دوره آموزشی اصول پایه‌ای سواد مالی- سرمایه‌گذاری -قسمت هفدهم

 

در درس‌های قبلی  مباحث سواد مالی را به چهار حوزه اصلی تقسیم‌بندی کرده بودیم و تاکنون دو حوزه را مورد بررسی قرار داده‌ایم این حوزه‌ها شامل حوزه خرید کردن و حوزه پس‌انداز می‌باشد حال در ادامه به بررسی حوزه سرمایه‌گذاری می‌پردازیم:

سرمایه گذاری

همان‌طور که در درس قبل گفتیم سومین هدفی که از پس‌انداز کردن دنبال می‌کردیم این بود که در نهایت پولی که پس‌انداز شده است را در جایی سرمایه‌گذاری کنیم و سئوالی که مطرح کردیم این بود که این پول را در چه مکانی یا به عبارت بهتر در چه بازاری سرمایه‌گذاری کنیم؟

قبل از معرفی بازارهای سرمایه‌گذاری بهتر است چند نکته راجع به ماهیت سرمایه‌گذاری و این که چگونه سرمایه‌گذاری کنید بحث کنیم.

نکته اول: ببینید اگر ما در درس‌های گذشته خرید کردن را یکی از مجاری اصلی خروج پول بیان کردیم اینجا هم سرمایه‌گذاری را یکی از مجاری مهم و البته غیر اصلی ورود پول معرفی می‌کنیم.

چرا می‌گوییم غیر اصلی؟

به دو دلیل:

یکی این که اغلب افراد حقوق ماهیانه‌شان به عنوان درآمد اصلی در نظر گرفته می‌شود و همین سرمایه‌گذاری هم اغلب از پس‌اندازکردن قسمتی از حقوق ماهیانه به دست آمده است. پس حقوقی که ناشی از شغل باشد را به عنوان مجرای اصلی ورود پول در نظر می‌گیرم و سرمایه‌گذاری هم به عنوان مجرای غیر اصلی و یا مجرای فرعی در نظر گرفته می‌شود.

و دوم این که چون نمی‌خواهیم برای هزینه‌های ماهیانه از این پول برداشت کنیم،  پس روی آن به عنوان درآمد حساب نمی‌کنیم اینجا قصد داریم که سود بدست آمده را به سرمایه اولیه اضافه کنیم.

البته استثنایی هم وجود دارد که در مورد افرادی است که شغل اصلی‌شان سرمایه‌گذاری است و غیر از این درآمد دیگری ندارند.

بدیهی است این افراد هم حتما باید روی قسمتی از سود بدست آمده برای هزینه‌های ماهیانه‌شان استفاده کنند و نه روی کل سود و حتما قسمتی از آن را باید به خود سرمایه اولیه اضافه کنند.

پس چیزی که تا اینجا از سرمایه‌گذاری فهمیدیم این است که سود آن را برای مخارج زندگی برداشت نمی‌کنیم و آن را به سرمایه اولیه اضافه می‌کنیم بنابراین به عنوان یک درآمد اصلی به آن نگاه نمی‌کنیم که وسوسه شویم و آن را خرج  کنیم.

دومین مطلبی که در مورد سرمایه‌گذاری باید به آن توجه کنیم این است که نباید انتظار داشته باشیم همیشه پولی که سرمایه‌گذاری کرده‌ایم سود کند بلکه گاهی ممکن است زیان هم بکنیم.

به هرحال سرمایه‌گذاری ریسک دارد و همیشه احتمال سود و زیان در سرمایه‌گذاری‌ها هست.

این که احتمال این زیان کردن چقدر است تحت عنوان «ریسک سرمایه‌گذاری» نامیده می‌شود.

هر چند در درس‌های آینده بیشتر راجع به این موضوع صحبت می‌کنیم اما فعلا همین نکته را بدانید که اغلب وقتی سود یک نوع سرمایه‌گذاری بسیار زیاد و وسوسه‌انگیز پیش‌بینی می‌شود به همان اندازه هم ریسک آن بالا می‌رود و احتمال زیان دیدن در آن سرمایه‌گذاری افزایش پیدا می‌کند.

بنابراین باید بسته به میزان سرمایه و شرایطی که در آن قرار دارید نسبت به میزان ریسکی که حاضرید قبول کنید تصمیم‌گیری کنید.

و نکته سوم این که هدف ما از این نوع سرمایه‌گذاری این است که از قانون سود مرکب استفاده کنیم،

هرچند که مقدار سرمایه‌گذاری اولیه‌مان خیلی هم کم باشد اما به مرور چون هر ماه مبلغی به صورت ثابت به آن اضافه می‌کنیم و نیز سود خود سرمایه‌گذاری را دوباره به آن اضافه می‌کنیم انتظار داریم در عرض چند سال به مبالغ بسیار هنگفتی تبدیل شود.

پس انتظار نداشته باشید که این روش خیلی سریع شما را به پول‌های کلان برساند. ما پیوسته و پرشتاب حرکت می‌کنیم اما نتایج شگفت‌انگیز و معجزه‌آسا را در چند سال آینده دریافت خواهیم کرد.

در درس بعدی با ما همراه باشید تا در مورد سود مرکب در سرمایه‌گذاری توضیحات کاملی ارایه دهیم.

مطالعه بیشتر

به این مطلب امتیاز بدید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی