قدرت خریدار و فروشنده در تابلو خوانی (نحوه محاسبه سرانه خرید و فروش)

نسبت قدرت خریدار به فروشنده

 

تاکنون در دوره تابلو خوانی بورسی به بررسی صفحه اول سایت tsetmc.com و بررسی جزئیات اطلاعات معاملات روانه پرداختیم و با قسمت های مختلف آن آشنا شدیم.

اطلاعات سه جلسه قبل برای هر کسی که در بازار بورس فعالیت می کند لازم است اما از این به بعد روی تکنیک هایی که در تابلو خوانی به کار می رود تمرکز خواهیم داشت.

یکی از مهم ترین و پایه ای ترین بحث ها در تابلوخوانی بررسی قدرت خریدار و فروشنده است.

ما سعی می کنیم از طریق نگاه کردن به برخی اطلاعات روی تابلو و محاسباتی که روی آن انجام می دهیم به رفتار خریداران و فروشندگان در جریان معاملات یک سهم چه در آخرین روز معاملاتی و چه در روزهای قبلی معاملات، پی ببریم.

همان طور که قبلا اشاره کردیم در تابلوخوانی ما نه با مسایل بنیادی شرکت کاری داریم و نه با تکنیک های تابلوخوانی، بلکه چیزی که مدنظر ماست نوع معاملاتی است که روی یک سهم انجام می شود.

پس طبیعی است  که برای بررسی نوع معاملات، حتما رفتار خریداران و فروشندگان سهم را زیر نظر بگیریم.

برای اینکه بتوانیم رفتار معامله گرن یک سهم که شامل خریداران و فروشندگان می شوند را بهتر رصد کنیم بهتر است ابتدا با انواع این خریداران و فروشندگان آشنا شویم.

 

حقیقی ها و حقوقی های بازار

خریداران و فروشندگان بازار به دو دسته حقیقی ها و حقوقی ها تقسیم بندی می شوند.

 

حقیقی ها و حقوقی های بازار

 

حقیقی ها همان افرادی هستند که با دریافت یک کد بورسی می توانند در خرید و فروش سهام شرکت کنند.

اما حقوقی ها شرکت هایی هستند که جنبه حقوقی دارند و با پول های کلانی که دارند در بازار مشغول معامله کردن هستند.

فرضا یک صندوق سرمایه گذاری که صدها میلیارد تومان پول دارد و در بازار بورس مشغول خرید و فروش است یک حقوقی است و من و شما با مقدار اندک پولی که داریم در بازار یک حقیقی هستیم.

 

بررسی اهداف معاملاتی حقیقی ها و حقوقی ها از معاملات

خیلی از افراد می گویند با توجه به اینکه حقوقی های بازار سرمایه های کلانی در اختیار دارند پس می توانند از تحلیل گران زبده بازار هم استفاده کنند پس دنبال کردن حقوقی ها در جریان خرید و فروش سهام می تواند فکر خوبی باشد و آنها را به سودهای خوبی برساند.

برای اینکه درستی یا نادرستی این نوع طرز فکر را بدانیم بهتر است نگاهی به اهداف حقیقی ها و حقوقی ها در جریان معاملات بیاندازیم.

در اینکه هدف یک حقیقی از معامله کردن در بازار، کسب سود بیشتر است هیچ شکی نیست.

یعنی شما به عنوان یک حقیقی هدفتان این است که در معامله ای وارد شوید که سود بیشتری ببرید.

اما آیا همین هدف هم دقیقا برای حقوقی های بازار قابل پیش بینی است؟

یعنی وقتی یک حقوقی سهمی را خریداری می کند یا آن را می فروشد دقیقا هدفش از این کار شناسایی سود بوده است؟

جوابی که می توان به این سوال داد این است که قطعا خیر!

یک حقوقی می تواند از خرید و فروش سهام یک شرکت اهداف مختلفی داشته باشد.

مثلا یک مثال خیلی ساده می تواند این باشد که یک شرکت حقوقی بازار، سر رسید یکی از بدهی هایش رسیده است و مجبور است برای تامین نقدینگی شرکت، دست به فروش ناخواسته سهامش بزند.

در این حالت دیگر هدف کسب سود نیست بلکه صرفا ایجاد نقدینگی برای شرکت است.

 

ادامه مطالب  سرمایه گذاری درست و منطقی در بازار بورس

ممکن است با خود بگویید یک حقیقی هم گاهی ممکن است به همین قصد سهامش را بفروشد پس با این حال فرقی بین حقیقی و حقوقی وجود ندارد.

در جواب این سوال باید گفت که هر چند بسیاری اوقات ممکن است حقیقی ها هم به دلایلی غیر از کسب سود، سهام شرکتی را بفروش برسانند اما چون مقدار پول این حقیقی ها در مقایسه با پول حقوقی های بازار بسیار بسیار کم است پس عملا این نوع فروش های حقیقی به خاطر تامین نقدینگی اصلا به چشم نمی آید.

و در ثانی ممکن است از بین صدها یا هزاران فروشنده حقیقی، یکی دو نفر به قصد تامین نقدینگی فروش انجام داده باشد که باز هم تعداد بسیار اندکی است اما فرض کنید در یک سهم خاص فقط یک حقوقی به قصد تامین نقدینگی دست به فروش سهام بزند، این حقوقی می تواند به راحتی سهم را حالت صف خرید در بیاورد و به صف فروش تبدیل کند کاری که بسیاری از حقیقی های بازار از انجام آن عاجزند بخاطر اینکه سرمایه کمتری در بازار دارند.

 

از دیگر دلایل خرید یا فروش حقوقی ها می تواند زمان نزدیک شدن به مجمع و تعیین هیات مدیره شرکت باشند و بخواهند از این طریق سهمی در ترکیب هیات مدیره داشته باشند.

یا خرید و فروش حقوقی ها می تواند جنبه دستوری داشته باشد و از بالا دستوری مبنی بر خرید یا فروش سهام در شرایط خاص دریافت کرده باشند و خلاصه بسیاری از دلایل دیگر.

و البته در کنار اینها هم در بیشتر مواقع  کسب سود هم می تواند از دلایل خرید و فروش حقوقی ها در بازار باشد.

 

پس یا این حساب صرفا دنبال کردن رفتار حقوقی های بازار اصلا نمی تواند یک استراتژی معاملات خوب در بازار بورس باشد.

اما آیا دنبال کردن رفتار حقیقی های بازار می تواند فکر خوبی باشد و ما را به سود برساند؟

جواب این سوال همان موضوعی است که در تابلو خوانی به آن می پردازیم و می خواهیم بدانیم که چگونه می توانیم رفتار حقیقی های بازار و گاهی در کنار آن رفتار حقوقی های بازار را دنبال کنیم و از این طریق به سود برسیم.

 

انواع حقیقی های بازار

قبل از اینکه به بحث بررسی معاملات حقیقی ها و حقوقی های بازار بپردازیم بهتر است که یک دسته بندی از حقیقی های بازار داشته باشیم.

حقیقی های بازار که وارد معاملات یک سهم خاص می شوند دو دسته هستند یکی حقیقی های به اصطلاح کله گنده که پول خیلی زیادی دارند و به این قصد وارد معاملات سهمی می شوند که بعنوان بازیگر آن سهم عمل کنند و کنترل آن را بدست بگیرند و دسته دوم حقیقی های کوچک بازار که فقط به قصد سود گرفتن و نه کنترل سهم وارد معاملات آن می شوند.

البته در برخی منابع تقسیم بندی های دیگری هم از حقیقی های بازار شده است که آنها را به چهار دسته تقسیم کرده است اولی حقیقی های کله گنده است که قبلا در موردشان بحث کردیم، دومی حقیقی های تحلیل گر است که بر اساس تحلیل هایشان وارد بازار سهمی می شوند سومی حقیقی های گروهی است که در گروههای تلگرامی و دیگر شبکه های اجتماعی به سرکردگی یک شخص دیگر وارد معاملات سهام می شوند و چهارمی حقیقی های معمولی هستند که با توجه به دلایل خود وارد معامله یک سهم می شوند.

هدف اصلی در تابلوخوانی دنبال کردن دو دسته از افراد است یکی حقیقی های کله گنده و دیگری حقیقی های تحلیل گر.

 

ادامه مطالب  مهارت جستجو در گوگل (یکی از نیازهای معامله گران موفق)

سرانه خرید و سرانه فروش

با توضیحاتی که در مورد حقیقی ها و حقوقی های بازار دادیم از این به بعد می رویم دنبال اینکه با نگاه کردن به تابلوی معاملات از رفتار حقیقی ها سر دربیاوریم و بتوانیم ردپای کله گنده ها یا تحلیل گران بازار را پیداکنیم.

به همین منظور به محاسبه نسبت هایی نیاز داریم به نام سرانه خرید و سرانه فروش.

در اینجا صرفا هدفمان این است که سرنه خرید و فروش حقیقی های بازار را بدست آوریم.

ابتدا با تعریف سرانه خرید و سرانه فروش بیشتر آشنا شویم.

سرانه خرید یعنی اینکه در یک روز معاملاتی میانگین خرید هر حقیقی در بازار چقدر بوده است؟

حالا این میانگین خرید هم می تواند حجمی باشد یعنی چه تعداد سهم خریده است و هم می تواند پولی باشد یعنی میانگین ارزش خرید هر خریدار در بازار چند تومان بوده است.

سرانه فروش هم دقیقا به همین شکل است یعنی در یک روز معاملاتی میانگین فروش هر حقیقی در بازار چقدر بوده است که به صورت حجمی و پولی قابل محاسبه است.

 

محاسبه سرانه خرید و سرانه فروش

برای محاسبه سرانه خرید و فروش به صفحه معاملات روزانه نماد در سایت tsetmc.com می رویم و در گوشه سمت چپ و بالای صفحه در کادر خرید و فروش های حقیقی و حقوقی ها کافی است این کارها را انجام دهیم.

سرانه خرید و فروش

 

 

برای محاسبه سرانه خرید، حجم خریداری شده توسط حقیقی که جلوی آن نوشته شده است را بر تعداد خریداران حقیقی تقسیم کنیم.

عددی که بدست می آید سرانه خرید حقیقی است و به این معنی است که در آن روز هر حقیقی به صورت میانگین این تعداد سهم خریداری کرده است.

پس فرمول محاسبه سرانه خرید حقیقی برابر است با 

سرانه خرید حقیقی ها = حجم خریداری شده توسط حقیقی ها تقسیم بر تعداد خریداران حقیقی

 

 

برای محاسبه سرانه فروش حقیقی هم این بار حجم فروش رفته توسط فروشندگان حقیقی را بر تعداد فروشندگان حقیقی تقسیم می کنیم تا میانگین فروش هر فروشنده حقیقی را در آنروز معاملاتی بدست آوریم.

فرمول محاسبه سرانه فروش حقیقی برابر است با 

سرانه فروش حقیقی ها = حجم فروخته شده توسط حقیقی ها تقسیم بر تعداد فروشندگان حقیقی

 

ادامه مطالب  بورس شغل اول، درآمد اول (نگاه معامله گران حرفه ای)

حالا که این دو عدد را بدست آوردیم سوالی که پیش می آید این است که این اعداد چه کمکی به ما می کنند؟

مثلا فرض کنیم سرانه خرید عدد ۱۰۰۰ بدست آمده است این عدد چه کمکی به ما در تابلوخوانی می کند؟

جواب این است که سرانه خرید یا فروش حقیقی به تنهایی هیچ کمکی به ما نمی کنند بلکه این دو عدد در کنار همدیگر معنا پیدا می کنند.

یعنی ما در مقایسه بین این دو سرانه خرید و فروش است که می توانیم به یک نتیجه در بازار معاملاتی آن روز برسیم.

حال با این حساب فرض کنیم سرانه خرید حقیقی ۱۰۰۰ و سرانه فروش حقیقی ۵۰۰ عدد سهم در روز معاملاتی است.

این دو عدد در کنار هم چه چیزی را به ما نشان می دهند؟

ببینید وقتی این دو عدد در کنار همدیگر قرار دهید هر کدام که بزرگتر بود به این معنی است که آن طرف در بازار قوی تر بوده است.

دراین مثال سرانه خرید حقیقی چون ۱۰۰۰ است و سرانه فروش ۵۰۰ پس به این معنی است که خریداران امروز در بازار قدرت بیشتری داشته اند.

این یک نکته مهمی است که ما با استفاده از این محاسبات در مورد معاملات روز جاری بدست آوردیم.

 

نسبت قدرت خریدار به فروشنده

حالا اگر یک نفر از شما بپرسد «این قدرت چقدر بیشتر بوده است؟» را چگونه جواب می دهید؟

جواب این سوال هم خیلی ساده است برای اینکه تعیین کنیم خریداران چقدر نسبت به فروشندگان قوی تر بوده اند کافی است سرانه خرید حقیقی را بر سرانه فروش حقیقی تقسیم کنیم عددی که بدست می آید نسبت قدرت خریدار به فروشنده نامیده می شود.

فرمول محاسبه نسبت قدرت خریدار به فروشنده

نسبت قدرت خریدار به فروشنده = سرانه خرید حقیقی تقسیم بر سرانه فروش حقیقی

 

در این مثال اگر عدد ۱۰۰۰ را بر ۵۰۰ تقسیم کنیم قدرت خریداران ۲ برابر قدرت فروشندگان بدست می آید.

حالا فرض کنید که در یک روز معاملاتی نسبت قدرت خریدار به فروشنده عدد نیم بدست آمد این را چگونه تفسیر می کنید؟

تفسیر این عدد به این شکل است که قدرت خریداران حقیقی در بازار به اندازه نصف قدرت فروشندگان حقیقی بوده است یا به عبارت دیگر قدرت فروشندگان در بازار به اندازه ۲ برابر قدرت خریداران بوده است.

پس هر زمان نسبت سرانه خرید به سرانه فروش عددی بزرگ تر از یک بود نشانه قدرت خریداران است و هر زمان کوچک تر از یک بود به معنای قدرت فروشندگان است.

 

در بحث سرانه سرانه خرید و فروش حقیقی یک نکته دیگر هم باقی مانده که در ادامه به آن می پردازیم.

 

سرانه خرید و فروش پولی

قبلا گفتیم که سرانه خرید می تواند هم به صورت حجمی باشد که میانگین تعداد سهام خریداری شده را نشان می دهد و هم می تواند به صورت پولی باشد که میانگین مبلغ هزینه شده توسط هرخریدار را نشان می دهد.

سرانه خریدی که در بخش قبلی محاسبه کردیم سرانه حجمی بود اما اگر بخواهیم سرانه خرید پولی را محاسبه کنیم کافی است همان سرانه خرید حجمی را در قیمت پایانی آن روز ضرب کنیم.

عددی که بدست می آید نشان می دهد که هر حقیقی در آن روز با چه مبلغی وارد این سهم شده است پس فرمول محاسبه سرانه خرید پولی به این شکل خواهد بود:

سرانه خرید پولی حقیقی = سرانه خرید حجمی حقیقی ضرب در قیمت پایانی نماد معاملاتی

 

ادامه مطالب  آموزش مهارت های سرمایه گذاری

برای محاسبه سرانه فروش پولی هم به همین روش عمل می کنیم و در فرمول زیر جایگزین می کنیم.

سرانه فروش پولی حقیقی = سرانه فروش حجمی حقیقی ضرب در قیمت پایانی نماد معاملاتی

 

اما سرانه خرید پولی حقیقی چه چیزی را به ما نشان می دهد و تفاوت آن با سرانه خرید حجمی چیست؟

اگر یادتان باشد گفتیم که سرانه خرید حقیقی حجمی به تنهایی چیزی را به ما نشان نمی دهد و حتما باید در کنار سرانه فروش حقیقی تفسیر شود.

اما برعکس سرانه خرید حجمی، سرانه خرید پولی به تنهایی هم قابل تفسیر است.

برای تفسیر این عدد می توانیم به این صورت فکر کنیم که معمولا در بازار اغلب حقیقی ها پول کمی دارند و با مبالغ کم وارد معاملات یک سهم می شوند این مبالغ می تواند چیزی حول و حوش ۱۰ میلیون تومان باشد یعنی متوسط خرید یک حقیقی معمولی در یک سهم خاص تقریبا ۱۰ میلیون تومان است و اگر زمانی سرنه خرید حقیقی عددی بیشتر از این مقدار بدست آمد می تواند به این معنی باشد که حقیقی به صورت هدف دار در حال خرید این سهم بوده و مبلغ زیادی وارد این سهم کرده است.

فرضا اگر سرانه خرید پولی در یک سهم عدد ۱۰۰ میلیون تومان بدست آید به این معنی خواهد بود که به صورت میانگین در آن روز معاملاتی هر حقیقی مبلغ صد میلیون تومان در این سهم سرمایه گذاری کرده است و این با متوسط خرید حقیقی ها که در جال حاضر تقریبا ۱۰ میلیون تومان است اختلاف خیلی زیادی دارد و نشان می دهد که در سهم مذکور خبرهایی وجود دارد.

 

دقیقا همین تعبیر و تفسیر در مورد سرانه فروش پولی حقیقی هم وجود دارد.

و اگر در یک روز معاملاتی سرانه فروش پولی حقیقی ها یکدفعه رشد زیادی داشته باشد به این معنی است که افرادی در حال خارج شدن از این سهم هستند و در حجم های بزرگ مشغول فروختن هستند.

 

در جلسات بعدی تکنیک های دیگری را بحث خواهیم کرد تا به نشانه های بیشتری دست پیدا کنیم.

Print Friendly, PDF & Email
ارز دیجیتال مشاوره سرمایه گذاری اینستاگرام

به این مطلب امتیاز بدید

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی