معامله گری در بازار بورس | آشنایی با سایت های مهم بورسی

چگونه وارد بورس شویم

 

معامله گری در بازار بورس | آشنایی با سایت های مهم بورسی

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

stars

 

 

برای رسیدن به رویاهایت لازم است که هر لحظه پایت روی گاز باشد

و یک لحظه هم ترمز نکنی حتی برای یک لحظه

مقدمه

این دوره ده روزه راهنمای شما برای ورود به بازار بورس و شروع سرمایه‌گذاری و معامله‌گری در آن است.

امیدوارم نکات و تمرینات مطرح‌شده بتواند بخشی از نگرش شما را نسبت به بازار بورس شکل دهد و فصل تازه‌ای از مسیر کسب درآمد را برای شما فراهم کند.

 

در این ده روز با بخش‌های مختلف بازار بورس آشنا می‌شوید و بازارهای موازی بورس را می‌شناسید، منابع دریافت آمار و اخبار را یاد می‌گیرید و درک صحیحی از تحلیل‌گری و خرید و فروش سهام پیدا خواهید کرد.

گاهی در ابتدای مسیر یادگیری، دریافت اطلاعات اضافی می‌تواند کاملا گمراه‌کننده باشد بنابراین در این نوشتار سعی شده است تا حد ممکن حداقل‌های مورد نیاز یک سرمایه‌گذار بازار بورس مطرح شود و دریافت اطلاعات اضافی و حاشیه‌ای و حتی تخصصی به زمان‌های دیگری موکول شود.

دستاورد شما در پایان این ده روز

اگر مطالب نوشته شده را به دقت مطالعه کنید و خوب راجع به آن فکر کنید و تمرین‌های گفته‌شده را بدرستی انجام دهید در پایان این ده روز می‌توانید معامله‌گری خود را در بازار شروع کنید و با یک سرمایۀ کم، اولین خرید و فروش‌های خود را انجام دهید.

 

دستاورد شما در پایان نیم‌روز سوم

در روز اول فارغ از مساله بورس و معامله‌گری،  به صورت کلی با انواع حوزه‌های کسب‌وکار و علی‌الخصوص حوزه سرمایه‌گذاری آشنا شدید.

در پایان روز دوم به صورت کامل هر آنچه را که یک معامله‌گر تازه‌وارد نیاز دارد از بازار بورس و سازوکار آن بلد باشد را یاد گرفتید.

در نیم‌روز سوم  با سامانه‌های معاملاتی و انتظاری که باید از آن داشته باشید آشنا شدید.

در نیم‌روز بعدی سوم می‌خواهم شما را با برخی وب‌سایت‌های رسمی بازار بورس آشنا کنم تا بدور از شایعات بازار، اطلاعات دست‌اول و درست را از آنها بدست بیاورید

چند مورد از این وب‌سایت‌ها خیلی مختصر معرفی خواهند شد اما برای یکی از وب‌سایت‌ها وقت بیشتری خواهیم گذاشت و سعی می کنم شما را با اهمیت اطلاعات این وب سایت و چگونگی استفاده از آنها آشنا کنم.

 

روز پرباری داشته باشید…

 

اگر هنوز مطالب روزهای قبل را نخوانده‌اید روی لینک پایین کلیک کنید.

     روز اول: آشنایی با حوزه سرمایه‌گذاری

     روز دوم: معرفی بازار بورس

      نیم‌روز سوم: سامانه‌های معاملاتی

 

نیم‌روز سوم

 

معرفی ‌سایت‌ های بورسی مهم

برای فعالیت در بازار بورس باید از یک جایی اطلاعات و اخبار مربوط به شرکت‌ها و قوانین و مقررات جدید بازار را بدست بیاورید.

اما دقت کنید چون در بازار بورس، شایعه و اخبار کذب می‌تواند برای عده‌ای پولساز باشد پس نباید به هر اطلاعاتی که به دستتان می‌رسد اعتماد کنید.

باید قبل از هر اقدامی صحت و درستی اخبار مربوطه را مشخص کنید.

در این قسمت می‌خواهم شما را با یک سری وب‌سایت‌های بورسی آشنا کنیم که در طول روز بهتر است برای دست‌یابی به اخبار و اطلاعات به این وب‌سایت‌ها سر بزنید.

 

پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

همان‌طور که قبلا گفتیم  در ایران چندین بورس وجود دارد که بورس تهران، فرابورس، بورس کالا، بورس انرژی و بورس کالا از این دست هستند.

اگر می‌خواهید اخبار همه‌ی این بازارها را یکجا داشته‌باشید وب‌سایت پایگاه خبری بازار سرمایه ایران جای مناسبی است.

آدرس این سایت sena.ir  است.

اگر با عبارت کلیدی  «پایگاه خبری  بازار سرمایه ایران» در گوگل جستجو کنید به همین وب‌سایت می‌رسید.

 

دقت داشته باشید که هدف از معرفی این سایت خبری این نیست که حتما تمام اخبار آن را با دقت مطالعه کنید و هر روز و هر ساعت به آن سر بزنید، خیر هرگز این چنین نیست، هیچ کس صرفا با خواندن اخبار و دنبال کردن آن، به جایی نرسیده که شما در بازار بورس دومین آن باشید.

هدف از معرفی این سایت و توصیه به رصد کردن حداقل یکبار آن در طول روز این است که تا حدودی با اخبار و جریانات حوزه‌ی کاری خود آشنا شوید و بدانید که اصلا چه موضوعاتی به کار شما مربوط می‌شود.

پس، از این به بعد به جای خواندن اخبار حوزه‌های دیگر نظیر قتل و ازدواج و اختلاص و ….. سعی کنید سرتان به کار خودتان باشد و اخبار حوزه‌ی کاری خودتان را رصد کنید.

 

وب سایت بورس اوراق بهادار تهران

در سایت قبلی اخبار کل بازار سرمایه ایران را داشتیم اما  در این سایت صرفا اخبار و اطلاعات مربوط به بازار بورس اوراق بهادار تهران را خواهیم داشت.

وب‌سایت tes.ir مخصوص بورس اوراق بهادار تهران است که علاوه بر پوشش اخبار این حوزه، اطلاعات کاملی در مورد همه‌ی نمادهای بورسی، وضعیت صنایع، وضعیت فعلی بورس و خیلی اطلاعات مفید دیگر به شما می‌دهد.

در ابتدا بهتر است هرچند وقت یکبار روی این وب‌سایت چرخی بزنید و قیمت‌های مختلف آن را ببینید، تا اینکه کم‌کم حساب کار دستتان بیاید و با ساختار بورس بهتر آشنا شوید.

راستی می‌دانید tse مخفف  چه کلماتی است؟

tse مخفف  عبارت Tehran Stock Exchange است که معنی تحت لفظی آن «مبادلات سهام تهران» می‌باشد.

 

وب سایت فرابورس ایران

وب‌سایت بعدی که بهتر است  آن را بشناسید وب‌سایت فرابورس ایران است.

دقت کنید که وب‌سایت قبلی مربوط به بورس بود و این یکی مربوط به فرابورس است.

وب‌سایت فرابورس ایران با آدرس ifb.ir در دسترس است که مخفف عبارت

iran fara bours است و اینجا هم همه‌ی اخبار و اطلاعات مربوط به  فرابورس را می‌توانید مشاهده کنید.

 

سایر وب‌سایت‌ها

وب‌سایت‌های بسیار زیادی هستند که اخبار واطلاعات بازار بورس و فرابورس ایران را پوشش می‌دهند و در گذر زمان هم بعضی‌ها فعالیتشان متوقف و وب‌سایت‌های جدیدی هم اضافه می‌شوند.

شما بعنوان یک معامله‌گر بازار بورس لازم است که در اینترنت با این وب‌سایت‌ها آشنا شوید و هر کدام را به فراخور نیازها و اطلاعاتی که لازم دارید مورد رصد قرار دهید.

پیداکردن این وب‌سایت‌ها به مرور زمان و در حین کارکردن صورت خواهد گرفت و لازم نیست همه‌ی آنها را یکجا و در دوره‌ی مقدماتی شروع بورس یاد بگیرید.

اما دو وب‌سایت دیگر وجود دارد که بعنوان شاهرگ حیاتی بازار بورس مطرح می‌شوند و حتما باید از وجود این وب‌سایت‌ها و سازوکار آنها مطلع شوید.

در ادامه به معرفی  این دو وب ‌سایت‌ خواهیم پرداخت.

 

ادامه دارد…

مطالعه بیشتر

به این مطلب امتیاز بدید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی