سرمایه گذاری درست و منطقی در بازار بورس

سرمایه گذاری درست و منطقی در بازار بورس

 

ورود به بازار بورس مثل هر بازار سرمایه گذاری دیگری یک حداقل سرمایه نیاز دارد.

و البته در حداکثر آن محدودیتی نیست، یعنی هر چقدر که بخواهید می توانید در این بازار سرمایه گذاری کنید.

سوال این است:

مناسب ترین و منطقی ترین پولی که می توان با آن در بازار بورس معامله گری کرد چقدر است؟

همه ما جواب این سوال را می دانیم.

می گویند پولی که وارد این بازار می شود باید مازاد زندگی تان باشد، نباید از جایی قرض گرفته باشید نباید وام بانکی باشد، نباید موقتی باشد یعنی چندماه دیگر آن را وارد معامله ای دیگر کنید و …

همه اینها قبول.

من بار اول است که می خواهم وارد بازار بورس شوم الان هم ۵۰۰ میلیون تومان پول در حساب بانکی ام دارم که شرایط ذکر شده را دارد.

آیا آن را وارد بورس کنم؟

شما هم به این سوال پاسخ دهید.

نظر من این است: خیر.

و می دانم جواب شما هم همین بوده است.

 

کسی که بار اول وارد بورس می شود حتی اگر این رقم مازاد سرمایه اش باشد و حتی اگر در صورت از دست دادن آن تاثیری در زندگی اش نگذارد باز هم مجاز به ورود این مبلغ به بورس نیست و باید سرمایه گذاری منطقی و درست داشته باشد.

جریان اضافه کردن پول به سرمایه باید تدریجی باشد

کسی که تازه وارد بازار بورس شده است مثل شخصی می ماند که در حال یاد گرفتن رانندگی است. آیا این شخص مجاز است در جاده های بین شهری یا در اتوبان رانندگی کند؟

حتی اگر ماشینش آنقدر ایمن باشد که در صورت تصادف هیچ مساله ای برایش ایجاد نشود و خیلی راحت بتواند خسارات وارده را جبران کند باز هم منطقی نیست که این شخص در اتوبان رانندگی کند.

 

حتما با افرادی در جامعه برخورد کرده اید که تا اسم بورس می آید یک حالت تدافعی به خودشان می گیرند و می گویند اصلا اسم اش را هم نبرید بورس فلان و بهمان.

وقتی ریشه یابی می کنی می بینی این افراد در دوره های رونق، از روی طمع، پول زیادی را بدون اینکه تجربه ای در این بازار داشته باشند وارد کرده اند و با از دست دادن آن، نسبت به بورس و بازار بدبین شده اند.

 

ادامه مطالب  چگونه خود را بیمه عمر کنیم؟

برای کسی که بار اول است وارد بازار سرمایه گذاری بورس می شود اصلا سود و زیان معنی ندارد، این شخص باید با یک مقدار پول اولیه منطقی که می تواند از یک میلیون تا پنجاه میلیون تومان متغیر باشد (با دلار ۳۰ هزار تومان) وارد بازار شود.

بیشتر از این مقدار اشتباه است، چون شما باید ابتدا اصول معامله گری در بازار را یاد بگیرید و تجربیاتی بدست آورید، بعد که حساب کار دستتان آمد می توانید رفته رفته به این سرمایه اضافه کنید.

اما یادتان باشد جریان اضافه کردن پول به سرمایه هم باید تدریجی باشد. ذهن شما باید در بورس کم کم این آمادگی را پیدا کند که به سمت مبالغ بالاتر برود.

 

چهره واقعی بازار بورس

در همین سال های ۹۸ و ۹۹ عده زیادی برای بار اول وارد بورس شدند و جالب است که اغلب قریب به اتفاق این افراد، سرمایه های زیادی وارد بازار کردند.

از نیمه مرداد ۹۹ به بعد که بازار آن روی خودش را نشان داد این افراد هاج و واج مانده بودند که چکار کنند؟ صدها میلیون سودی که بدست آورده بودند هر روز جلوی چشمانشان آب می شد و از بین می رفت و این افراد هیچ استراتژی برای خروج نداشتند، و در نهایت هم خیلی از این افراد دچار زیان های شدید شدند.

حالا همین افراد نسبت به بورس بدبین شده اند در حالی که اشتباه و ایراد اصلی از خودشان بوده است که مدیریت سرمایه را رعایت نکرده اند و اصول اولیه وارد شدن به بازار را زیر پا گذاشته اند.

بازار بورس جایی است که با نظم و انضباط و اصول صحیح می توانی در آن دوام داشته باشی پس سعی کنید بر احساسات خود غلبه کنید و اصول آن را زیر پا نگذارید. رعایت میزان سرمایه و ورود پول تدریجی یکی از اصول این بازار است.

Print Friendly, PDF & Email
ارز دیجیتال مشاوره سرمایه گذاری اینستاگرام

به این مطلب امتیاز بدید

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی