تابلو خوانی در بورس چیست؟ بررسی کاربرد تابلوخوانی در تحلیل بازار

تابلوخوانی چیست؟

 

تابلو خوانی یکی از روش های تحلیل در بازار بورس است و خیلی ها به اشتباه فکر می کنند که ساده ترین و بی دردسرترین روش معامله گری در بورس همین روش است.

در این نوشته و سلسله نوشته های بعدی می خواهیم تا حد زیادی به بحث و بررسی راجع به تابلوخوانی بپردازیم.

تاریخچه تابلوخوانی

قبل از هر چیز اگر نگاهی به گوگل ترند بیاندازیم و میزان محبوبیت این واژه را در بین کاربران اینترنت بررسی کنیم به نمودار زیر می رسیم.

 

نمودار محبوبیت جستجوی تابلوخوانی

در این نمودار  که از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۹ را مورد بررسی قرار داده ایم سه واژه تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی و تابلو خوانی را براساس میزان جستجوی کاربران در گوگل اندازه گرفته ایم.

همان طور که مشاهده می کنید و براساس نتایج جستجوی گوگل مشخص است اولین بار در ایران مردم سراغ تحلیل تکنیکال رفته اند و بیشتر آن را مورد جستجو قرار داده اند که با خط آبی در نمودار نشان داده شده است و اولین اوج آن مربوط به اسفند ۸۴ است که در آن سال بورس با افت شدیدی مواجه شد و بعدها در دی ماه ۹۲ و بعد از آن در تیر ۹۹ هم اوج جستجوها درباره تحلیل تکنیکال صورت گرفته است.

همچنان که در نمودار هم پیداست همیشه تحلیل تکنیکال بیشتر از دو واژه دیگر، در صدر جستجوها بوده است و نشان می دهد که آشنایی افراد در بورس بیشتر با این واژه است و دوست دارند در مورد آن بیشتر بدانند.

در مورد تحلیل بنیادی که با رنگ قرمز نشان داده شده است اولین نشانه هایش را در ۱۳۸۶ می بینیم که در گوگل و در بخش جستجوها ظاهر شده است البته معنی این نمودار این نیست که این نوع تحلیل فقط از آن زمان در ایران رواج پیدا کرده است خیر تحلیل بنیادی همیشه بوده و در هر صنفی افراد مبنای خرید و فروش یک کالا را اغلب ارزش ذاتی آن می دانند پس همیشه در خرید و فروش سهام هم از آن استفاده کرده اند اما اینکه در نتایج جستجوی گوگل ظاهرشده باشد مربوط به  این دوران بوده است.

خط نارنجی هم مربوط به واژه تابلوخوانی دارد که قدمت آنچنانی ندارد و نتایج آن در سال های ۱۳۹۴ به بعد دیده می شود.

اگر در بخش جستجو براساس تاریخچه هم در گوگل تحقیقی انجام دهید می بینید که اولین مقالات با عنوان تابلو خوانی در سال ۹۵ دیده می شود. در آن زمان واژه تابلوخوانی را در کنار بازارخوانی استفاده می کردند.

اگر دوست دارید نگاهی به نتایج جستجوی من در مورد تابلوخوانی در گوگل در سال های ۹۴ به بعد بیاندازید لینک این جستجوها در زیر آمده است.

 

ادامه مطالب  انواع روش های تحلیل طلای جهانی (پیش بینی قیمت طلا)

نتایج جستجو برای واژه تابلو خوانی در سال ۱۳۹۰

نتایج جستجو برای واژه تابلو خوانی در سال ۱۳۹۳

نتایج جستجو برای واژه تابلو خوانی در سال ۱۳۹۴

نتایج جستجو برای واژه تابلو خوانی در سال ۱۳۹۵

این صفحات نشان می دهند که اصل بحث تابلوخوانی و جزئیات مربوط به آن از سال ۱۳۹۵ به بعد بوده است.

 

نکته ای که در مورد تابلوخوانی در نمودار مشاهده می شود این است که جستجوی این واژه در گوگل به سرعت از تحلیل بنیادی پیشی گرفته است و این نشان می دهد که اقبال فعالان بازار سرمایه نسبت به این روش بیشتر از تحلیل بنیادی است.

اما همچنان تحلیل تکنیکال در صدر جستجوها قرار گرفته است.

 

حالا که تا حدی با تاریخچه تابلوخوانی و میزان محبوبیت آن در بین فعالان بازار آشنا شدید بهتر است برویم سراغ تعریف تابلوخوانی…

 

تابلو خوانی چیست؟

تابلو خوانی یعنی تصمیم گیری برای خرید و فروش از روی تابلوی معاملات سهام.

اما تابلوی معاملات سهام چیست؟

شاید اولین تصویری که از تابلوی معاملات در ذهن ایجاد می شود همان تابلوی شیشه ای نمایش قیمت سهام در زمان معاملات است که در تالارهای بورس به نمایش در می آید و در اخبار صدا و سیما هم همیشه آن را نشان می دهد.

 

دقت داشته باشید تابلوی معاملات یعنی صفحه ای که بتوانیم تمام اطلاعات مربوط به معاملات یک سهم را در طول یک روز کاری آن مشاهده کنیم.

 

تابلوخوانی

 

این تابلوی معاملات در واقع همان سایت tsetmc.ir است و هر سایت دیگری هم که تابلوی معاملات سهمی را نشان می دهد اطلاعات و داده هایش را از همین سایت گرفته است.

 

با این حساب تابلوخوانی یعنی توانایی آن را داشته باشیم که اطلاعاتی که در سایت tsetmc.ir به نمایش در می آید را درک کنیم و روابط بین آنها را پیدا کنیم.

 

سوالی که پیش می آید این است که از مشاهده این اطلاعات و بدست آوردن روابط بین آنها چه چیزی دستگیر ما می شود؟

 

آیا می توانیم بر اساس تابلوخوانی معامله کنیم؟

برای اینکه بتوانیم به این سوال، پاسخ مناسبی بدهیم لازم است که یک گریز کوچکی به معامله بر  اساس تحلیل بنیادی و تکنیکال بزنیم.

به این خاطر این دو مورد را انتخاب کردم چون اکثر قریب به اتفاق فعالان بازار این دو روش را به عنوان روش های تحلیل در بازار قبول دارند پس شاید بتوانیم بر اساس اعتبار این دو روش، اعتباری هم برای روش تابلو خوانی بدست آوریم.

تحلیل بنیادی براساس بررسی وضعیت واقعی یک شرکت، اتفاقات درونی آن، میزان تولید و فروش، درآمد و سودسازی آتی آن شرکت تصمیم می گیرد که آیا یک سهم برای خرید ارزنده است یا خیر؟

و در یک جمله اگر بخواهیم تحلیل بنیادی را توضیح بدهیم به این شکل خواهد بود که قیمت فعلی سهم را با ارزش ذاتی آن مقایسه می کند و بر این اساس ارزنده بودن آن را سهم را تشخیص می دهد.

 

ادامه مطالب  حق تقدم در بورس چیست؟ (نحوه خرید و فروش حق تقدم)

اما تحلیل گر تکنیکال چه کار می کند؟

یک تحلیل گر تکنیکال براساس ردپایی که قیمت یک سهم در دوره های گذشته از خودش نشان می دهد تخمینی در مورد حرکت آینده سهم بدست می آورد.

مثلا یکی از اصولی که تحلیل گر تکنیکال به آن پای بند است این است که گذشته تکرار می شود اما همین جمله را هم خیلی با احتیاط بر زبان می آورد و اعتقاد دارد که اگر چه آینده صد در صد شبیه گذشته نیست اما هیچ گاه کاملا متفاوت از آن هم نمی باشد.

تحلیل گر تکنیکال باید سرعت عمل بیشتری در کارش داشته باشد چون هر لحظه ممکن است پیش بینی هایش از آینده  اشتباه از آب دربیاید و مجبور به تغییر رویه شود در حالیکه وقتی یک تحلیل گر بنیادی، ارزش ذاتی یک سهم را بدست آورد دیگر خیلی دغدغه تغییر جهت ارزش ذاتی هم ندارد و معتقد است که تا مدت ها این ارزش ذاتی می تواند پا برجا باشد مگر اینکه اتفاقات خاصی بیافتد.

اگر بخواهیم مقایسه ای بین این دو دسته تحلیل گر براساس علم اقتصاد داشته باشیم من احساس می کنم تحلیل گران بنیادی همان هایی هستند که در اقتصاد کلاسیک مورد توجه بوده اند و رفتارشان در اقتصاد به صورت منطقی مورد بررسی قرار گرفته است به این انسان ها در اقتصاد، انسان اقتصادی می گویند.

انسان اقتصادی کسی است که تمام تصمیات اقتصادی اش بر اساس منطق است به همین دلیل است که این جور انسان ها همیشه به دنبال ارزش ذاتی شرکت ها می گردند و معتقدند که اگر قرار است پولی بابت خرید یک سهم بدهند باید آن سهم ارزشش را داشته باشد.

اما تحلیل گران تکنیکال دسته ای هستند که اقتصاد رفتاری در مورد آنها بحث می کند و معتقد است که انسان همیشه تصمیماتش براساس منطق نیست و بسیاری اوقات ممکن است احساسات در آن دخیل باشد. 

این دسته از انسان ها بدون توجه به ارزش ذاتی سهام، صرفا از روی نمودار و احساسی که به تحلیل خود دارند تصمیم می گیرند که سهی را بخرند یا بفروشند.

 

ادامه مطالب  اهمیت رعایت حد ضرر (Stop Loss) در بازار بورس

از مقایسه این دو نوع روش تحلیل و طرفداران آن که بگذریم، بهرحال همگی قبول داریم که هر دوی این روش ها، در بازار سرمایه کاملا شناخته شده هستند و طرفداران زیادی هم دارند و از دیرباز هم مورد توجه بوده اند و اگر بخواهیم از لحاظ قدمت آنها را با هم مقایسه کنیم می توان گفت تحلیل بنیادی از همان آغاز معاملات بشر وجود داشته است و انسان ها در وهله اول در معاملاتشان ارزش ذاتی یک  شی یا وسیله را مورد بررسی قرار می دهند.

اما تحلیل تکنیکال شاید از زمانی که ما می توانستیم روندهای حرکتی گذشته را ثبت کنیم و مورد بررسی مجدد قرار دهیم توانست جایگاه خودش را در معامله گری باز کند.

 

قرار بود با بررسی اجمالی دو نوع تحلیل تکنیکال و بنیادی، اعتباری برای تحلیل تابلوخوانی پیدا کنیم بنابراین ادامه مطلب را با استناد به بحث های قبلی بررسی می کنیم.

کاربرد تابلوخوانی در تحلیل بازار

در تابلوخوانی هدف این است که با جریان فعلی سهم همراه شویم

این جمله یعنی چی؟

یعنی اینکه اگر الان موقعیت قیمتی سهم به نحوی تغییر یافته است که فعالان بازار سرمایه به آن اقبال نشان داده اند و آن را می خرند ما هم با آنها همراه شویم.

اما این جمله اصلا به این معنی نیست که بازار را رصد کنیم هر جا صف خرید بود یعنی اقبال به آن سهم زیاد شده و ما هم وارد آن می شویم منظور اصلی از این جمله این است که سهامی را که برای یک صعود در حال آماده سازی هستند یا صعودشان را شروع کرده اند شناسایی کنیم.

حالا یا تحلیل گران بنیادی ارزندگی آن سهم را تشخیص داده اند و دارند وارد آن می شوند یا تحلیل گران تکنیکال پی به جذابیت سهم برده اند و یا اینکه هیچ کدام از این دو مورد نیست و فقط عده ای به عنوان بازیگران پشت صحنه این سهم، می خواهند قیمت آن را بالا ببرند و خود از این صعود قیمتی نفع ببرند.

 

این مورد سومی یکی از جدابیت های تابلوخوانی است که نه با تحلیل بنیادی و نه با تحلیل تکنیکال قابل شناسایی نیست اما در تابلوخوانی می توان حضور این نوع افراد را در پشت سهام تشخیص داد.

بعضی ها می گویند تابلوخوانی مخصوص بورس ایران است که هم بازار کوچکی دارد و هم اینکه براحتی می توان در سهام سفته بازی کرد و قیمت آن را بالا و پایین کرد.

در جواب این عده باید گفت که بحث تابلوخوانی در بورس کشورهای دیگر هم وجود دارد.

بخصوص در بورس هایی که بازار کوچکی دارند و نظارت ضعیف تری بر آنها صورت می گیرد جذابیت بیشتری دارد.

در بورس کشورهای پیشرفته نهادهای ناظر بورس به شدت مراقب این قضیه هستند که افرادی به واسطه پول زیاد، رانت و سفته بازی، قیمت سهام را به صورت مصنوعی دستکاری نکنند.

در صورت مشاهده این موارد به شدت با افراد متخلف برخورد می شود و جریمه های سنگین مالی به همراه حبس و مجازات های محرومیت از برخی امکانات وجود دارد.

اما فرضا در بورس ایران هر چند نهاد ناظر سعی جدی در پیدا کردن این افراد سفته باز دارد و حتی به تازگی (پاییز ۹۹) و با اصطلاح ظن دستکاری قیمتی در سهام کوچک بازار، اقداماتی را انجام می دهد اما واقعیت را بخواهید هنوز نه نظارت آنچنان دقیق است و نه جریمه ها آنقدر سنگین که حالت بازدارندگی داشته باشد.

بنابراین در ایران می توان از تابلو خوانی برای مشاهده های تحرک های قیمتی در سهام به دلیل بنیادی، تکنیکالی و سفته بازی استفاده کرد و در زمان مناسب می توان با این افراد وارد سهم شد و در زمان مناسب هم از معامله خارج شد.

 

ادامه مطالب  بهترین سرمایه گذاری زیر 100 میلیون تومان

اما اینکه روش تشخیص تحرکات قیمتی در یک سهم و تشخیص دست های پشت پرده یا ورود معامله گران مطلع در آن سهم چگونه خواهد بود همان موضوعی است که در درس های بعدی به آن خواهیم پرداخت و سعی می کنیم روشی مناسب برای تسلط کامل به تابلوی معاملات و ارتباط بین اجزای آن پیدا کنیم.

نکته پایان این بحث اینکه اگر بتوانیم مشاهدات و دریافت های خود را از تحلیل به روش تابلوخوانی در کنار تحلیل تکنیکال قرار دهیم می توانیم بازدهی بییشتری از بازار بگیریم و ریسک اشتباهات خود را در این روش کاهش دهیم.

Print Friendly, PDF & Email
ارز دیجیتال مشاوره سرمایه گذاری اینستاگرام

به این مطلب امتیاز بدید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی