۸ نکته کلیدی مهم برای پس انداز کردن

پس انداز کردن

۸ نکته کلیدی مهم برای پس انداز کردن

زمان مطالعه: ۱ دقیقه

stars

نکاتی در مورد پس انداز پول

نکته اول: نسبت به اسناد مالی خود دقیق و حساس باشید و هر نوع پرداخت صورتحساب و هر نوع هزینه ای را در طول روز حتما در جایی ثبت کنید.

فقط اجرا کردن همین نکته به ظاهر ساده می تواند یک نظم مالی خوب در شما ایجاد کند و باعث می شود به راحتی بتوانید مسیر هزینه های خود را در طول روز، هفته، ماه و سال دنبال کنید.

می گویند هرچیزی که قابل اندازه گیری نباشد قابل مدیریت هم نیست. پس اگر نتوانید هزینه های زندگی خود را اندازه گیری و رصد کنید در مورد مدیریت آنها هرگز موفق نمی شوید.

یادتان باشد اولین حرکتی که برای ایجاد عادت پس انداز در خود ایجاد  می کنید باید مدیریت هزینه ها باشد.

 

نکته دوم: ابتدای هر ماه یک فایل بودجه بندی برای امورات مالی خود ایجاد کنید.

فایل بودجه بندی به زبان بسیار ساده یعنی ابتدای هر ماه برای دخل و خرج ها ی آن ماه یک برنامه ریزی اولیه داشته باشید.

در مورد اهمیت برنامه ریزی که مثل یک چراغ راه می ماند بسیار شنیده ایم و مطالعه کرده ایم اما کمتر در زندگی روزمره خود از آن بهره می بریم. 

اگر به برنامه ریزی اعتقاد دارید و باور دارید که مسایل مالی در زندگی نقشی مهم ایفا می کند پس به فکر ترکیب این دو با هم باشید یعنی برنامه ریزی برای امورات مالی. 

نقطه شروع این برنامه ریزی، ایجاد فایل فایل بودجه بندی است که در آن میزان درآمدها و هزینه های پیش رو در هر ماه را یادداشت می کنید و باید طوری برنامه ریزی کنید که میزان هزینه ها با میزان درآمدی که کسب می کنید متعادل باشد وگرنه دقیقا مشکلاتی که کسری بودجه دولت  در کشور ایجاد می کند به سراغ شما هم خواهد آمد.

ضمن برنامه ریزی ماهیانه می توانید به فکر پس انداز هم باشید و جایی آن را در میان هزینه ها بگنجانید.

 

ادامه مطالب  چرایی پیدایش ارزهای دیجیتالی

نکته سوم: برای پس انداز کردن یک برنامه قوی و قابل اجرا بگذارید. یعنی از درآمد خود چیزی در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد برای پس‌انداز جدا کنید.

برنامه پس انداز کردن را برای خود به شکل یک سرگرمی در بیاورید و سعی کنید به شیوه های مختلف از هزینه های زندگی کم کنید و آن را پس انداز کنید.

برنامه چالش پس انداز چیزی است که می توانید به شیوه های مختلف برای خودتان تعریف کنید تا در کنار پس انداز کردن، آن را به شکل یک عادت قوی برای خود در بیاورید.

 

نکته چهارم: حتما اهدفی برای پس انداز کردن داشته باشید.

اگر بدون هدف بخواهید پس انداز کنید معمولا بعد از مدتی انگیزه لازم برای ادامه کار را از دست می دهید.

بهترین روش برای حفظ انگیزه پس انداز این است که برای خود اهدافی تعیین کنید.

معمولا سه نوع هدف برای پس انداز وجود دارد که در ادامه به هر کدام آنها به صورت مختصر اشاره می کنیم:

پس انداز به منظور ایجاد صندوق ضروری پول: هر خانواده ای باید به اندازه حداقل سه برابر هزینه های یک ماه خود پول نقد در یک صندوق پس انداز خانگی داشته باشد.

پس انداز به منظور دست یابی به اهداف مالی: ممکن است هدف شما از پس انداز، خرید یک ماشین یا یک خانه باشد بنابراین طی یک مدت زمان مشخص سعی می کنید با پس انداز کردن این پول را تامین کنید.

پس انداز به منظور سرمایه گذاری: هدف اصلی از پس انداز کردن بعد از تامین دو مورد قبلی، باید سرمایه گذاری کردن باشد. به این معنی که پول حاصل از پس انداز را در یک بازار سرمایه گذاری وارد کنید و از سود حاصل از آن بتوانید به دارایی خود اضافه کنید.

 

نکته پنجم: در بین اهدافی که برای پس انداز مشخص کرده‌اید اولویت‌بندی ایجاد کنید.

باید بین اهداف پس انداز خود حتما یک اولویت بندی ایجاد کنید و بر اساس نوع رتبه هر کدام به تامین آنها بپردازید. مثلا تا شما صندوق ضروری پول را در خانه ایجاد نکرده اید، درست نیست که به پس انداز به منظور سرمایه گذاری بپردازید. 

 

ادامه مطالب  مسئولیت امور مالی شما را چه کسی بر عهده دارد؟

 

نکته ششم: حتما پول پس‌انداز خود را در جایی مناسب سرمایه‌گذاری کنید که سودی هم به آن تعلق بگیرد.

این نکته در اقتصاد ایران بسیار صدق می کند. با توجه به اینکه اقتصاد ما بسیار تورمی است پس بهتر است که از نگهداری پس انداز خود به صورت پول نقد پرهیز کنید و هر موقع به یک مقدار مناسب رسید آن را در جایی سرمایه گذاری کنید. 

مثلا فرض کنید میزان ۱۵ میلیون تومان برای صندوق ضروری پول پس انداز کرده اید. این میزان پول را بهتر است مثلا به صورت سکه طلا در خانه نگهداری کنید که هم به میزان تورم و بیشتر از آن می تواند رشد کند و هم این که نقد شوندگی بسیار بالایی دارد و در هر زمان که بخواهید می توانید آن را به پول نقد تبدیل کنید.

 

نکته هفتم: تا جایی که می‌توانید برداشت از حساب برای پس انداز را به صورت اتوماتیک در بیاورید تا خودتان نقشی در سواکردن آن نداشته باشید.

معمولا پس انداز کردن کار سختی است و همه سعی می کنند به هر طریق ممکن از آن سرباز بزنند. 

اما اگر کاری کنید که میزان مبلغ پس انداز ماهیانه یا هفتگی به صورت اتوماتیک از حسابتان برداشت شود پس انداز کردن بسیار راحت تر خواهد شد.

 

نکته هشتم: میزان رشد پس‌انداز خود را زیر نظر بگیرید و هر ماه چاق شدن آن را ببینید.

این کار می تواند به شما انگیزه بدهد که به پس انداز کردن عادت کنید و از آن لذت ببرید. پس نسبت به پولی که پس انداز می کنید بی تفاوت نباشید و با علاقه زیاد شدن ان را زیر نظر بگیرید.

 

Print Friendly, PDF & Email
ارز دیجیتال مشاوره سرمایه گذاری اینستاگرام

به این مطلب امتیاز بدید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی