نکات مهم در مورد پس انداز

پس‌انداز

 

نکات مهم در مورد پس انداز

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

stars

 

هر کدام از شما در طول زندگی خود با موقعیت های بسیاری روبرو می شوید که در آن  ناچار باید دست به تصمیم گیری های مالی بزنید.

 

اهداف مالی شما ممکن است از اهداف کوچک نظیر خرید یک دوچرخه یا گوشی تلفن تا اهداف بزرگی نظیر خرید خانه، ماشین یا پس انداز طولانی مدت برای بازنشستگی متغیر باشد.

 

در زندگی وقایعی وجود دارد که می توانید از قبل برای آن برنامه ریزی کنید و پول مورد نیاز آن را پس انداز کنید وقایعی از قبیل ازدواج، خرید خانه یا رفتن به دانشگاه قابل پیش بینی و برنامه ریزی هستند.

 

حوادث غیر قابل پیش بینی هستند.

اما حوادثی هم وجود دارند که اصلا قابل پیش بینی نیستند و نمی توان از قبل وقوع آنها را تعیین کرد و هر لحظه هم احتمال وقوع شان هست.

خسارات ناشی از یک تصادف یا زلزله یا از دست دادن شغل از این دست وقایع هستند.

 

وجود این حوادث غیرمنتظره لزوم پس انداز کردن و آمادگی برای بروز چنین حوادثی را آشکار می سازد.

اگر همیشه از درآمدی که به دست می آورید قسمتی را صرف پس انداز کنید می توانید برای این جور حوادث هم آمادگی لازم را داشته باشید.

 

بسیاری از افراد جامعه ما عادت کرده اند که بیشتر از آنچه به دست می آورند خرج می کنند.

حتی اگر در یک برهه زمانی میزان درآمد افزایش پیدا کند به جای این که مبلغ اضافه شده پس انداز شود صرف هزینه های اضافی خواهد شد.

یعنی با بالا رفتن درآمد میزان هزینه ها هم بالا خواهد رفت. این قانون به قانون پارکینسون معروف است.

 

اگر شما هم نسبت به پس انداز کردن بی میل و رغبت هستید بدانید که پس انداز راهی است برای دست یابی به فرصت های عالی در زمینه مالی و ارزش آن را دارد که کمی بیشتر راجع به آن فکر کنید.

 

ادامه مطالب  مدیریت امور مالی شخصی در عمل | قسمت اول

این فرصت ها می تواند شرکت کردن در یک سرمایه گذاری مطمئن و با سود بالا باشد که در یک برهه ی زمانی محدود ممکن است برای شما پیش بیاید و یا رهایی از یک مصیبت بزرگ که دامنگیرتان شده است.

 

در ادامه چند نکته ی مهم در مورد پس انداز کردن آمده است که می توانید با استفاده از آنها از همین هفته یا ماه شروع به پس انداز کردن کنید:

 

نکته اول: برای کنترل هزینه های ماهانه خود حتما بودجه بندی داشته باشید.

اگر بودجه بندی ماهانه داشته باشید یعنی می توانید هزینه های ماهانه خود را کنترل کنید و هر زمان که بخواهید قسمتی از درآمد ماهانه را برای پس انداز کنار بگذارید.

 

نکته دوم: در ابتدا سهم خود را بپردازید.

با میزان پولی که هر ماه برای پس انداز کردن کنار می گذارید مانند یک هزینه خیلی ضروری برخورد کنید و قبل از همه ی هزینه ها مقدار پس انداز را مشخص کنید و کنار بگذارید. (به مکان آیتم پس انداز در این لیست بودجه بندی دقت کنید).

می توانید حدود ۱۰ درصد از درآمد ماهانه ی خود را برای پس انداز  در نظر بگیرید. مقادیر بیشتر هم مجاز هستید اما کمتر از این درصد نباشد.

 

نکته سوم: هوشمندانه پس انداز کنید.

با توجه به شرایط اقتصادی کشور ایران و نرخ های تورم  بالا و شوک های اقتصادی که گاه و بیگاه در کاهش ارزش پول ملی خودش را نشان می دهد حتی الامکان از نگهداری پس انداز به صورت پول نقد در خانه خودداری کنید

حتما پس انداز خود را در یک حساب پس انداز بانکی با نرخ بهره بالا نگهداری کنید یا اگر از روش های سرمایه گذاری دیگر در بازار مطلع هستید می توانید بر روی چیزی سرمایه گذاری کنید که به اصل پول تان بهره ای هم تعلق گیرد. (البته به درجه  نقدشوندگی سرمایه گذاری تان هم باید توجه داشته باشید.)

 

ادامه مطالب  آموزش سواد مالی | اصول پایه ای - درس اول

نکته چهارم: علاوه بر پس انداز، یک صندوق ضروری هم ایجاد کنید.

به اندازه میزان هزینه های سه تا شش ماه خود در یک صندوق ضروری، پول پس انداز کنید تا در مواقع اضطراری که ممکن است شغل و درآمد خود را از دست دهید بتوانید زندگی عادی خود را تا مساعد شدن اوضاع ادامه دهید.

 

نکته پنجم: برای خود اهداف مالی مشخص تعیین کنید.

از طریق اهداف مالی مشخص، دقیقا می دانید که به چه مقدار پول و در چه بازه زمانی نیاز خواهید داشت و از این طریق می توانید با دست کاری در بودجه بندی ماهانه نسبت به تامین این پول اقدام کنید.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
ارز دیجیتال مشاوره سرمایه گذاری اینستاگرام

به این مطلب امتیاز بدید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی