تنوع در سبد سرمایه گذاری چگونه از سرمایه‌ شما محافظت می‌کند؟-قسمت هفتم

سبد سرمایه گذاری

تنوع در سبد سرمایه ‌گذاری چگونه از سرمایه‌ شما محافظت می‌کند؟-قسمت هفتم

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

stars

سبد سرمایه گذاری چیست

سبد سرمایه ‌گذاری مجموعه‌ ای از سرمایه ‌گذاری‌ ها است.

در حالت ایده ‌آل این سرمایه‌گذاری ‌ها باید به گونه ‌ای انتخاب شوند که در هماهنگی با همدیگر باشند

تا بتوانند به سرمایه‌ گذار کمک کنند که با استفاده از این تنوع، ریسک سرمایه ‌گذاری را پایین بیاورد

و به اصطلاح، همه‌ تخم مرغ ‌ها در یک سبد گذاشته نشوند.

سبد سرمایه‌ گذاری می ‌تواند ترکیبی از انواع سرمایه ‌گذاری ‌ها نظیر سهام شرکت ‌ها، صندوق ‌های سرمایه‌ گذاری، سکه، سپرده بانکی، املاک و … ‌باشد.

هر کدام از این سرمایه‌ گذاری‌ ها خود می ‌توانند به زیر دسته ‌های دیگری تقسیم شوند.

مثلا سهام شرکت ‌ها در بورس می تواند به سهام شرکت ‌های صادر کننده، واردکننده، تاثیرپذیر از قیمت ارز، بدون تاثیرپذیری از قیمت ارز، تاثیرپذیر از تصمیمات سیاسی و غیر تاثیرپذیر از آن و …. تقسم شود.

یا مثلا سپرده ‌های بانکی می ‌تواند ترکیبی از روز شمار، کوتاه مدت، میان ‌مدت و بلندمدت باشد یا ترکیبی از بانک ‌های خصوصی و دولتی باشد.

برای مبالغ کم شاید این تنوع در سرمایه ‌گذاری قابل پیاده‌ سازی نباشد

ولی یادتان باشد که سرمایه ‌گذاری بر روی فقط یک موضوع می ‌تواند به شدت ریسک سرمایه ‌گذاری را بالا ببرد  و قرار دادن  کل سرمایه در معرض یک نوع ریسک کار خطرناکی است.

کسانی که در انتهای سال ۹۲ تمام دارایی خود را در بورس قرار داده بودند به دلیل افت شاخص سهام و کاهش قیمت ‌ها، قسمت زیادی از دارایی خود را از دست دادند.

 

ضریب همبستگی

در یک حالت ایده‌ آل در یک سبد سرمایه ‌گذاری، هرکدام از سرمایه‌ گذاری ‌ها باید از لحاظ میران وابستگی به همدیگر در شرایط مطلوبی باشند.

مثلا اگر من به عنوان یک سرمایه‌ گذار در سبد سهام بورسی، از سهام دو نوع شرکت استفاده کنم که هر دو شدیدا به قیمت دلار وابسته هستند در این حالت ضریب همبستگی این دو شرکت عدد یک است و از این لحاظ ریسک سرمایه ‌گذاری من بالا می‌رود.

اما اگر سهام یکی از شرکت‌ ها وابسته به دلار باشد و دیگری هیچ تاثیری از قیمت دلار نگیرد ضریب همبستگی صفر خواهد بود که ریسک سرمایه‌ گذاری را پایین می‌ آورد.

در حالتی هم که سهام یکی از شرکت‌ ها در اثر افزایش قیمت دلار رشد کند و سهام شرکت دیگر در همین حالت افت کند ضریب همبستگی دو شرکت منفی یک خواهد بود در این حالت هم ریسک سرمایه ‌گذاری کم خواهد بود اما ممکن است سود حاصله هم کم باشد.

در بخش پایانی این دوره‌ آموزشی یک «جمع‌بندی» از مطالب ارایه شده در کل دوره خواهیم داشت.

 

ادامه مطالب  جایگاه و نقش زنان در بازارهای سرمایه گذاری

 

Print Friendly, PDF & Email
ارز دیجیتال مشاوره سرمایه گذاری اینستاگرام

به این مطلب امتیاز بدید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی