انواع روش های تحلیل طلای جهانی (پیش بینی قیمت طلا)

روش های تحلیل طلا

 

انواع تحلیل هایی که در بازار سرمایه گذاری وجود دارد به دو دسته تحلیل تکنیکال یا فنی و تحلیل فاندامنتال یا بنیادی تقسیم بندی می شوند بدیهی است که برای تحلیل قیمت طلا هم می توانیم از یکی از این نوع تحلیل ها یا ترکیبی از هر دوی اینها استفاده کنیم.

تحلیل تکنیکالی قیمت طلا

در تحلیل تکنیکالی طلا از نمودارهای قیمتی و شاخص های مرتبط، برای تعیین جهت قیمت طلا و اینکه معاملات به کدام سمت می رود استفاده می شود.

مطالعه و بررسی نمودارهای قیمتی می تواند شامل بررسی الگوهای قیمتی باشد که در گذشته، بارها اتفاق افتاده اند و اکنون نیز با ظاهرشدن شان در نمودارهای قیمتی، می توانند به معامله گران در پیش بینی قیمت آتی بازار کمک کنند.

 

همچنین در نمودارهای قیمت می توان به بررسی شمع ها و الگوهای تشکیل شده توسط آنها پرداخت. الگوهای شمعی برای اولین بار توسط یک بازرگان ژاپنی حدود ۲۰۰ سال پیش ایجاد شد و اکنون هم در تحلیل قیمت ها، استفاده بسیار زیادی دارد.

 

مورد دیگری که در تحلیل تکنیکال به آن توجه ویژه می شود و معامله گران طلا هم نسبت به آن بسیار حساس هستند خطوط حمایت و مقاومت هستند.

این خطوط نقاط یا حوزه های قیمتی بالقوه ای هستند که قیمت ها با رسیدن به آن نقاط، احتمال اینکه جهت شان معکوس شود بسیار زیاد است.

از این نقاط معمولا برای شروع یک معامله جدید یا خارج شدن از یک معامله استفاده می کنند.

خطوط روند و کانال های قیمتی

ابزار مهم دیگری که در تحلیل تکنیکال، معامله گران از آن استفاده می کنند خطوط روند و کانال های قیمتی است.

با توجه به این موضوع که قیمت ها در یک روند حرکت می کنند معامله گران با رسم خطوط روند و نمودار قیمت طلا می توانند جهت حرکت آن را برای آینده پیش بینی کنند.

معامله گران با رسم خطوط روند و نمودار قیمت طلا می توانند جهت حرکت آن را برای آینده پیش بینی کنند. از کانال های قیمتی هم درست مانند خطوط حمایت و مقاومت می توانند برای ورود و خروج به معامله طلا استفاده کنند.

و بالاخره یکی دیگر از ابزارهای بسیار مهم مورد استفاده توسط تحلیل گران تکنیکال طلا، استفاده از اندیکاتورهاست.

اندیکاتورها ابزارهایی هستند که محاسباتی را که برای معامله گر می تواند بسیار زمان بر باشد در کسری از ثانیه انجام می دهند و اطلاعات حاصل شده را به معامله گر نشان دهند.

این اندیکاتورها از روابط بین قیمت، زمان و حجم معاملات استفاده می کنند.

چند نمونه از اندیکاتورهایی که معمولا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد شامل میانگین های متحرک، باندهای بولینگر، RSI، MACD و …  می باشد.

 

ادامه مطالب  استفاده از منابع خارجی و ترجمه آنها (نحوه ترجمه منابع انگلیسی)

 یک معامله گر تکنیکال بازار طلا باید بتواند حداقل با یکی از موارد ذکر شده آشنا باشد و براساس آنها معاملات خود را انجام دهد.

البته معامله گران حرفه ای زیادی وجود دارند که با ترکیب انواع ابزارهای ذکرشده در بالا، می توانند دقت بیشتری در تحلیل های خود داشته باشند.

 

 تحلیل بنیادی قیمت طلا

تحلیل بنیادی طلا براساس اخبار و گزارش های بنیادی که بیشتر به گزارش های اقتصادی معروف هستند انجام می شود.

اخبار بنیادی تاثیرگذار بر قیمت طلا می تواند به صورت جهانی باشد، یعنی عوامل موثر بر قیمت طلا می تواند در رابطه با کشورهایی غیر از امریکا باشد و هم اینکه از داده های اقتصادی کشور امریکا نشات گرفته باشد.

 

برای تحلیل تاثیر هر گزارش اقتصادی، به صورت بسیار ساده این قانون را در نظر داشته باشید که

هرگاه گزارش های مربوط به وضعیت اقتصادی خوب بودند طلا ارزان می شود و هرگاه گزارش ها منفی بودند قیمت طلا افزایش می یابد.

البته این قانون که گفتیم یک حالت مدل شده و بسیار ساده تحلیل طلا است اما در عمل تا حدودی تحلیل این گزارش ها، پیچیدگی هایی دارد.

 

پیش بینی قیمت طلا جهانی

گزارش های اقتصادی که در داخل امریکا منتشر می شود و می تواند بر قیمت طلا تاثیر بگذارد و معامله گران را به سمت خرید یا فروش طلا سوق دهد شامل اینها هستند:

 

نرخ بهره

قیمت طلا رابطه معکوس با نرخ بهره دارد.

هر زمان نرخ بهره پایین می آید می تواند تاثیر مثبت روی قیمت طلا بگذارد و آن را بالا ببرد و هر زمان نرخ بهره بالا رود باعث تاثیر منفی روی قیمت طلا می شود.

 

نرخ تورم

اگر نرخ تورم بالا رود به این معنی است که ارزش پول کاهش یافته است.

کاهش ارزش پول به این معنی است که شما باید برای یک مقدار ثابت طلا، پول بیشتری از قبل بپردازید یعنی قیمت طلا گران می شود.

به همین ترتیب کاهش نرخ تورم به معنی افزایش پول است و باعث کاهش قیمت طلا می شود.

 

ادامه مطالب  آشنایی با تحلیل تکنیکال در بورس

علاوه بر دو مورد گفته شده، عوامل دیگری نظیر میزان تولید ناخالصی ملی و افزایش یا کاهش تراز تجاری و مثبت یا منفی بودن آن، گزارش اشتغال و مثبت و منفی بودن آن و یکسری عوامل دیگر، همگی می توانند بر قیمت جهانی طلا تاثیر بگذارند.

اگر می خواهید تاثیر این عوامل را بررسی کنید به خوب و بد بودن آن دقت کنید.

اخبار بد باعث اوضاع اقتصادی نابسامان می شود و اوضاع اقتصادی نابسامان منجر به تقاضای بیشتر به سمت طلا می شود و همین باعث گران تر شدن طلا می شود.

 

به عنوان نکته پایانی به این دو سوال پاسخ دهید:

انتشار ویروس کرونا در سطح جهان چه تاثیری بر قیمت طلای جهانی می گذارد؟

کشف واکسن کرونا چه تاثیری می گذارد؟

 

در این نوشته دو روش تحلیل طلای جهانی را با هم بررسی کردیم.

اینکه کدام یک از این روش ها بهتر است و دقیق تر جواب می دهد کاملا بستگی به کسی دارد که از آن استفاده می کند.

با هر کدام که راحت تر هستید و احساس می کنید می توانید از آن سر در بیاورید، کار تحلیل را شروع کنید و از این پس خودتان برای قیمت طلا پیش بینی هایی داشته باشید.

Print Friendly, PDF & Email
ارز دیجیتال مشاوره سرمایه گذاری اینستاگرام

به این مطلب امتیاز بدید

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی