی

 

در این مثال سود واقعی شما در سپرده گذاری بانک، منفی ۱۰ درصد می شود.

یعنی بعد از یک سال، ۱۰ درصد از ارزش پول شما کاسته می شود.

حالا خودتان تصمیم بگیرید آیا با این شرایط حاضرید پولتان را در بانک سرمایه گذاری کنید.

قطعا می دانم جواب شما به این سوال خیر است.

اما دقت کنید که در همین شرایط اکثر مردم پولشان را در بانک سرمایه گذاری می کنند.

وقتی دلیل این کار را می پرسید  بسیاری از آنها نه از نرخ تورم خبر دارند نه از سود واقعی، فقط این را شنیده اند که بعد از یکسال ۱۵% به پولشان اضافه می شود.

در حالت دیگری که نرخ سود سپرده گداری بالاتر از نرخ تورم انتظاری است سپرده گذای در بانک می تواند  مناسب باشد.

سال های ۹۵،۹۴،۹۳،۹۲ سال های خوبی برای سپرده گذاری در بانک بود.

 

ادامه مطالب  با تکنولوژی های جدید سرمایه گذاری شما هم می ‌توانید یک سرمایه ‌گذار باشید - قسمت پنجم

طلا و سکه

دومین و پرطرفدارترین بازار برای سرمایه گذاری با سرمایه زیر ۱۰۰ میلیون تومان، خرید طلاست.

طلا معمولا در گذر زمان همیشه روند رو به رشدی داشته است و مردم به تجربه دریافته اند که خرید طلا و نگهداری آن برای بلندمدت همیشه همراه با سود بوده است.

در این مورد هم دقت کنید که خرید طلای زینتی برای سرمایه گذاری کار مناسبی نیست و باعث می شود هزینه ای اضافی برای کارمزد و مالیات بر ارزش افزوده و این جور چیزها بپردارید که در نهایت باعث می شود از سود سرمایه گذاری شما کاسته شود که البته مقدار کمی هم نیست.

خرید طلای آب شده و دست دوم می تواند مناسب باشد اما کاملا مواظب باشید که از چه کسی خرید می کنید و فاکتور معتبر هم از طلافروش دریافت کنید.

خرید سکه هم می تواند  مناسب باشد.

در این مورد مراقب باشید سکه گاهی وارد حباب قیمتی می شود که نسبت به ارزش ذاتی اش فاصله زیادی می گیرد در این مواقع که حباب سکه زیاد است خرید طلا به صرفه تر است اما در غیر این صورت خرید سکه هم با در نظر گرفتن شرایط آن می تواند مناسب باشد.

 

نکته ای که در رابطه با بازار طلا و سکه لازم است بدانید این است که این بازار سنتی ترین بازار سرمایه گذاری است که همه افراد جامعه تا حدودی با آن آشنایی دارند و ممکن است تجربه یک بار سرمایه گذاری در آن را داشته باشند.

در این بازار به شرط اینکه با افراد کلاهبردار و افراد ناشناس وارد معامله نشوید ریسک از دست دادن سرمایه تان بسیار کم تر از دیگر بازارهاست.

توصیه من این است که اگر نسبت به دیگر بازارها اطلاع چندانی ندارید همیشه این بازار برای سرمایه گذاری زیر صد میلیون تومان مناسب ترین است و به راحتی می توانید در بلندمدت از آن سود کسب کنید.

 

ادامه مطالب  عوامل موثر بر رشد قیمت دلار

اگر برای گرفتن سود کوتاه مدت می خواهید وارد این بازار شوید و دید کوتاه مدت دارید توصیه می کنم حتما در ابتدا تحقیق مناسب راجع به قیمت ها و آینده رشد یا نزول آن داشته باشید بعد وارد شوید اما اگر به دید بلند مدت و ذخیره پس انداز خود وارد این بازار می شوید به نظر من نوسانات کوتاه مدت این بازار چه صعودی و چه نزولی نباید شما را نگران کند و روندی که بازار طلا در طول تاریخ نشان داده است همیشه بازاری رو به رشد بوده است.

 

صندوق های سرمایه گذاری

تا حالا بانک و طلا و سکه را برای سرمایه گذاری کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان بررسی کردیم.

مکان دیگری که برای سرمایه گذاری این مقدار پول می تواند مناسب باشد صندوق های سرمایه گذاری است.

صندوق های سرمایه گذاری در سه نوع درآمد ثابت، سهام قابل معامله و مختلط موجود هستند.

در صورتی که از صندوق های با درآمد ثابت استفاده می کنید بهتر است حتما نگاهی به نرخ سودی که هر ماه واریز می کنند بیاندازید و صندوقی را انتخاب کنید که نرخ بهره بیشتری پراخت میکند.

معمولا سودی که این صندوق ها با درآمد ثابت پرداخت می کنند شبیه بانک ها است  و برای اینکه میزان صرفه اقتصادی این صندوق ها را بسنجید باید دوباره سود پرداختی آنها را با میزان تورم انتظاری در پایان سال مقایسه کنید.

صندوق های سرمایه گذاری سهامی که صندوق قابل معامله  یا ETF هم نامیده می شوند ساز و کارشان مثل سهام بورسی است و بررسی آنها را در بخش بورس انجام خواهیم داد.

صندوق های مختلط هم دارای هر دو ویژگی صندوق های قبلی هستند یعنی هم ماهیانه درآمد ثابت دارند  و هم اینکه مثل صندوق های قابل معامله در طول زمان معاملاتی، می تواند رشد کند یا کاهش یابد.

 

همیشه در مقایسه بین صندوق های با درآمد ثابت و سپرده گذاری در بانک ها، صندوق ها در اولویت هستند اما متاسفانه مردم جامعه شناخت خوبی از این صندوق ها ندارند و همچنان به سپرده گذاری مستقیم در بانک می پردازند.

 

ادامه مطالب  سود مرکب و نحوه محاسبه آن

بازار بورس اوراق بهادار

مکان بعدی برای سرمایه گذاری زیر ۱۰۰ میلیون تومان بازار بورس اوراق بهادار می باشد.

با توجه به اینکه ساز و کار معامله گری در بورس نسبت به بانک، طلا و صندوق های با درآمد ثابت تفاوت هایی دارد و کارکردن در این بازار مستلزم داشتن آگاهی بیشتر و برخورداری از دانش این بازار است توصیه می کنم جهت ورود به این بازار ابتدا دوره آموزشی آموزش مهارت های سرمایه گذاری را بگذرانید و بعد با احتیاط و در نظر گرفتن مدیریت سرمایه و ورود تدریجی سرمایه، وارد این بازار شوید.

کارکردن در این بازار می تواند نسبت به بقیه بازارها پرسودتر باشد اما هم دانش بیشتری لازم دارد و هم ریسک به مراتب بالاتری دارد.

 

Print Friendly, PDF & Email
ارز دیجیتال مشاوره سرمایه گذاری اینستاگرام

به این مطلب امتیاز بدید

امتیاز 5.00 ( 6 رای )

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی