آموزش دیدبان بازار (پنجره نمادها) در نرم افزار مفیدتریدر

در ادامه بررسی ساختار صفحه اصلی نرم افزار مفیدتریدر، این بار به یک بخش خیلی مهم و حیاتی می رسیم که با عنوان دیدبان بازار یا Market Watch در گوشه سمت چپ صفحه اصلی قرار داده شده است.

 

بررسی Market Watch یا دیدبان بازار نمادها

در کنار منوها و جعبه ابزارها، یکی از پرکاربردترین بخش هایی که در کار با نرم افزار مفیدتریدر به آن نیاز پیدا خواهید کرد کادر دیدبان بازار است.

این کادر از چهار سربرگ تشکیل شده است که می توانید هرکدام از آنها را در قسمت نوار زیر کادر مشاهده کنید.

 

دیدبان بازار

 

از میان این سربرگ ها، تنها سربرگ Symbols یا نمادها برای ما مهم است و کار زیادی با بقیه سربرگ ها نخواهیم داشت.

در حالت پیش فرض این سربرگ فعال است و مثل یک قفسه کتاب خانه می ماند که شما باید یکی یکی ابتدا کتاب ها را به آن اضافه کنید بعد هر کتاب را که خواستید مطالعه و بررسی کنید از آنجا برمی دارید و روی میز مطالعه تان (پنجره نمودار قیمتی) قرار می دهید.

در این پنجره لیست نمادهایی قرار می گیرد که می خواهید آن ها را مورد بررسی قرار دهید.

همان طور که قبلا گفتیم در حال حاضر در بازار بورس و فرابورس ایران حدود ۷۰۰ نماد مختلف وجود دارد شما هرکدام یا هر دسته از این نمادها را که خواستید می توانید به این پنجره وارد کنید و یکی یکی نمودار قیمتی آنها را در کادر سمت راست آن مشاهده کنید.

 

اضافه کردن نماد به پنجره نمادها در دیدبان بازار 

برای اضافه کردن نماد به این پنجره به چند روش مختلف می توانید این کار را انجام دهید.

 

اضافه کردن نماد با استفاده از منوی نرم افزار

در منوی view (نمایش) با کلیک روی گزینه Symbols (نمادها) پنجره ای مطابق شکل زیر باز می شود (همین کار را می توانید با راست کلیک و انتخاب گزینه Symbols در همان پنجره انجام دهید).

 

ادامه مطالب  جایگاه و نقش زنان در بازارهای سرمایه گذاری

اضافه کردن نماد

 

سربرگ Specification

در این پنجره سه تا سربرگ وجود دارد که ما فقط با سربرگ Specification کار داریم.

در این پنجره همان طور که مشاهده می کنید در سمت چپ شش گزینه وجود دارد که در ادامه به توضیح هرکدام می پردازیم:

اضافه کردن نماد

TSE

این عبارت  مخفف Tehran Stoch Exchange، و به معنای بورس اوراق بهادار تهران می باشد و در واقع همان نمادهایی است که ما دنبال آنها می گردیم.

اگر علامت بازشوی کنار این عبارت را کلیک کنید زیرمنویی باز می شود که یک دسته بندی از تمام اوراق بهادار مربوط به بورس و فرابورس ایران است.

 

نمادهای بورس تهران

 

مثلا در اولین گزینه اگر روی علامت بازشوی کنار بورس کلیک کنید لیست کل صنایع بورس ایران در زیر آن باز می شود.

صنایع بورس تهران

 

اگر روی هرکدام از این صنایع کلیک کنید تمام نمادهای بورسی که در این صنعت قرار گرفته اند را در کادر سمت راست خواهید دید.

 

اضافه کردن نماد به دیدبان

 

در این حالت اگر روی دکمه پایین این کارد با عنوان Show Symbols (نمایش نمادها) کلیک کنید به صورت یکجا همه آن نمادها به پنجره دیدبان در صفحه اصلی مفیدتریدر اضافه می شوند.

اما اگر قصد شما این باشد که یک نماد خاص را در آن گروه وارد صفحه اصلی کنید می توانید دوباره روی آن نماد در همان کادر سمت راست کلیک کنید تا علامت کناری آن به رنگ زرد دربیاید در این حالت نماد به پنجره اصلی نرم افزار وارد شده است.

اگر هم تعداد نمادها در آن کادر زیاد بود می توانید با نوشتن یکی دو حرف ابتدای این نماد در بخش جستجوی بالای کادر، آن را راحت تر پیدا کنید.

 

برای حذف نمادها از پنجره اصلی یا می توانید روی همان نام نمودار دوبار کلیک کنید تا رنگ زرد آن خاموش شود یا اینکه گزینه Hide Symbols را در پایین کادر بزنید تا یکجا همه نمادهای اضافه شده از صفحه اصلی مفیدتریدر پاک شوند.

به همین ترتیب می توانید نمادهای مورد نظر خود را از بین گروههای بورس، فرابورس، حق تقدم ها،و صندوق های قابل معامله (ETF)  انتخاب کنید.

گزینه شاخص، لیست کل شاخص ها که شامل شاخص صنایع هم می شود را در برمی گیرد که برای بررسی شاخص های کل و شاخص های صنایع می توانید از آنها استفاده کنید.

 

ادامه مطالب  آشنایی با بورس ایران | چگونه در بورس معامله گری کنیم

IME

اگر برگردیم به همان دسته بندی اولیه، در کنار tse که گفتیم مربوط به بورس اوراق بهادار تهران است، گزینه IME وجود دارد که مخفف عبارت Iran Mercantile Exchange است و به معنی بورس کالای ایران است

بورس کالای ایران

 

در این قسمت کالاها و نمادهایی که در بورس کالای ایران قابل معامله است را می توانید ببینید که موضوع بحث ما نیست.

 

بازارهای جهانی

گزینه بعدی بازارهای جهانی است که شامل نماد برخی جفت ارزها، فلزات اساسی، فلزات گرانبها، و چند مورد دیگر از جمله تعدادی از رمز ارزها هم می شود.

 

TSE-تعدیل نشده

گزینه بعدی tse-تعدیل نشده است که شامل تمام نمادهای موجود در tse یعنی بورس تهران است که قبلا بررسی کردیم با این تفاوت که نمادهای موجود در این بخش دارای نمودارهای قیمتی تعدیل نشده هستند.

در این نمودارها گپ های قیمتی حاصل از افزایش سرمایه ها و تقسیم سودهای نقدی و … پرنشده یا به اصطلاح تعدیل نشده است و نمودار حالت واقعی خودش را دارد.

 

سکه و ارز

گزینه بعدی سکه و ارز است که نمودار قیمتی دلار، یورو و پوند برحسب ریال و هم چنین نمودار قیمتی سکه و ربع سکه و مثقال طلا را نشان می دهد.

 

همان طور که ملاحظه کردید اضافه کردن نماد از این طریق کمی زمان بر است و شاید برای وارد کردن تک نمادهایی که نتوانید بورسی یا غیربورسی بودن آن را تشخیص دهید مشکل باشند.

 

اضافه کردن نماد به پنجره دیدبان با یک روش سریع

در این روش با کلیک کردن روی علامت بعلاوه در پایین لیست نمادها در همان پنجره دیدبان و سربرگ Symbols و درج نام نماد مورد نظر می توانیم خیلی سریع آن نماد را اضافه کنیم.

 

اضافه کردن سریع نماد

 

در حین اینکه نام نماد را در کادر می نویسید در کادر پایین آن یکسری پیشنهادها ظاهر خواهد شد که می توانید از بین آنها نماد مورد نظر را انتخاب کنید و سپس مجددا با زدن  علامت بعلاوه در کنار نماد به پنجره اضافه شود.

 

ادامه مطالب  آیا با توصیه تحلیل گران سهام، خرید و فروش کنیم؟

مرتب سازی نمادها

حال که نمادهای مورد نظر را به پنجره نمادها اضافه کردید برای مرتب سازی آنها می توانید در همان کادر راست کلیک کنید و با کلیک روی Sort (مرتب سازی)، می توانید نمادها را برحسب گزینه هایی که در این منو وجود دارد مرتب سازی کنید.

مرتب سازی نمادها

 

مرتب سازی براساس Symbols، نمادها را برحسب حروف الفبا مرتب می کند.

مرتب سازی برحسب Industry، نمادهایی که در یک صنعت هستند را کنار هم قرار می دهد همچنین براساس بیشترین سود (Gainers) و بیشترین زیان (Losers) یا بیشترین حجم معاملات (Deals Volume) هم می توانید نمادها را مرتب سازی کنید.

با زدن گزینه Reset نمادها براساس آخرین زمان اضافه شدن مرتب خواهندشد.

 

دسته بندی نمادها برای استفاده های بعدی

یک زمانی هست که شما چندین نماد مختلف که دارای یک ویژگی مشابه هستند به لیست نمادها در صفحه اصلی ( همان پنجره Market Watch) اضافه کردید و می خواهید در روزهای بعدی و مراجعات بعدی هم بتوانید یکجا به این چند نماد در کنار هم دسترسی داشته باشید در این حالت یکی از راحت ترین و ساده ترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که روی یکی از این نمادها راست کلیک کنید و با زدن گزینه Sets، در زیرمنوی باز شده روی گزینه Save As (ذخیره بعنوان) کلیک کنید.

 

ذخیره سازی نمادها

 

در کادری که باز می شود یک نام دلخواه برای این دسته بندی خود انتخاب کنید.

حالا هر زمان که خواستید دوباره این دسته از نمادها را روی صفحه قرار دهید دوباره با راست کلیک کردن در داخل همان پنجره و زدن گزینه Sets، در لیستی که ظاهر می شود روی اسم آن دسته کلیک کنید تا به لیست اضافه شوند.

 

برای حذف کردن یک دسته بندی ایجادشده هم با طی کردن همان مراحل راست کلیک، گزینه Sets و زیرمنوی Remove (حذف کردن) می توانید دسته های ساخته شده را حذف کنید.

 

ادامه مطالب  آموزش مهارت های سرمایه گذاری

در این بخش کارکردن و تنظیمات پنجره Market Watch (دیدبان بازار) به پایان رسید.

البته هنوز بخش هایی وجود دارد که توضیح داده نشده اند و ممکن است آنها را در بخش های بعدی و به همراه برخی گزینه های دیگر توضیح دهیم.

Print Friendly, PDF & Email
ارز دیجیتال مشاوره سرمایه گذاری اینستاگرام

به این مطلب امتیاز بدید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی