عوامل موثر بر رشد قیمت دلار

 عوامل موثر بر رشد قیمت دلار

عوامل موثر بر رشد قیمت دلار

از عوامل موثر بر رشد قیمت دلار در درس قبل کسری بودجه و تاثیر آن بر افزایش یا کاهش قیمت آن صحبت کردیم.

در ادامه می خواهیم عوامل دیگری را ذکر کنیم که می توانند بر گرانی قیمت دلار تاثیر داشته باشند.

به این نکته دقت داشته باشید که اگر کسری بودجه دولت را عامل تغییر قیمت دلار قرار دادیم این بار هر چیزی که باعث کسری بودجه دولت شود به صورت مستقیم یا غیر مستقیم می تواند بر افزایش یا کاهش نرخ ارز تاثیر بگذارد.

اما این که چه چیزهایی باعث کسری بودجه می شوند نیز قابل بررسی است.

با توجه به این که بخش اعظم بودجه ایران از فروش نفت و در این سال ها از مالیات تامین می شود پس هر نوع تغییر در این فاکتورها می تواند منجر به تاثیر روی قیمت دلار شود.

مثلا افزایش یا کاهش قیمت جهانی نفت یکی از این عوامل است.

حالا اگر بخواهیم باز هم عمیق تر شویم باید بررسی کنیم که چه چیزی باعث کاهش یا افزایش قیمت نفت می شود. مثلا تنش در خاورمیانه که یک منطقه نفت خیز است.

تحریم ایران از سوی امریکا و کشورهای اروپایی باعث کاهش فروش نفت ایران می شود و از طرف دیگر دلارهای حاصل از فروش نفت با مشکل وارد ایران می شود یا هزینه بیشتری لازم دارد.

رونق یا رکود کسب و کار در داخل کشور باعث تاثیر بر وصول مالیات ها خواهد شد.

و خلاصه وقتی دقیق تر شویم می بینیم که عوامل تاثیرگذار بر رشد قیمت دلار در ایران بسیار زیاد هستند و یک تحلیل گر باید به درستی بتواند همه یا اکثر این فاکتورها را در کنار هم قرار دهد تا بتواند به درک درستی از قیمت و روند افزایشی یا کاهشی برسد.

درکنار تمام عواملی که به نوعی منجر به کسری بودجه دولت تاثیر بر قیمت دلار می شوند، عوامل دیگری هم موثر بر رشد قیمت دلار وجود دارند که اینجا سعی می کنیم آنها را جداگانه بررسی کنیم.

 

ادامه مطالب  استفاده از منابع خارجی و ترجمه آنها (نحوه ترجمه منابع انگلیسی)

انتظارات تورمی

انتظارات تورمی چیزی است که به دلیل ترس جامعه از وقوع رخدادی در آینده بوجود می آید.

مثلا وقتی مردم در جامعه احساس کنند که در ماه های آینده ممکن است قیمت برخی چیزها افزایش پیدا کند از همین امروز شروع به خرید آن می کنند و همین امر سبب شروع افزایش زود هنگام آن خواهد.

افزایش قیمت ها به معنی تورم است و تورم به معنی از دست رفتن ارزش پول در مقابل ارزش کالاها و خدمات است.

یکی از راههایی که مردم برای محافظت از دارایی های خود در چنین مواقعی انجام می دهند این است که تا حد امکان دارایی های نقدی خود را به دلار تبدیل می کنند تا از این کاهش قیمت ها مصون بمانند و حداقل ارزش دارایی شان محفوظ باشد.

بنابراین تقاضا به سمت خرید دلار افزایش پیدا می کند و افزایش تقاضا هم یعنی رشد قیمت دلار

این نکته مهم را در ذهن داشته باشید که افزایش قیمت دلار بر اساس انتظارات تورمی نمی تواند ادامه دار باشد و یک موج صعودی افزایش و به دنبال آن کاهش دوباره قیمت را خواهیم داشت مگر این که عامل هایی دیگری در کنار خود داشته باشد.

 

نرخ تورم ایران در مقابل تورم جهانی

اگر متوسط نرخ تورم جهانی فرضا ۵ درصد باشد ولی تورم در ایران ۲۰ درصد باشد به این معنی است که ارزش پول ملی ما تا ۱۵ درصد جا برای کاهش نسبت به ارزهای دیگر دارد.

گاهی دولت ها به مدت چند سال نرخ دلار را ثابت نگه می دارند و مانع از رشد آن، همگام با تفاوت تورم جهانی می شوند و نتیجه این می شود که این اختلاف روی هم انباشته می شود و یک دفعه مثل فنر باز می شود و قیمت دلار رقم های عجیب و غریب به خود می بیند.

یکی از دلایل افزایش قیمت دلار در سال ۹۷ این مورد بود.

 

ادامه مطالب  سود مرکب و نحوه محاسبه آن

حجم صادرات در مقابل حجم واردات

هرچه حجم صادرات ایران بیشتر باشد و دلارهای حاصل از آن دوباره به اقتصاد برگردند در کاهش قیمت دلار نقش خواهد داشت.

و عکس این مطلب هم صحیح است یعنی در صورتی که دلارهای بدست آمده از صادرات کمتر از دلارهای خرج شده برای واردات باشد و یا این دلارها به اقتصاد باز نگردند و در کشورهای دیگر سرمایه گذاری شوند در افزایش قیمت دلار نقش خواهد داشت.

 

اگر می خواهید تحلیل درستی از تعیین نرخ ارز داشته باشید باید بتوانید این عوامل موثر بر رشد قیمت دلار و نرخ ارز را در کنار هم قرار دهید و تاثیر هر کدام را بر همدیگر بسنجید.

تحلیل صرفا بر مبنای یک عامل می تواند بسیار خطرناک باشد.

هر تحلیلی که انجام داده اید احتمال خطا در آن وجود دارد.

هیچگاه تاکید می کنم هیچگاه نسبت به تحلیلی که دارید موضع نگیرید و سفت و سخت ایستادگی نکنید چون احتمال این که دچار خطا شود وجود دارد.

 

Print Friendly, PDF & Email
ارز دیجیتال مشاوره سرمایه گذاری اینستاگرام

به این مطلب امتیاز بدید

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی