دوره آموزشی اصول پایه‌ای سواد مالی- جایگاه سرمایه‌گذاری در میان مشاغل -قسمت بیست‌ویکم

انواع کسب و کارها

 

تاکنون در مباحث مربوط به سواد مالی، موضوعات مدیریت هزینه و مدیریت پس‌انداز را مورد بررسی قرار داده‌ایم در ادامه به تشریح مبحث سرمایه‌گذاری پرداختیم و موضوعات ریسک در سرمایه‌گذاری، سود مرکب در سرمایه‌گذاری و سبد سرمایه‌گذاری را به تفصیل بحث کردیم، در این نوشته می‌خواهیم به موضوع جایگاه سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارها بپردازیم…

رابرت کیوساکی مردم جامعه را به لحاظ نوع کسب‌وکاری که در آن فعالیت می‌کنند به چهار دسته تقسیم می‌کند. در این نوشته می‌خواهیم نگاهی به این دسته‌بندی داشته باشیم و نقش و جایگاه سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارها را در آن بررسی کنیم.

کارمندی

اولین دسته شامل کسانی می‌شود که عنوان شغلی کارمند دارند، این دسته از افراد برای دیگران کار می‌کنند و حقوق دستمزد خود را هم از دیگران دریافت می‌کنند.

در جامعه‌ی ما بیشتر کارمندان استخدام رسمی دولت هستند

و عده‌ای دیگر هم به صورت استخدام پیمانی، قراردادی و … در سازمان‌ها و شرکت‌های غیردولتی مشغول فعالیت هستند.

افرادی که استخدام رسمی هستند دارای امنیت شغلی هستند یعنی در طول ۳۰سال کار خیال‌شان راحت است که هرگز از کارشان اخراج نخواهند شد

و معمولا هر چند سال یک بار هم بنا به روال اداری، طبقه‌ی شغلی بالاتری دریافت می‌کنند.

اما دسته‌ی دیگر از این کارمندان هیچ امنیت شغلی ندارند و هر لحظه ممکن است توسط کارفرمای خود اخراج شوند،

این افراد با حداقل حقوق که هر ساله در قانون کار مشخص می‌شود به صورت ماهیانه کار می‌کنند.

در حدود دهه‌های شصت و هفتاد شمسی و قبل‌تر از آن استخدام رسمی شدن دغدغه و آرزوی خیلی‌ها بود و به واسطه دست‌یابی به امنیت شغلی تا پایان عمر، طرفداران بسیاری داشت،

البته در حال حاضر هم این رسته‌ی شغلی هنوز شمار زیادی متقاضی دارد ولی با توجه به کاهش شدید استخدام‌های دولتی امکان ورود به این حوزه خیلی سخت شده است.

خویش‌فرما

دسته دوم شامل کسانی می‌شود که عنوان شغلی خویش‌فرما دارند. این افراد برای خودشان کار می‌کنند و با توجه به میزان زحمت و تلاشی که می‌کشند درآمد خواهند داشت.

پزشکان، مکانیک‌ها، وکیل‌ها، صاحبان مغازه‌ها و بسیاری دیگر از شغل‌ها در این دسته قرار می‌گیرند.

این افراد تا زمانی که قادر به کار کردن باشند امنیت شغلی‌شان تامین است و زیر نظر کسی اداره نمی‌شوند. به لحاظ میزان درآمد و سطح رفاه در طیف وسیعی قرار می‌گیرند، از درآمد بسیار کم گرفته تا درآمدهای بسیار کلان در این دسته وجود دارد.

چون میزان درآمد در این دسته بستگی به نوع شغلی دارد که انتخاب می‌کنند پس بر سر انتخاب شغل‌های پردرآمد رقابت زیادی وجود دارد و عموما افراد کاربلد و نخبه، رده‌های شغلی بالا را از آن خود می‌کنند.

میزان درآمد در این شغل‌ها تا حد زیادی به میزان مهارت شخصی هم بستگی دارد در حالی که در کارمندی داشتن یا نداشتن مهارت موضوع خیلی مهمی به حساب نمی‌آید و برخلاف کارمندی که حقوق ثابت ماهیانه دارند در این شغل‌ها میزان درآمد می‌تواند  تابع شرایط مکانی و فصلی و بسیاری چیزهای دیگر باشد.

کارآفرین

دسته سوم شامل مشاغلی می‌شود که به صاحبان آنها کارآفرین گفته می‌شود.

قدمت واژه کارآفرین در ایران خیلی طولانی نیست و به دهه هشتاد شمسی می‌رسد اما قطعا قبل از این دوران هم افرادی در کسوت کارآفرین فعالیت داشته‌اند.

کارآفرینی در یک تعریف ساده و غیرتخصصی شامل مشاغلی است که از مرحله‌ی خویش‌فرمایی خارج شده‌اند و توانسته‌اند افراد دیگری هم به کار بگیرند.

برخلاف برخی ذهنیت‌های معمول در جامعه که می‌گویند کارآفرین حتما باید یک ایده نو داشته باشد و آن را به مرحله اجرا رسانده باشد و به تعداد فلان عدد کارمند داشته باشد بنده کارآفرینی را ایجاد کسب‌وکاری می‌دانم که صاحب آن توانسته باشد غیر از خودش افراد دیگری را هم به کار گرفته باشد و توانسته باشد کاری کند که دیگران برای او کار کنند.

به عبارت ساده‌تر در کارمندی شخص برای دیگران کار می‌کند، در خویش فرمایی برای خودش کار می‌کند اما در کارآفرینی این دیگران هستند که برای شما کار می‌کنند.

میزان درآمد و پریستژ اجتماعی در این دسته از شغل‌ها زیاد است اما به دلیل این که راه‌اندازی آن نیاز به برخی مهارت‌های ویژه دارد هرکسی از عهده‌ی آن بر نمی‌آید.

سرمایه‌گذار

دسته چهارم از مشاغل و همانی که در این مجموعه‌ درس‌های مربوط به سواد مالی مورد نظر ماست مشاغلی هستند که به صاحبان آنها سرمایه‌گذار گرفته می‌شود.

سرمایه‌گذاران افرادی هستند که از طریق سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف، کسب درآمد می‌کنند این افراد نه برای دیگران کار می‌کنند و نه دیگران برای آنها کار می‌کنند،

شغل این افراد به گونه‌ای است که پول برای آنها کار می‌کند.

این دسته از مشاغل عموما در بالاترین سطح درآمدی نسبت به دیگر شغل‌ها قرار دارند.

و به قول رابرت کیوساکی تنها شغلی که می‌تواند در نهایت شما را به استقلال مالی برساند سرمایه‌گذاری است.

ما در این مجموعه درس‌ها بعد از بررسی مفاهیم مربوط به مدیریت هزینه‌ها و مدیریت پس‌انداز به بحث سرمایه‌گذاری پرداختیم.

هدف ما این است که شما با استفاده از پس‌اندازی که انجام داده‌اید وارد بازارهای سرمایه‌گذاری شوید و با سرمایه‌گذاری کردن پس‌انداز خود، در دراز مدت به استقلال مالی برسید.

سرمایه‌گذاری کردن در بازارهایی نظیر بورس، املاک، طلا، ارز و … می‌تواند در کنار شغلی که دارید به عنوان یک پشتوانه قوی در جهت تامین نیازهای مالی به کمک شما بیاید و در درازمدت هم می‌تواند به شغل اصلی و پردرآمدی تبدیل شود که شما را به استقلال مالی برساند.

شاید بد نباشد به مقاله‌ای با عنوان «آیا با بازارها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران آشنا هستید؟» که در خصوص همین بازارهای سرمایه‌گذاری نوشته شده است نگاهی بیاندازید.

در درس بعدی با ما باشید…

 

مطالعه بیشتر

به این مطلب امتیاز بدید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی