دوره آموزشی اصول پایه‌ای سواد مالی- سرمایه‌گذاری، ضرورت انکار‌ناپذیر پیش روی خانواده‌ها – قسمت بیست و دوم

سرمایه گذاری

 

در درس قبل به جایگاه سرمایه‌گذاری در میان انواع مدل‌های کسب‌وکار پرداختیم، در آنجا به این موضوع اشاره کردیم که تنها شغلی که در آن پول به خدمت شما در خواهد آمد و برای شما کار خواهد کرد سرمایه‌گذاری است.

اما آیا برای رسیدن به شغل سرمایه‌گذاری حتما باید پول زیادی داشته باشیم یا این که باید شغل کارمندی یا خویش‌فرمایی یا کارفرمایی خود را رها کنیم بعد به یک سرمایه‌گذار تبدیل شویم؟

این که برای تبدیل شدن به سرمایه‌گذار باید پول کلانی داشته باشیم کاملا غلط است.

در دنیای امروز و با ابزارهای سرمایه‌گذای متعددی که در دسترس است با هر میزان سرمایه می‌توان کار سرمایه‌گذاری را شروع کرد حتی با یک‌ صد هزار تومان!

اصلا توصیه اکید این است تا زمانی که در بحث سرمایه‌گذاری در بازاری به تجربیات کافی دست پیدا نکرده‌اید اصلا نباید پول زیادی وارد کنید.

و اما جواب سئوال دوم که اشاره به این دارد که آیا برای سرمایه‌گذار شدن باید شغل‌های قبلی خود را رها کنیم؟

جواب این سئوال هم بله است هم خیر!

برای کسانی که می‌خواهند تمام قد وارد مباحث سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی شوند حتما لازم است که به صورت تمام وقت در این زمینه کار کنند و فکر و ذهن خود را درگیر مسایل کاری دیگر نکنند.

اما این شرایط برای همه افراد جامعه دست نمی‌دهد و اگر همه به سمت سرمایه‌گذاری بیایند و کار خود را رها کنند تکلیف تولید و خدمات چه خواهد شد؟

برخی افراد به صورت ذاتی کارهای سرمایه‌گذاری را دوست دارند این افراد سرمایه‌گذاری را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب می‌کنند.

اما آحاد مردم جامعه که شغلی دارند و در طول سال می‌توانند مقداری پس‌انداز داشته باشند چگونه می‌توانند به حوزه سرمایه‌گذاری روی آورند؟

این افراد خواه‌ناخواه در برهه‌ای از زمان که مقدار پس‌اندازشان به مقدار قابل توجهی رسید به فکر سرمایه‌گذاری خواهند افتاد.

در این حالت دسته‌ای پول خود را در اختیار شخصی امین و بازاری قرار می‌دهند که با سرمایه‌ی آنها کار کند و هر ماه یا هر سال از سود به دست‌آمده از کار به آنها پرداخت کند.

دسته‌ای دیگر به سرمایه‌گذاری روی طلا، سکه و یا ارز روی می‌آورند و عده‌ای هم ممکن است مقدار پول پس‌انداز شده را روی ملک یا مسکن سرمایه‌گذاری کنند.

در این میان سرمایه‌گذاری در بورس هم در این سال‌ها رواج پیدا کرده است و عده‌ای هم ممکن است پول‌شان را در بانک سرمایه‌گذاری کنند.

به هرحال صرف‌نظر از این که این پول در کجا سرمایه‌گذاری می‌شود مهم این است که پول پس‌انداز شده حتما باید در جایی سرمایه‌گذاری شود و این را همه ما ایرانی‌ها که که طعم اقتصاد تورمی را چشیده‌ایم خوب درک می‌کنیم.

چیزی که واضح است این است که همه‌ی ما باید با مقدمات سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی آشنا باشیم تا از این طریق بتوانیم اقتصاد زندگی شخصی و خانوادگی خود را در کنترل کامل داشته باشیم.

در درس بعدی در وارد حوزه‌ی جدیدی از مباحث سواد مالی خواهیم شد حوزه نگهداری از دارایی. با ما همراه بمانید.

مطالعه بیشتر

به این مطلب امتیاز بدید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی